Bydlení

12. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

Retro styl: Zastavte doma čas a svezte se na uklidňující vlně nostalgie

Doba letí jako šílená a nervuje vás, že ani nestíháte sledovat měnící se trendy? Nechte je jejich jepičím životům a vykouzlete si doma atmosféru starých dobrých časů, kterou budete jednoduše milovat.

Váš domov, váš hrad. Pokud jste trochu na nervy z tempa okolního světa, udělejte si doma oázu klidu a romantiky, kam venkovní šrumec nedolehne. Právě tady si budete moci pořádně odpočinout od zběsilé moderní doby a uvědomit si pravé kouzlo domova.

Netoužíte po minimalistických katalogových interiérech a raději volíte trochu útulného kýče à la Postřižiny? Pak se inspirujte v našich tipech, jak si zařídit domov ve stylu “starých dobrých časů”. Nemusí to u vás hned vypadat jako u prarodičů, prostě si vypůjčíte trochu krásného “oprýskaného” buržoazního stylu, který naroubujete na modernější věci. Uvidíte, že spolu zvládnou dobře fungovat a vykouzlí vám neskutečně útulný domov.

Koupelna

Nostalgie v koupelně neznamená, že se koupete v neckách a poléváte se konví, ale že do ní vpašujete krásné a stylové retro prvky. Pokud seženete vanu na nožičkách, máte vyhráno, stejně skvěle se budou vyjímat mosazné prvky kolem vany, jako je baterie nebo úchyty na ručníky. Místo moderních skříněk do koupelny přizvěte poctivý a renovovaný kus nábytku a na škodu nebude ani krásné zrcadlo ve zdobném rámu.

Foto: istock.com

Kuchyň

Vytvořit si správnou vintage kuchyň nebude zase takový problém, pokud vlastníte kredenc po pradědovi a porcelánový servis po babičce. Obojí se vám bude náramně hodit. Klidně si kuchyň vybavte moderními spotřebiči nejaktuálnější generace. Budete překvapeni, jak skvěle si moderní přístroje s minimalistickým designem porozumí s letitými kusy nábytku. A považte, jak se vám bude vařit, krájet a připravovat v kuchyni, kde se, alespoň na oko, zastavil čas… Dobře uděláte, když vaší nostalgické kuchyni bude vévodit poctivý stůl s patinou a židle kolem vůbec nemusí být úplně stejné. Nechte vyniknout i retro nádobí, které neschovávejte, ale naopak využijte jeho opotřebovanou krásu, která kuchyň dotáhne k dokonalosti. Nezapomeňte na živé květiny a proutěný košík na pečivo.

Foto: istock.com

Ložnice

V ložnici to bude chtít hodně neutrálních tónů a bílé barvy. Nebojte se, bude to působit krásně vzdušně a čistě. Nechte vyrobit k posteli od truhláře pořádné čelo ve starém stylu, může být i krásně čalouněné. Jinak se ovšem povalujte na matracích a roštech ze současnosti, celkově půjde spíše o dekorování. Polštáře, polštářky, přehozy, prošívané deky… to vše v krásném povlečení z bílého plátna, monogramy, výšivky a květinové potisky vítány. Nebojte se ani tapet s romantickými motivy, paravanu, huňatých koberců nebo malé lenošky.

Foto: istock.com

Obývák

Obývák bude vlajkovou lodí vašeho nostalgicky laděného stylu. Právě tady budete moci ukázat, jak krásně si rozumí moderní postupy se starými kousky s příběhem. Vybavte svůj obývací pokoj pořádnou knihovnou, koženým křeslem nebo hracím stolkem. Přizvěte do hry šachy, sošky a těžítka, kameninové i broušené vázy s květinami a svícny. Na zeď dejte obrazy malované olejem nebo staré fotografie. Klidně je ale doplňte i moderním uměním, ať váš obývák vypadá více eklekticky. Rezignujete pro jednou na praktičnost a minimalismus, váš obývací prostor musí být jako filmová scéna, ve které vy hrajete hlavní roli.

Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také