Nový Notre-Dame: U katedrály vyroste moderní stavba, která poslouží věřícím i turistům

Zatímco se bude slavná pařížská katedrála opravovat, na náměstíčku před ní vyroste dočasný pavilon, kde se budete moct pomodlit, dát si kávu nebo si prohlédnut výstavu. Mnohoúčelová stavba poslouží jako náhrada svatostánku a navíc se stane příjemným místem odpočinku.

Za projektem stojí americká architektonická společnost Gensler, která patří ktěm největším na světě a má zkušenosti se stavbou mrakodrapů i letišť. VPaříži vybuduje elegantní pavilon plný světla inspirovaný noblesou gotických katedrál, ale dostatečně současný, aby nebyl jen nějakou dočasnou náhražkou zničené památky.

Stavba nabídne úkryt před rušným okolím a zajistí klidný prostor vhodný pro mši. Stejně tak ale architektonická firma počítá stím, že centru města nelze nabídnout jen svatostánek. Stěny pavilonu se dají otevřít, takže se stavba rázem promění valtán. Včele haly je dominantní kříž. Pokud se otevře i stěna za ním, návštěvníkům se naskytne výhled na jedinečný vstupní portál gotické katedrály.

Ve vizualizacích firmy jsou i návrhy, jak by pavilon vypadal, kdyby se proměnil na trh skavárnami nebo galerii. Měl by se stát součástí náměstí do doby, než bude katedrála opět otevřena široké veřejnosti.

Podívejte se, jak bude pavilon vypadat:

O Notre-Dame a požáru se více dozvíte v těchto článcích:

Sdílejte článek
Štítky Notre-Dame Gensler pavilon

Přečtěte si také