návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Odvrácená tvář olympiády: Hry po sobě zanechávají města duchů a opuštěná sportoviště

matoušhartman , Vydáno: 02.08.2021
Domy, ve kterých nikdo nebydlí, bazény se zkaženou vodou, dráhy, po kterých nikdo roky nejel. Pořádání olympiády vyžaduje obrovské úsilní a také finanční prostředky. Ve výsledku ale městům může zbýt jen hromada drolícího se betonu.

reklama

Ne vždy se městům podaří využít stadiony a olympijské vesničky i po skončení her. Zatímco v Barceloně se z olympijského areálu stala turistická atrakce a v domech, kde bydleli sportovci, dnes žijí Barceloňané, Rio de Janeiro proslulo opuštěnými zničenými sportovišti a korupčními skandály.

Praha má olympijský hotel

Pořádat olympiádu je risk. Některým městům největší sportovní svátek pomohl, pro jiné je noční můrou. Prestiž je ovšem lákavá, dokonce i Praha se v minulosti o pořádání her ucházela. Zbyl nám z toho hotel Olympik v Karlíně, který město vybudovalo pro případ, že by hry hostilo v roce 1980. Praha nakonec olympiádu nepořádala a ten rok se hry konaly v Moskvě.

Hotel Olympik má dnes novou červeno-žlutou fasádu
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Hotel Olympik má dnes novou červeno-žlutou fasádu

Pohnutá historie olympijských stadionů

Hlavní město Ruska je jedním z těch, kde se nepodařilo plně využít olympijská sportoviště. Podobnému problému čelí ale třeba i americká Atlanta nebo řecké Atény. Oblíbeným místem, kam se vydávají fotografové zachytit sportoviště, která pomalu pohlcuje příroda, je olympijský areál v Sarajevu, kde se hry konaly v roce 1984. Ikonická je rozpadající se bobová dráha nebo opuštěný hotel. Sportoviště navíc poškodily boje během války v devadesátých letech.

Dráha dnes slouží sprejerům a turistům, kteří hledají netradiční místa
Autor: profimedia.cz Dráha dnes slouží sprejerům a turistům, kteří hledají netradiční místa

Zajímavou historii má i berlínská olympijská vesnička z roku 1936. Olympiáda měla být důkazem síly nacistického Německa a na západě Berlína vznikly ukázkové ubytovací kapacity pro čtyři tisíce sportovců. Krátce po skončení her se vesnička proměnila na kasárna pro německé vojáky. Po válce je vystřídali rudoarmějci. Sovětská armáda areál využívala až do roku 1992, kdy se z Německa musela stáhnout.

Dům národů v berlínské olympijské vesničce, která se později proměnila na kasárna
Autor: profimedia.cz Dům národů v berlínské olympijské vesničce, která se později proměnila na kasárna

Další zajímavé články:

Jaké místo v posteli si pes vybere, hodně vypovídá o vašem vztahu

Pokud s vámi spí pes v posteli, sledujte, jaké místo si vybere. Zjistíte tak zajímavé věci

psí plemena

Nejoblíbenější plemena psů odhaluje mapa. Překvapí vás, které plemeno mají lidé nejradši

reklama

Článek je zařazen v: Olympiáda , město duchů

reklama

Přečtěte si také