Koronavirus mění naše bydlení. Co nás čeká?
Díky pandemii jsme si uvědomili mnoho věcí. Ne jinak na tom jsou architekti, designéři nebo urbanisté. Začali přemýšlet o tom, jak města a byty připravit na nejistou budoucnost a jak snížit riziko nákazy, kdyby se objevila další pandemie.
Některé změny nastávají hned, jiné si vyžádají určitý čas. Některé se promění ve skutečnost, jiné se nakonec nerealizují. Podívejte se na to, co by nás mohlo v následujících měsících a letech čekat. Mnohá řešení oceníme, zjednoduší život a zpříjemní bydlení ve městě.
Budeme více chodit
Prostředky MHD jsou místem, kde se může virus snadno přenášet. Stojíme tak před otázkou, zda všichni nastoupit do aut nebo dát přednost chození pěšky. Druhá možnost je zdravější a pro město výhodnější. Architekt Osamu Okamura upozorňuje na koncept patnáctiminutového města, který má v plánu uplatnit starostka Paříže Anne Hidalgo. Politička plánuje proměnit francouzské hlavní město tak, aby obyvatelé nemuseli zbytečně dojíždět do práce, na nákupy nebo za zábavou. Jak název konceptu napovídá do čtvrt hodiny by měli dojít tam, kam potřebují. Tím se eliminuje riziko nákazy v MHD a zároveň se sníží počet automobilů.
Pandemie bydlení Zdroj: istock.com
Změní se velikost bytů
Zvětší se a zároveň se zmenší. Jak je to možné? Lidé, co chtěli větší byty nebo zahrádky, se stěhovali na okraje měst. Museli tím pádem dojíždět. Je tedy možné, že se do budoucna zvětší prostory nově stavených bytů a přibudou i terasy. Naopak přibudou i garsonky pro lidi, kteří žijí single. Jedná se o mladé i staré lidi (většinou ovdovělé ženy). Podle Osamu Okamury se single život týká až 30 procent lidí. Můžeme se tak dočkat různorodějšího výběru bytů.
Vyrostou parky i zahrady
Pandemie vyvolala strach. Lidé vykupovali supermarkety a uvědomili si, že sami si žádné potraviny neobstarají. S jarem a blížícím se létem se lidé začali zajímat o to, jak si sami mohou potraviny vypěstovat. Potvrzuje to i architekt Okamura, když vidí rozvoj sdílených zahrad. „Začnou se více rozvíjet komunitní zahrady, lidé budou vícepěstovat i na balkonech. Je to zajímavý doplněk zásobování, který navíc úzce souvisí i s rekreací a smysluplným trávením volného času. Zajímavé jsou v tomto ohledu samozřejmě i větší obytné terasy u bytů a zelené střechy,“ řekl pro CNN Prima News.
Osvědčilo se nám to i na čtenosti článků. Následující tipy pro pěstování na balkonech vás poslední dobou zajímaly nejvíce:
Přibude cyklistů
Již několik světových velkoměst včetně italského Milána nebo peruánské Limy se rozhodlo bojovat s pandemií podporou cyklistiky. Například v Budapešti se uvažuje, že provizorní cyklotrasy, které ve městě vznikly, se promění ve stálý doplněk ulic. V Praze se objevily plakáty s hashtagem kolonavirus podporující městskou cyklistiku. Tento sport má tu výhodu, že splňuje požadavky na bezpečný odstup mezi lidmi, navíc udržuje obyvatele v kondici. Potíží je nedostatek cyklostezek. Ty se ale mají do budoucna stavět v mnoha městech.
Rozvoj bezkontaktních technologií
„Vezměte si rukavice,“ zní jedno z doporučení v době pandemie. Když se nám totiž virus dostane na ruce, kterými se pak dotkneme obličeje, vystavujeme se riziku nákazy. Designéři proto začali přicházet s nápady, které kontakt rukou s různými povrchy redukuje. Objevily se nápady na speciální madla, která by se připevnila ke klikám, abychom se nemuseli dotýkat klik prsty. Jedna americká firma, která běžně vyrábí nože, přišla s nápadem na klíčenku, která vám pomůže zmáčknout jakékoli tlačítko nebo otevřít dveře, aniž byste se něčeho dotkli. Vyvíjí se i výtah, který pomocí UV zářivek dezinfikuje prostor ve chvílích, kdy ho nikdo nepoužívá.
Zmizí nákupní centra
Ještě před dvaceti lety jsme je považovali za výdobytek moderního světa. Pandemie ale ukázala, že jsou na tom podobně jako MHD, koncentrují mnoho lidí na malém prostoru. Lepší je nakupovat v obchodech s přístupem z ulice. Osamu Okamura dodává, že podobný osud by mohl čekat i kancelářské komplexy s vysokou koncentrací lidí. „Ukazuje se, že je možné efektivně pracovat formou home office. Zřejmě bude v každém bytě vyčleněná část pro čistě pracovní účely. Může se jednat o samostatnou místnost nebo pracovní kout,“ říká.
Osamu Okamura