návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zahrádku na balkoně zvládnou i úplní začátečníci: Pěstujte květiny, bylinky a zeleninu

Simona Sedláčková , Vydáno: 11.03.2020
Zahrádku na balkoně zvládnou i úplní začátečníci
Autor: istockphoto.com Zahrádku na balkoně zvládnou i úplní začátečníci
Rádi byste si sami vypěstovali voňavé květiny i drobnou zeleninu či bylinky, ale máte k dispozici pouze omezený prostor svého balkonu? Žádný problém! Poradíme vám, co pěstovat, aby vám rozkvetlé truhlíky i bohatou úrodu záviděli všichni sousedi.

reklama

Myslíte si, že zeleninu a květiny kromě notoricky známých balkonovek mohou pěstovat pouze majitelé zahrádek? Omyl! Jde to i na balkoně či terase. Stačí si jenom dobře rozvrhnout prostor, zeleninu kombinovat v jedné nádobě s květinami i bylinkami, a uvidíte, že na své zahrádce jako dlaň vypěstujete mnohem více, než by vás kdy napadlo.

Vypěstujte si bohatou úrodu
Autor: istockphoto.com Vypěstujte si bohatou úrodu

Vlastní výsev

Sazeničky květin i zeleniny si samozřejmě můžete jednoduše koupit, ale pokud už se na pěstování těšíte a nemůžete se dočkat vlastních rostlinek, vysejte semínka, ať můžete jejich růst pozorovat pěkně od začátku.

V obchodech najdete nepřehlédnutelné stojany a na nich sáčky se semínky. Dobře si na zadní straně přečtěte, kam se daná rostlina hodí, co potřebuje a hlavně, kdy semena vysít. Semínka pak vysejte do pěstebních misek s výsevním substrátem nebo do pěstebních rašelinových tablet. S tabletami je práce mnohem jednodušší, semínka se do nich vkládají po jednom, a tak odpadá práce s pracným jednocením vzešlých rostlinek. U tablet však musíte počítat s mnohem větší finanční náročností.

Praktické jsou rašelinové tablety pro výsev
Autor: istockphoto.com Praktické jsou rašelinové tablety pro výsev

Vysetá semínka umístěte na parapet, budou ke svému růstu potřebovat dostatek tepla, světla a přiměřenou zálivku.

Zelenina z přímého výsevu

Na druhou stranu je tu i zelenina, kterou můžete vysévat v polovině března rovnou venku, tedy i na balkoně, do půdy. Pro takové pěstování se výborně hodí ředkvičky. Postačí vám dokonce i jednoduchá bednička nebo přepravka, tu vyložte igelitem, nasypte substrát, ten urovnejte, vytvořte řádky, vysejte semínka, řádky zahrňte a přitlačte. Stejným způsobem můžete pěstovat například i listový salát, skvělý je pro tento způsob pěstování salát dubáček, který netvoří hlávky, ale sklízejí se mladé samostatné lístky. Ředkvičky, listový salát, hrášek, a dokonce i špenát mají krátkou dobu vegetace, proto jim postačí i tento zjednodušený způsob pěstování.

Ředkvičky a salát z bedýnky
Autor: istockphoto.com Ředkvičky a salát z bedýnky

Kdy přijde čas výsadby na balkon

Teprve v druhé polovině května budou moct mladé rostlinky, pěstované zatím na parapetu za oknem, přesídlit na balkon, tedy v době, kdy už nebudou hrozit ranní mrazíky. Sazeničky můžete dávat na balkon i dříve, ale musíte pečlivě sledovat předpověď počasí a při hrozícím poklesu teploty je zase uklidit, alespoň na noc, do místnosti.

Jdeme vysazovat

Máte připravenou vlastní sadbu nebo si pro ni zajdete do zahradnictví nebo květinářství? I když… my dáváme hlas spíše tomu zahradnictví, kde máte jistotu čerstvé sadby, která nikam necestovala, a je tak v nejlepší kondici.

Balkon orientovaný na jih

Balkon orientovaný na jih: Oáza klidu i zahrádka ve středomořském stylu

Balkon orientovaný na sever

Balkon orientovaný na sever: Chladivý stín oceníte nejen v létě a dařit se tu bude i těmto květinám

V jakých nádobách pěstovat

Pro začátek vám samozřejmě postačí obyčejné truhlíky a květináče, ale pokud chcete množstvím své úrody své sousedy přímo omračovat, pořiďte si samozavlažovací truhlíky nebo ještě lépe kontejnery. Nasypte do nich substrát, určený přímo pro pěstování v samozavlažovacích květináčích, ale postačí vám i levnější, běžný substrát pro balkonové rostliny. Zalévat je budete jenom jednou týdně, pořádnou dávkou vody. Jenom v hodně horkých letních dnech bude potřeba zálivka dvakrát týdně.

Samozavlažovací kontejner
Autor: istockphoto.com Samozavlažovací kontejner

Zelenina do truhlíku

Úplně nejlepší zeleninou pro pěstování na balkonech jsou rajčata, okurky a papriky. Rajčata a papriky už potřebujete předpěstované, ať už vlastnoručně, nebo máte kupovanou sadbu, okurky se vysazují přímo ven na konci dubna. A mezi semínka okurek klidně přihoďte i pár semínek kopru. To pro případ, že by vaše úroda byla tak veliká, že by stačila i na zavařování.

Paprikám se na balkonech daří
Autor: istockphoto.com Paprikám se na balkonech daří

Pro tyto druhy zeleniny se výborně hodí ony samozavlažovací kontejnery, ve kterých můžete pěstovat i rajčata tyčková, nejen balkonová. Pro pěstování na balkoně jsou skvělá i tzv. divoká rajčata. Jen se musíte připravit na jejich skutečnou divokost. Pokud je někde u stropu balkonu nezaštípnete, budou na podzim nakukovat na balkon i partaji o patro výše.

Divoká rajčata: v polovině července

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

Samozavlažovací truhlíky

Samozavlažovací truhlíky: Jak pěstovat květiny a zeleninu na balkoně i bez každodenního zalévání

Bylinky pro balkony

Nejčastěji využívanými bylinkami budou asi pažitka, petrželka a bazalka. Nenechte se zlákat jednoduchým zakoupením mladých rostlinek v květináčku v běžném supermarketu. Jsou určené k rychlé spotřebě a většinou také rychle uvadnou a uhynou. Takhle jednoduše to nepůjde, i když výjimky se samozřejmě stávají. Jestliže jste si nepřipravili vlastní sadbu, vážně raději zajděte do zahradnictví.

Pokud bylinky rádi používáte při vaření, můžete pěstovat i oregano, tymián nebo rozmarýn. Bylinky pěstujte raději v samostatných květináčích, protože mají nižší nároky na vodu než ostatní květiny či zelenina. Na druhou stranu pažitka a petrželka se například s paprikami v jedné nádobě snesou velmi dobře.

Bylinky pěstujte raději samostatně
Autor: istockphoto.com Bylinky pěstujte raději samostatně

Květiny pro balkonové zahrádky

Pokud chcete pěstovat květiny spolu se zeleninou v jedné nádobě, pak zvolte například aksamitník neboli afrikán, který zeleninu dokonce dokáže ochránit od nájezdu škůdců, nebo lichořeřišnici a měsíček zahradní. Tyto rostliny mají také ochranné účinky.

Afrikány zdobí i chrání ostatní rostlinky
Autor: istockphoto.com Afrikány zdobí i chrání ostatní rostlinky

Mezi zeleninou však můžete pěstovat i další druhy květin, například pro balkony typické petúnie nebo lobelky.

Lobelky: Jak ze semínek vypěstovat záplavu barevných květů

Jak pěstovat romantické lobelky: Semínka zasejte v únoru a pak se těšte na záplavu barevných květů

Základní pravidla pěstování petúnií od jara do podzimu

Nejdůležitější pravidla pěstování petúnií od jara do podzimu

A co ovoce?

Pro balkonové pěstování se výborně hodí i jahody. Zvolte buď tzv. jahody měsíční, drobné jahůdky, chutí i vůní podobné jahodám lesním, nebo jahody zahradní, opakovaně plodící.

Měsíční jahody
Autor: istockphoto.com Měsíční jahody

reklama

Článek je zařazen v: balkón , terasa , jak pěstovat , rajčata , papriky , bylinky

reklama

Přečtěte si také