Proměna historického domu v Kutné Hoře: Podívejte se do 7 moderních apartmánů

V přízemí je kavárna, v patrech apartmány. Kutnohorská rodačka, architekta Tereza Komárková dodala historické stavbě v centru Kutné Hory novou podobu. Za barokní fasádou se skrývají moderní interiéry se zajímavými detaily. Architektka se nebála výrazných barev. To se u rekonstrukcí historických domů obzvlášť cení.

Dům stojí na Komenského náměstí vsamém srdci hornického města. Hned vedle se nachází rodný dům Mikuláše Dačického zHeslova, renesančního muže a kronikáře, jedné znejvýraznějších postav dějin Kutné Hory. Podle něj se jmenuje i kavárna vpřízemí. Tu před pěti lety navrhla Tereza Komárková také.

„Architektura je dialogem mezi tím, co známe, a budoucností, kterou si teprve představujeme,“ říká Tereza Komárková. V návrhu se proto snažila zohlednit sedm století, po které dům stojí. Z gotiky zůstaly stavbě sklepní a obvodové konstrukce a kamenné ostění lomeného okna. Baroko se vynořuje skrze 16 metrů dlouhý obdivuhodný trám zastřešující přízemí celé stavby.

Během realizace se jako při každé rekonstrukci objevily potíže, ale došlo i na objevy. Vpřízemí se našly zachovalé dubové trámy. „Tento nečekaný objev jsme nechtěli schovávat. Abychom se jím ale mohli pyšnit, bylo nutné přidat požárně odolné desky a speciální nátěry,“ popisuje investor Pavel Cikler.

Vsedmi apartmánech se odráží bohatá historie města. Královský odkazuje na krále Václava IV., který do města jezdil, Dačického zase na renesančního literáta. Stříbrný apartmán stejně jako Hornický pokoj upozorňuje na to, že díky těžbě drahého kovu získala Kutná Hora svou slávu.

Podívejte se na další fotky v galerii:

Další zajímavé rekonstrukce historických domů:

Sdílejte článek

Přečtěte si také