reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Proměna historického domu v Kutné Hoře: Podívejte se do 7 moderních apartmánů

Matouš Hartman , Vydáno: 02.07.2020
Apartmány jsou moderní, elegantní ale citlivé ke svému okolí
Autor: jirilizler.com Apartmány jsou moderní, elegantní ale citlivé ke svému okolí
V přízemí je kavárna, v patrech apartmány. Kutnohorská rodačka, architekta Tereza Komárková dodala historické stavbě v centru Kutné Hory novou podobu. Za barokní fasádou se skrývají moderní interiéry se zajímavými detaily. Architektka se nebála výrazných barev. To se u rekonstrukcí historických domů obzvlášť cení.

reklama

Dům stojí na Komenského náměstí v samém srdci hornického města. Hned vedle se nachází rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova, renesančního muže a kronikáře, jedné z nejvýraznějších postav dějin Kutné Hory. Podle něj se jmenuje i kavárna v přízemí. Tu před pěti lety navrhla Tereza Komárková také.

„Architektura je dialogem mezi tím, co známe, a budoucností, kterou si teprve představujeme,“ říká Tereza Komárková. V návrhu se proto snažila zohlednit sedm století, po které dům stojí. Z gotiky zůstaly stavbě sklepní a obvodové konstrukce a kamenné ostění lomeného okna. Baroko se vynořuje skrze 16 metrů dlouhý obdivuhodný trám zastřešující přízemí celé stavby.

Netradiční koupelna a šatní skříň i pro moderní interiér
Autor: jirilizler.com Netradiční koupelna a šatní skříň i pro moderní interiér

Během realizace se jako při každé rekonstrukci objevily potíže, ale došlo i na objevy. V přízemí se našly zachovalé dubové trámy. „Tento nečekaný objev jsme nechtěli schovávat. Abychom se jím ale mohli pyšnit, bylo nutné přidat požárně odolné desky a speciální nátěry,“ popisuje investor Pavel Cikler.   

Každý apartmán je jiný
Autor: jirilizler.com Každý apartmán je jiný

V sedmi apartmánech se odráží bohatá historie města. Královský odkazuje na krále Václava IV., který do města jezdil, Dačického zase na renesančního literáta. Stříbrný apartmán stejně jako Hornický pokoj upozorňuje na to, že díky těžbě drahého kovu získala Kutná Hora svou slávu.

Podívejte se na další fotky v galerii:

Další zajímavé rekonstrukce historických domů:

Rekonstrukce statku od Marka Povolného

LIVING NEWS: Levitující čítárna od Marka Povolného zdobí rodinný statek

Starší apartmán nově pojatým interiérovým řešením pěkně prokoukl

Rekonstrukce historického domu: Architekti ukázali, jak na to. Tady se bude příjemně bydlet

reklama

Článek je zařazen v: proměna , rekonstrukce , Kutná Hora

reklama

Přečtěte si také