reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

LIVING NEWS: Levitující čítárna od Marka Povolného zdobí rodinný statek

matoušhartman , Vydáno: 04.08.2019
„Buď úplně pietně dům opravíte, nebo staré prvky zkombinujete s moderními,” říká architekt Marek Povolný, kterého znáte z pořadu Jak se staví sen. V Třebotově nedaleko Prahy zvolil druhou cestu. Zachoval historickou fasádu statku, ale v interiérech vytvořil moderní bydlení s futuristickou čítárnou, která visí v prostoru nad obytným prostorem.

reklama

„Baví mě rekonstrukce, protože přistoupíte k objektu s určitou historií a vdechnete mu úplně nový život,” říká Marek Povolný. Statek v Třebotově už opravu potřeboval. Rozhodně neodpovídal představě o moderním bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Nakonec se z něj ale proměnil v zajímavý domov s několika ložnicemi, dvěma koupelnami a velkorysým obytným prostorem, který zabírá přízemí i krov.

Rekonstrukce nebyla nijak jednoduchá. „Objekt byl úplně podmáčený,” vysvětluje architekt. Došlo tak na netradiční řešení. Řemeslníci dům podřízli diamantovými pilami a umístili pod něj hydroizolaci, aby se vlhkost nedostávala do starého i nového zdiva. Marek Povolný se ještě rozhodl novou fasádu domu patinovat. „Byl to takový experiment. Objekt jsme natřeli fasádní barvou a následně jsme válečkem a stříkací pistolí nanášeli šedou lazuru,” říká. Fasáda tak nepůsobí novodobě, ale skvěle zapadá do okolního vesnického prostředí se starou zástavbou.

Protože se dům nachází v památkové zóně, bylo potřeba jednat s památkáři. Původní návrhy neprošly, ale Marek Povolný není zklamaný. První nápady byly až moc radikální a obsahovaly třeba rybník s velkou betonovou kostkou, která měla sloužit jako hypermoderní altán. „U památkářů je potřeba se obrnit trpělivostí, ale nakonec to dopadne dobře a najde se kompromis, který vyhovuje všem. Ustoupení od původních radikálnějších návrhů může být ku prospěchu věci,” vysvětluje Marek Povolný.

Další projekty Marka Povolného:

Marek Povolný byl přímo na místě a dal nám rozhovor

LIVING NEWS: Marek Povolný vám vysvětlí, jak se stavěl montovaný dům z Jak se staví sen

Byt plný barev od Marka Povolného

Červená a žlutá v interiéru: Architekt Marek Povolný ukazuje, jak se zbavit strachu z barev

reklama

Článek je zařazen v: Marek Povolný , Jak se staví sen , JSSS , knihovna , knihy , statek , patina , fasáda , rekonstrukce

reklama

Přečtěte si také