reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Rezidence primátora hlavního města Prahy: Najdete tu zimní zahradu i pozlacený strop

Matouš Hartman , Aktualizováno: 31.08.2020
Vedle Magistrátu v budově Městské knihovny se skrývá architektonický skvost oslavující samostatnost Československa. Rezidence primátora hlavního města Prahy propojuje art deco a kubismus. Jako služební byt se ale nevyužívá už od meziválečných dob. Podívejte se s námi do rezidence, která je otevřená jen výjimečně.

reklama

Už vstup dokáže člověka ohromit. Projdete přes šatnu pro hosty k výtahu, který se dodnes zachoval v původní podobě. Na rozdíl od těch současných v něm najdete dvě polstrované sedačky, asi kdyby se primátor a jeho hosté cestou do druhého patra unavili.

Rezidence primátora hlavního města Prahy vznikla v euforii z nově získané svobody po skončení první světové války a na jejím zařizování se podíleli významní umělci té doby. Výsledkem je art decový skvost s prvky kubismu, který vzbuzuje pozornost dodnes. Zejména díky promyšleným dekoracím a rozdílně zařízeným pokojům. Každý vypadá jinak, ale dohromady tvoří celek, který podporuje důstojnost primátorského úřadu.

Dar Československu

Rezidence je součástí budovy Městské knihovny a společně s technickými místnostmi zabírá tři patra. Najdete ji na Mariánském náměstí hned vedle Magistrátu. Stavbu věnovala Pražská městská pojišťovna hlavnímu městu k desetiletému výročí založení Československa. Na pozemku v centru se budovalo mezi lety 1925 a 1928, finální práce skončily až v roce 1930. Stavbu navrhl František Roith, jeden z čelních představitelů poválečné vlastenecké architektury. Kromě Městské knihovny stojí i za projekty budov Národní banky nebo ministerstev financí a zemědělství. Fasáda Městské knihovny se vrací k neoklasicismu, ale interiéry dávají prostor hravosti art deca.

Strop zimní zahrady zdobí úžasné mozaiky
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Strop zimní zahrady zdobí úžasné mozaiky

Reprezentace i soukromí

Rezidence primátora je rozdělená do dvou částí. Vznikla jako reprezentační i soukromý prostor a tyto dvě zóny jsou v domě striktně odděleny. Zatímco veřejnost se mohla procházet salony v druhém patře, třetí patřilo výhradně primátorovi a jeho významným hostům. Ve čtvrtém patře se pak nacházela dnes již zaniklá kuchyň a terasa s výhledem do klidného vnitrobloku.

Velký reprezentační sál se odráží i v leštěném povrchu klavíru, který stojí v hudebním salonku
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Velký reprezentační sál se odráží i v leštěném povrchu klavíru, který stojí v hudebním salonku

Jediným primátorem, který rezidenci doopravdy obýval, byl Karel Baxa, který tu žil mezi lety 1928 a 1937. Nikdo z dalších primátorů už rezidenci jako byt nevyužíval. Zůstala tak z větší části v původní podobě a nabízí výlet do dob, kdy doznívala secese a architekturu i design ovlivňovalo zdobné art deco. To pak vystřídal strohý funkcionalismus, jehož významnou ukázkou je brněnská vila Tugendhat. Pražský primátor ale stačil zařídit svou rezidenci ve stylu, který je v Česku poměrně vzácným a o to významnějším.

Zatímco byt ve třetím patře prošel například necitlivou rekonstrukcí koupelen i hostinských pokojů, z nichž se původní duch stylu art deco úplně vytratil, reprezentační prostory se zachovaly. Největší změnou je nejspíše propojení dámského a pánského salonku v téměř jeden jediný prostor, jinak se změny dotkly zejména nábytku a svítidel.

Pánský salonek v rezidenci primátora hlavního města Prahy
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Pánský salonek v rezidenci primátora hlavního města Prahy

Salony a zlatý strop

Prostoru dominuje velký recepční sál se třemi monumentálními lustry z českého křišťálu a dvěma krby, nad kterými jsou umístěny znaky Velké Prahy a Starého Města pražského. Prostor kombinuje tehdy aktuální design s tradicemi, takže okna zakrývají záclony a doplňují je luxusní závěsy, zatímco obklady místnosti působí až futuristicky.

Za pozornost ale stojí zejména salony a zimní zahrada. Hudební salonek zaujme stropem obloženým plátkovým zlatem, které se třpytí díky světlům skrytým v podhledech. Eleganci pokoje umocňují temně modré stěny a parkety s výrazným vzorem. Vznikl tak prostor ideální pro poslech hudby ve velké i komorní společnosti.

Pohled z hudebního salonku do velkého reprezentačního sálu
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Pohled z hudebního salonku do velkého reprezentačního sálu

Jídelní salon umožňuje uspořádat hostinu pro velký počet lidí v místnosti s dřevěnými obklady a tlumeným světlem. Citronový salon zase vybízí ke kávě, oproti ostatním místnostem je výrazně útulnější a připomíná obývací pokoj. To se ale nedá říct o sousedním hráčském salonu, který je vyvedený v tmavých barvách a dominuje mu tmavě zelená. Ta se opakuje jak na stěnách, tak karetních stolcích.

Zimní zahrada představuje prostor, který na první pohled mezi ostatní místnosti vůbec nezapadá. Je výrazně světlejší díky bílým obkladům. Propojuje velký reprezentační sál s jídelním salonem a vytváří intimní oázu mezi monumentalitou zbytku rezidence. Na stěně proti oknům do náměstí je fontána. Voda tu vytéká ze zdi a padá přes reliéf do malého bazénku. Obklopují ji květiny a sochy. Zajímavé detaily tvoří mozaiky ve zlaté a modré barvě.

Zimní zahrada v rezidenci primátora hlavního města Prahy
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Zimní zahrada v rezidenci primátora hlavního města Prahy

Rezidence dnes

V současnosti je rezidence pro veřejnost uzavřená a konají se tu oficiální akce. Primátorský byt ve třetím patře se prakticky neotevírá, jen občas se tu konají jednání s významnými hosty. Rezidence má svého správce, třeba takové rozsvěcení lustrů chvilku zabere, protože vypínače jsou umístěny v rozvodné skříni na chodbě.

Některé její místnosti již ztratily na svém významu, rezidence tak disponuje velkým množstvím salonků, které bychom dnes do projektu rezidence neumístili. Asi bychom již nepotřebovali dámský a pánský salonek nebo hráčský salon. Rezidence je tak určitým svědkem doby, kdy primátorský úřad potřeboval i honosné reprezentativní prostory, které vyžadovaly každodenní péči služebnictva. I kvůli nákladům tu bydlel jen první poválečný primátor, po něm už o život v rezidenci představitelé hlavního města zájem neměli.

reklama

Článek je zařazen v: Rezidence primátora , Praha , art-deco , art deco

reklama

Přečtěte si také