Design a architektura

26. srpna 2018 06:00

Adéla Skřivánková

Rodinné bydlení moderně: Architekti propojili dům se zahradou a chytře vyřešili soukromí

Architekti se pustili do zdánlivě nemožného. Měli vybudovat dům na jedné podlaze ve svahu, který by měl všechna okna na jih a z každé ložnice by se dalo vyjít na zahradu. Vznikl tak originálně řešený dům plný světla.

Přání investorů byla protichůdná. Rodina chtěla navrhnout přízemní dům se čtveřicí samostatně stojících ložnic pro pozemek o rozloze pouhých 300 m2. Takový projekt byl svým způsobem testem kombinačních schopností architektů.

Práci ztěžovala i podmínka, aby okna směřovala na jih a zároveň do zahrady. Architekti ovšem přišli sřešením, které splnilo požadavky a kde jsou všechny prostory domu propojeny skrze terasy a zahradu.

Souznění s přírodou

Dům, při jehož stavbě se mělo i maximálně šetřit, je inspirovaný okolní krajinou. Stavba tvoří čtyři jednotky posazené na svažitém pozemku. Podlahy jsou jen nepatrně nad okolním terénem, každá zložnic spočívá samostatně na svém místě, přičemž ta hlavní je umístěna nejvýš.

Autoři návrhu zkanadského ateliéru Architecture Building Culture orientovali okna všech ložnic na jih a zároveň zkaždé znich zajistili přímý přístup k zahradě. Zvláště světlý je obývací pokoj, který rámuje dvojice protilehlých rozměrných skleněných dveří a oken se širokým výhledem do zahrady i do lesa svyčnívajícími žulovými skalisky.

Krása i kvalita

Interiérem prostupuje jednoduchost, která vychází i zpoužitých materiálů. Podlahu zolejovaného kanadského bílého dubu místy střídá leštěný beton, interiér pak proteplují vestavěné skříně a obložení stěn zolejované dubové překližky. Funkčnost a soulad s přírodou tu hrají důležitou roli.

Dům zároveň zajišťuje dostatek soukromí díky tomu, že jsou jednotlivé části domu odděleny. Každý člen rodiny tak může být sám a přitom stačí pár kroků přes zahradu kpokojům ostatních. Stavba také působí pokorně vůči okolní přírodě a respektuje její nedokonalosti, jako je právě terén pozemku.

Nahlédněte v galerii do tohoto unikátního domu ve svahu.

(DH)


Přečtěte si také