Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Rodinné bydlení moderně: Architekti propojili dům se zahradou a chytře vyřešili soukromí

Architekti se pustili do zdánlivě nemožného. Měli vybudovat dům na jedné podlaze ve svahu, který by měl všechna okna na jih a z každé ložnice by se dalo vyjít na zahradu. Vznikl tak originálně řešený dům plný světla.
Vydáno: 26.08.2018
Dům „poslušně“ stoupá do svahu
Autor: Architecture Building Culture Dům „poslušně“ stoupá do svahu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Přání investorů byla protichůdná. Rodina chtěla navrhnout přízemní dům se čtveřicí samostatně stojících ložnic pro pozemek o rozloze pouhých 300 m2. Takový projekt byl svým způsobem testem kombinačních schopností architektů.

Práci ztěžovala i podmínka, aby okna směřovala na jih a zároveň do zahrady. Architekti ovšem přišli s řešením, které splnilo požadavky a kde jsou všechny prostory domu propojeny skrze terasy a zahradu.

Souznění s přírodou

Dům, při jehož stavbě se mělo i maximálně šetřit, je inspirovaný okolní krajinou. Stavba tvoří čtyři jednotky posazené na svažitém pozemku. Podlahy jsou jen nepatrně nad okolním terénem, každá z ložnic spočívá samostatně na svém místě, přičemž ta hlavní je umístěna nejvýš.

Přízemní dům – žádné schody - střídmá verze luxusu
Autor: Architecture Building Culture Přízemní dům – žádné schody - střídmá verze luxusu

Autoři návrhu z kanadského ateliéru Architecture Building Culture orientovali okna všech ložnic na jih a zároveň z každé z nich zajistili přímý přístup k zahradě. Zvláště světlý je obývací pokoj, který rámuje dvojice protilehlých rozměrných skleněných dveří a oken se širokým výhledem do zahrady i do lesa s vyčnívajícími žulovými skalisky.  

Krása i kvalita

Interiérem prostupuje jednoduchost, která vychází i z použitých materiálů. Podlahu z olejovaného kanadského bílého dubu místy střídá  leštěný beton, interiér pak proteplují vestavěné skříně a obložení stěn z olejované dubové překližky. Funkčnost a soulad s přírodou tu hrají důležitou roli.

Jednoduchý styl interiéru podtrhuje i nábytek s úspornými liniemi
Autor: Architecture Building Culture Jednoduchý styl interiéru podtrhuje i nábytek s úspornými liniemi

Dům zároveň zajišťuje dostatek soukromí díky tomu, že jsou jednotlivé části domu odděleny. Každý člen rodiny tak může být sám a přitom stačí pár kroků přes zahradu k pokojům ostatních. Stavba také působí pokorně vůči okolní přírodě a respektuje její nedokonalosti, jako je právě terén pozemku.

Nahlédněte v galerii do tohoto unikátního domu ve svahu.

(DH)

Článek je zařazen v: architektura , design , Rodinný dům , zahrada , projekt , stavba , moderní bydlení
Reklama