návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Ženy v architektuře: Seznamte se s 5 architektkami, které postavily dechberoucí stavby

Vydáno: 08.03.2019
architektky 1
Autor: profimedia.cz/wikipedia architektky 1
Vybudovaly kongresová centra, přístavní budovy, koncertní sály i muzea. Dnes slavíme mezinárodní den žen, podívejte se na pět významných architektek a jejich úžasné práce.

reklama

Louise Blanchard Bethune

Tahle Američanka je považována za vůbec první profesionální architektku. Dříve ženy domy navrhovaly, zejména ty z vyšších kruhů kontrolovaly výstavbu sídel, ale nebyly profesionálkami. To na konci devatenáctého století změnila až Louise Blanchard, která společně se svým manželem navrhovala stavby zejména v rodném New Yorku. Architektka byla nejen pionýrkou v projektování budov, ale stala se i feministickou aktivistkou, a i když tomu tehdejší morálka nepřála, často jezdila na kole.

Hotel Lafayette v Buffalu ve státě New York
Autor: geoffmcc/en.wikipedia Hotel Lafayette v Buffalu ve státě New York

Zaha Hadid

Asi nejznámější architektka světa pocházela z iráckého Bagdádu, ale slávu si vydobyla až ve Velké Británii. Projektovala muzea, kongresová centra i dopravní terminály od Itálie po Čínu. V Londýně založila studio Zaha Hadid Architects, které funguje i po její smrti a stojí za projektem nové čtvrti, která se buduje u Masarykova nádraží v Praze a vyvolala nejednu kontroverzi. Zaha Hadid se stala první ženou, která získala prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu (2004). Zemřela na infarkt v roce 2016.

Eva Jiřičná

Známá česká architektka se proslavila v zahraničí, když se po okupaci roku 1968 nemohla vrátit do Československa. Dnes patří k nejdůležitějším osobnostem české architektury a snad jejím nejznámějším projektem u nás je Nová oranžerie v zahradách Pražského hradu. Jiřičná projektuje zejména interiéry luxusních obchodů, ale i mosty nebo rezidenční objekty. Ve svém rodném Zlíně navrhla Kongresové centrum a některé z objektů Univerzity Tomáše Bati.

Oranžérie Pražského hradu
Autor: profimedia.cz Oranžérie Pražského hradu

Alena Šrámková

Kolem jejích staveb chodíme téměř denně. Česká architektka se proslavila v druhé polovině dvacátého století projekty velkých staveb, do kterých alespoň jednou zavítali snad všichni Češi. Začínala interiéry restaurací a zlom přišel v sedmdesátých letech, kdy společně se svým manželem architektem stála za projektem podpovrchové haly Hlavního nádraží v Praze. Tímto vestibulem denně projdou tisíce lidí. Je také spoluautorkou známé budovy ČKD na Můstku v dolní části Václavského náměstí.

Budova ČKD na Můstku
Autor: profimedia.cz Budova ČKD na Můstku

Odile Decq

Francouzská architektka upoutává pozornost nejen svými projekty ale také zevnějškem. Její černé vlasy a výrazné oční linky z ní dělají nepřehlédnutelnou osobnost. Když v sedmdesátých letech minulého století začala studovat architekturu, říkali jí, že se z ní architektka nikdy nestane. Mýlili se. Brzy se Odile Decq vyšvihla mezi přední francouzské architektky a na kontě má i první stavbu s kompletně kovovou konstrukcí v zemi.

Odile Decq
Autor: profimedia.cz Odile Decq

reklama

Článek je zařazen v: Eva JIřičná , Zaha Hadid , architektura

reklama

Přečtěte si také