Bydlení

10. října 2014 13:26

Markéta Zídková

VIDEO: Projděte se s námi skvostným hotelem Evropa. Otevřen je do neděle

Pokud váháte, zda o víkendu vyrazit na Designblok, minimálně secesní Grand hotel Evropa na Václavském náměstí by mohl tím důvodem, který vás přesvědčí.

Grand hotel Evropa na pražském Václavském náměstí je hlavním stanem letošního 16. ročníku Designbloku. Nachází se zde Superstudio Evropa, které prezentuje české a zahraniční výrobce nábytku. Díky tomu je až do neděle 12. října do 19.00 otevřen pro veřejnost. Poté se zhruba na dva roky uzavře a projde generální rekonstrukcí.

Rozhodně stojí za to se do něj teď vypravit. Jednak po rekonstrukci zmizí řada secesních prvků, jednak kombinace secese a Designbloku je šťavnatá. Vzniká zde zcela svérázná atmosféra, kdy procházíte místy, která kdysi byla doopravdy luxusní a nádherná, nyní jsou neuvěřitelně omšelá a zašlá. Můžete nakouknout do koupelny s mozaikou, obdivovat staré skříně, radiátory, krby, kachlová kamna. A do toho moderní design. Tvůrci expozic si jim přidělené – na dnešní poměry malé – pokoje a koupelny upravili podlé svého, tu přestříkali celou koupelnu včetně sanity bílou barvou, tu pokoj vymalovali celý načerno.

Aktuální atmosféru v hotelu nasajte na videu. Uvidíte zde i ukázku, jak budou pokoje vypadat po rekonstrukci:

Grand hotel EvropaVáclavské náměstí 25, Praha 1Otevírací doba:pátek - sobota: 10.00 - 21.00neděle 12. října: 10.00 - 19.00

S rekonstrukcí budou pokoje modernizované podle projektu architektonického ateliéru Archina, který výrazně změní jejich vzhled. Zmizí původní vybavení, nové bude sice částečně vycházet z dob secese jako je replika šatní stěny v předsíni, nicméně další prvky budou dobu secese pouze evokovat. Ve vnitrobloku bude hotel navíc rozšířen o novostavbu, kterou navrhl pražský ateliér DaM.

Trocha historie

Grand hotel Evropa byl za první republiky jedním z nejluxusnějších ve střední Evropě. Byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. V letech 1903 až 1905 byl přestavěn ve stylu geometrické secese Bedřichem Bendelmayerem, Aloisem Dryákem, Bohumilem Hübschmannem a Janem Letzelem. V roce 1924 hotel koupil pražský restauratér Karel Šroubek, který ho přejmenoval na Grand hotel Šroubek. Hotel se stal známý po celém světě, nejen díky secesní výzdobě, ale i pro vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Během Designbloku můžete pojíst v přízemní restauraci U Šroubka jídla připravená podle prvorepublikových receptů.

Kamera a střih: Jan KunderaText: Markéta Žídková

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také