Barvy v interiéru

28. srpna 2014 06:00

Markéta Zídková

Nastartujte děti do školy novou barvou pokojíčku. Která je ideální?

Dopřejte svému dítěti příjemnou změnu a nechte ho odstartovat školní rok ve zbrusu nově barevném pokoji.

Stěny nebo doplňky ve správném odstínu mohou malému školákovi dodat energii a chuť do učení – nebo ho naopak zklidnit, pokud má sklony k hyperaktivitě a nedokáže se soustředit. Barvy mají zkrátka velký vliv na psychiku dítěte. Jaké tedy zvolit?

I když mají děti rády především výrazné barvy, u dětských pokojů všeobecně platí, že je vhodnější používat barvy tlumené a pastelové, protože děti nerozrušují a udrží jejich pozornost. Přesto pokud chceme interiér trochu oživit, můžeme použít nejrůznější syté doplňky, ovšem v rozumné míře. V pokoji bychom také neměli kombinovat příliš mnoho barev, protože by mohly děti rozptylovat a působily by na ně chaoticky.

Barvy rozdělujeme na studené a teplé. Studené, jako je zelená, modrá a fialová, působí uklidňujícím a prostorným dojmem, ale také vyvolávají pocit chladu. Teplé barvy, kam se řadí červená, žlutá a oranžová, pak povzbuzují a zahřívají. Dokážou prostor zútulnit a vyvolávají pocit štěstí a pohodlí. Stimulují také mysl a mají povzbuzující účinek. Z toho důvodu bychom s nimi měli zacházet opatrně, protože by jejich intenzivní použití mohlo mít neblahý vliv na usínání.

Ať už má vaše dítě jakoukoliv povahu, všeobecně je za nejvhodnější barevnou kombinaci považována zeleno-modrá. Zelená podporuje růst, tvořivost a aktivitu, zatímco modrá je uklidňující. Pro holčičky pak může být vhodnou barvou růžová, která uklidňuje a vzbuzuje pocit něhy a jemnosti.

POKUD POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ ENERGII

Červená barva umí povzbudit organismus a mysl. Přinese do pokojíčku teplo a energii. Zároveň však může vyvolat neschopnost soustředit se a podněcuje agresivní chování. S červenou barvou je proto potřeba zacházet s mírou. Vymalujte jí například pouze jednu stěnu pokoje, která ovšem nebude místnosti dominovat. Naopak pokud máte doma dítě neklidné, hyperaktivní a nesoustředěné, červené se raději vyhněte.

KDYŽ CHCETE VNÉST DO POKOJÍČKU RADOST

Žlutá barva vzbuzuje radost, motivuje a prozařuje prostor. Jemné odstíny žluté podporují koncentraci, zatímco jasnější mohou zvýšit paměť. Pro malé děti však není žlutá barva příliš vhodná. Podle některých průzkumů totiž mohou miminka ve žlutém pokoji špatně usínat.

ORANŽOVOU PODPOŘÍTE KOMUNIKACI

Oranžová je považována za přátelskou a vstřícnou barvu, která spojuje pozitivní vlastnosti žluté a červené barvy. Podporuje mezilidskou komunikaci a má uklidňující účinky. Vzbuzuje důvěru a nezávislost. Stejně jako u žluté, pokud použijeme její syté odstíny, může být až moc stimulující. Použijte raději pastelový odstín.

S HYPERAKTIVITOU ZATOČÍ MODRÁ

Modrá zklidňuje mysl a tělo a potlačuje úzkosti a agrese. Může pomoci dětem, které mají problémy se spánkem nebo se u nich projevuje agrese. Abyste vyrovnali chladný dojem modré, můžete ji ideálně zkombinovat například se žlutou, která tento pocit vyrovná. Pokojíček můžete také pocitově zateplit pohodlnými doplňky a měkkými tkaninami.

ZELENÁ ZKLIDNÍ A PODPOŘÍ KONCENTRACI

Více o vlivu barev na psychiku člověka najdete v našem barevném speciálu. Zelená má uklidňující účinky, snižuje úzkost a podporuje koncentraci. Vzbuzuje pocit bezpečí, harmonie, svěžesti a zároveň působí hravě. Vědci také zjistili, že zelená může zlepšit rychlost čtení a porozumění textu.

KDYŽ CHCETE PROBUDIT INSPIRACI A EMPATII

Fialová kombinuje stabilitu modré a energii červené, přičemž závisí na jejím odstínu, jaké její vlastnosti budou převažovat. Je to barva vášně, kreativity a moudrosti. Pokud chcete u svých dětí probudit inspiraci a empatii, fialová bude ideální. Jestliže je ale naopak vaše dítě hodně citlivé, zacházejte s ní opatrně a používejte tlumené odstíny.

ČÍM VŠÍM LZE BAREVNĚ POKOJ ZMĚNIT?

Výraznou barevnou změnou může být vymalování pokojíčku nebo pořízení nového nábytku. Pokud se vám do těchto velkých změn nechce, můžete použít nejrůznější barevné doplňky. Nakupte nové povlečení, povlaky na polštářky, závěsy, květináče nebo kobereček. V dnešní době se součástí dětských pokojíčků stává i nejrůznější elektronika, jako jsou televize, počítače, herní konzole, a podobně.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky energie

Přečtěte si také