6. května 2015 05:09
Klára Beščecová20 tipů, jak zatočit s chaosem v dětském pokoji
Patříte k těm, kteří bojují s neustálým zmatkem a nepořádkem v dětském pokoji? Možná vaše děti potřebují podat pomocnou ruku – vytvořte jim šikovný systém s pravidly a pak buďte důslední v jejich dodržování.
Zase jste se rozčílili, protože vpokojíku vašich dětí není kam šlápnout, všude se povalují rozestavěné kousky stavebnic, psací stůl už pod vrstvou výkresů a odložených hraček není vidět a děti navíc nikdy nemohou najít to, co hledají? Ruku na srdce, není tenhle chaos spíše vaší vizitkou? Mají vaši potomci opravdu dostatek odpovídajícího úložného prostoru, vědí, kam ukládat výkresy, kde si vystavit právě postavený dům z lega? Není to náhodou tak, že když cokoliv hledají, neobejde se to bez toho, aby vyházely ven celý obsah skříně? Udělejte si malou inventuru všech hraček, výtvarných a sportovních potřeb, které se postupem času vdětském pokoji nashromáždily, to je první a nezbytný krok ktomu, jak vnést do království vašich dětí tolik důležitý systém.
Hra na schovávanou
Nepořádek vdětském pokoji udržíte na uzdě jenom za předpokladu, že opravdu každá maličkost bude mít svoje stálé místo. Děti si většinou hrají jenom stím, co mají na očích, není ale nutné, aby to byly úplně všechny jejich hračky. Řadě rodičů se osvědčila metoda „hry na schovávanou“, kdy část dětských pokladů, většinou těch, se kterými si jejich ratolesti zrovna moc nehrají, uloží mimo jejich dosah a na světlo je vytáhnou až po čase, což vyvolá tolik radosti, jako kdyby se jednalo o zbrusu nové hračky. Jako provizorní odkladiště vám klidně poslouží krabice od banánů nebo od bot a kousek místa třeba ve sklepě nebo vnejhořejším fochu vestavěné skříně. Je opravdu zbytečné, aby byl dětský pokojík zavalen hračkami, se kterými si děti nehrají a jenom je přehazují zmísta na místo.
Vraž to do boxu
Rozmyslete si, kolik a jak velkých úložných boxů budete potřebovat. Myslete na velké plyšáky, stavebnice, výtvarné potřeby, nezapomeňte na vláčky, autíčka, hračky zčokoládových vajíček a nebo na holčicí sponky a gumičky do vlasů. Tyhle a další dětské podklady by měly být ukládány samostatně vkrabicích, které odpovídají jejich počtu i velikosti. Přemýšlejte i o materiálu, ze kterých krabice budou. Dřevo nebo proutí jsou sice přírodní, ale plast se zase daleko lépe udržuje. Počítejte také stím, že děti si budou na krabice určitě stoupat a sedat, takže je hodně důležité, aby byly dostatečně pevné.
Řadu konkrétních tipů na šikovné ukládání hraček najdete ve fotogalerii:
Pokojíček jako klícka
Pokud už má každá maličkost vašich dětí svoje místo, jste na nejlepší cestě ktolik vytouženému pořádku. Jestliže jste pořídili více stejných krabic, můžete je označit – nechte děti vytvořit obrázky autíček, panenek nebo vláčků a štítky nalepte na čela boxů. Trvejte na tom, aby se obsah krabic každý den před spaním vrátil na svoje místo. Hotovým nebo rozestavěným výtvorům ze stavebnic určete prostor, kam je mohou děti na nějakou dobu odložit. Nejkrásnějším výkresům to bude slušet na čestném místě na nástěnce, ostatní malůvky budou děti ukládat na místo, které jste jim ktomu určili – jednou za čas ale nezapomeňte na probírku a pokud se děti nerady sčímkoli loučí, proveďte ji nemilosrdně vjejich nepřítomnosti. Průběžně kontrolujte, jestli je vkrabicích vše na svém místě, úklid případného nepořádku už ale nechte na dětech. Práce jim půjde určitě lépe od ruky, když si při tom zahrají – třeba na Popelku, která vybírá zkrabic vše, co do nich nepatří.
(bras)
Mohlo by vás zajímat: