Dětský pokoj

31. srpna 2018 11:29

Tereza Javorová

6 tipů, jak zařídit studentský pokoj

O tom, jak důležité je klidné studentské prostředí pro všechny školou povinné, není pochyb. Existuje však několik zásad, které napomáhají soustředění a umožňují efektivní plnění každodenních studentských povinností. Jaké konkrétně to jsou? Přinášíme vám návod, s nímž zařízení studentského pokoje hravě zvládnete.

1) VYMEZENÍ PROSTORU

Prvním kritériem je definice prostoru, který máte kdispozici, sohledem na potřeby mladého studenta vprůběhu času. Ať už chcete studijní kout své ratolesti vytvořit přímo vjeho ložnici, nebo sdíleném obývacím pokoji, měli byste spíše volit modulový nábytek ve stylu stavebnice – tj. takový, kněmuž budete moci postupně přidávat jednotlivé prvky tak, jak vaše dítě poroste.

2) STŮL JAKO PRIORITA

Nejvýznamnější částí studentského pokoje je kvalitní a stabilní stůl. Jeho základem by měla být dostatečně velká rovná deska (vysoká 70 až 78 cm) o hloubce nejméně 55 až 60 cm, aby na ní byl dostatek prostoru pro počítač a klávesnici. Monitor by měl být situován v úrovni očí a zápěstí vyrovnané rovnoběžně spodlahou, což je velmi důležité pro zdraví vašich dětí. Budou tak moci zaujmout správnou polohu při studiu i jiných volnočasových činnostech.

V případě velmi malé místnosti můžete sestavit kout i menších rozměrů. Důležité však je, aby dítě mělo vždy dostatek místa na učebnice, knihy, počítač a jiné nezbytné studijní předměty.

3) SPRÁVNÉ UMÍSTĚNÍ ŽIDLE A STOLU

Aby byla zajištěna správná ergonomie prostoru, nikdy byste neměli stůl umisťovat zády koknu ani ke dveřím. Vpřípadě dveří se jedná o psychologický aspekt potřeby bezpečí a vítání potenciální návštěvy. Zároveň by však vaše děti měly mít dostatek světla na čtení a studium. Pokud by byl pracovní stůl umístěn zády koknu, na obrazovce počítače se mohou vytvářet odlesky, které jsou nepříjemné pro oči. Optimální variantou je umístit stůl v souladu s přirozeným světlem. Pakliže to není možné, pečlivě zvolte přídavné umělé osvětlení. Dbejte však na to, aby přirozeného světla na stůl doléhalo co nejvíce.

4) ŽIDLE A JEJÍ ERGONOMIE

Dalším krokem je výběr pohodlné a funkční židle sdůrazem na ergonomii a soulad scelkovým stylem místnosti. Židle by měla být zvolena tak, aby se nohy dítěte dotýkaly země. Pokud se výška vaší ratolesti stále ještě mění, určitě se vám osvědčí model s nastavitelnou polohou sedáku – nejlépe na kolečkách. Vpřípadě, že mladý student již nepatří do kategorie předškolního a mladšího školního věku, můžete se rozhodnout pro pevnou variantu s měkkým a pružným tělem. „Abyste zabránili špatnému držení těla, vybírejte židli se zádovým opěradlem, které bude vnejvětší možné míře podpírat páteř dítěte,“ radí Kateřina Kratochvílová, interiérová designérka společnosti IDW Italia.

5) OPTIMÁLNÍ OSVĚTLENÍ

U malých místností se často setkáváme sproblematikou nedostatečného osvětlení. Správná kompozice interiéru a kombinace vhodně zvolených barev však napomohou světlo do místnosti opticky přinést. Světlé odstíny vytvářejí pocit, že místnost je nejen větší, ale zároveň i jasnější. Vybírejte však srozmyslem a neupínejte svou pozornost pouze ke světlým zářivým tonům, které mohou vytvářet oční napětí. Na větší plochy volte spíše barvy pastelové či tlumenějšího charakteru. Jasné odstíny pak vyniknou vdetailech, doplňcích a drobnějších kusech nábytku.

Umělé účelové osvětlení musí být vždy umístěno na opačné straně ruky, kterou vaše dítě píše. Je to ztoho důvodu, aby si samo při psaní nestínilo. Stolní lampička by měla být snadno nastavitelná a její světelný zdroj směřovat do bodu, kam jej budete zrovna potřebovat. Co se týče její velikosti, nedoporučujeme volit lampy objemné. Pokud vyberete lampičku závěsnou, můžete jí umístit na zeď, čímž si ušetříte kousek prostoru na pracovním stole.

6) KNIHOVNY A ÚLOŽNÉ PROSTORY

Dalším nepostradatelným prvkem jsou knihovny a ostatní úložné prostory. Na trhu je možné najít modely a sestavy, které se přizpůsobí jakémukoliv estetickému, funkčnímu a prostorovému požadavku. Můžete si vybrat mezi otevřeným policovým systémem, kde veškeré umístěné předměty vidíte na první pohled, nebo smíšenou verzi otevřených a uzavřených modulů, kam schováte předměty, které nepotřebují být v přímémdohledu.

Modulární knihovny jsou velmi variabilním a oblíbeným řešením, neboť prostřednictvím mnoha konfigurací nabízejí plné využití dostupného prostoru. Zároveň díky nim můžete sestavit originální kompozici nábytku, kterou ocení především vaše děti. V případě sdíleného pokoje dvou sourozenců lze použít jeho část jako oddělující prvek, který umožní vymezit soukromý prostor pro oba. V tomto případě je vhodná oboustranná knihovna, na výsost optimalizující funkci, design a dispozice místnosti!

Náš tip: Dětský nábytek společnosti Nidi a její rozmanité kombinace řešení s knihovnou Holly. Nechte se zlákat jejími nekonečnými variacemi – může být postavena na podlaze, zavěšená na zdi nebo sloužit jako opěrný bod pro jiné části nábytku. Lze ji navrhnout s uzavřenými dvířky či otevřenými přihrádkami. Spolu se závěsem ji můžete dokonce použít jako oddělovací prvek místnosti dle konkrétního účelu.

Zdroj: Kateřina Kratochvílová, designérka IDW Italia


Přečtěte si také