reklama

Jak zařídit dětský pokoj, aby byl krásný a praktický, ale především bezpečný

Lenka Valjentová
29. února 2020
Každá máma a každý táta chce, aby jejich děti měly svůj pokoj co možná nejútulnější, nejkrásnější, nejpohodlnější i nejpraktičtější. Ovšem nesmíte zapomínat ani na bezpečnost, protože dětská fantazie, hravost, nezbednost a skotačení neznají mezí, a mnohdy si v zápalu hry nebo při objevování nových věcí mohou děti přivodit dokonce úraz. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak připravit dětský pokoj, aby byl pro vaše ratolesti především bezpečný a z
reklama

Zdravotně nezávadný nábytek

Při výběru nábytku do dětského pokoje se zaměřte především na kvalitu materiálu, ze kterého je vyrobený. Nekvalitní nábytek s vysokým obsahem formaldehydů může u malých dětí způsobovat alergie či problémy s dýcháním. Vyhýbejte se nábytku, který je cítit barvou, lepidlem a dalšími chemikáliemi – jde o první znak, že je s ním není něco v nepořádku. Chybu neuděláte, pokud zvolíte například moderní nábytková dvířka T.acrylic s akrylátem na povrchu, který je netoxický i zdravotně nezávadný a hodí se i do pokoje alergika.

Antibakteriální nanolaminát

Stejně tak je hygienicky nezávadný nanolaminát Softixx, jehož povrch je tvořený nanočásticemi, které dodávají povrchu zlepšené antibakteriální vlastnosti. „Díky tomu nemusíte mít obavy z kontaktu shračkami, které zvláště menší děti dávají do pusy, ale ani spotravinami či dalšími předměty,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea. Nanolaminát je nejen zdravotně nazávadný, ale také vysoce odolný vůči vodě, nárazům izanechaným otiskům prstů. Dá se použít na nábytkové plochy a na obklady. Zjeho povrchu lze snadno odstranit malování tužkou nebo fixami. Nanovlákna tvoří na ploše zcela jednolitý povrch, který vůbec nedovolí zanesení tuhy nebo barviva do hloubky materiálu. Kodstranění čar ašmouh pak postačí pouze využít nanohoubičku a malý umělec se může realizovat zas a znova.

Sklo v dětském pokoji

Na první pohled by se mohlo zdát, že sklo je křehký materiál, který do dětského pokoje rozhodně nepatří. To už ale neplatí. „Díky technologii zvané kalení vzniká tvrzené sklo, které je až pětkrát odolnější vůči bočním nárazům než sklo klasické, takže jeho rozbití vběžném provozu domácnosti je takřka nemožné,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti JAP Future. Pokoj tak můžete bez obav vyzdobit celoskleněnými dveřmi shravými dětskými motivy. To je možné díky Grafosklu, které vzniká laminací kaleného skla libovolným dekorem. Na dveřích se budou skvěle vyjímat zvířátka nebo pohádkové postavy. Zalaminováním dekoru do skla získáte prakticky nezničitelnou výzdobu, která nevybledne, nepoškrábe se a je snadno omyvatelná.

Sklo súpravou pískování

Pokud však upřednostňujete střídmější variantu achcete mít přehled o tom, co vaše dítě vpokoji provádí, můžete zvolit sklo súpravou pískování. Pískování může být celoplošné nebo lze touto technikou vytvořit na skle libovolný motiv.

Schovejte střelku zámku

Přemýšlíte-li, jak zajistit, aby se vaše děti při neustálém pobíhání z místnosti do místnosti neporanily o dveřní kování. Tak zkuste zámeks magnetickou střelkou. „U magnetického zámku se střelka vyklápí až ve chvíli, kdy dojde k zavření dveřního kompletu,“ uvádí Roman Ulich ze společnosti M&T a dodává: „V otevřené fázi dveří zůstává skryta ve dveřním křídle a nijak nevyčnívá, což minimalizuje riziko poranění při neopatrném pohybu dětí v blízkosti dveří."

Bezpečné zásuvky (nejen) pro děti

V celém bytě či domě byste měli věnovat zvýšenou pozornost domovní elektroinstalaci, ale zvláště to platí o zásuvkách v dětském pokoji, protože patří na seznam jedné z nejčastějších příčin ohrožení dětí. „Pokud vaše dítě napadne strkat nějaké předměty do zásuvky, před zásahem elektrického proudu jej může ochránit tzv. dětská ochrana neboli clonky, což jsou ochranné kryty umístěné na zdířkách zásuvek. Clonky jsou dostupné třeba u kolekcí Decente, Elegant nebo Variant,“ uvádí Lenka Vodicová ze společnosti Obzor Zlín. Všechny zásuvky zmíněných řad také ladí svým provedením s vypínači, aby elektro v dětském pokoji hezky vypadalo a přitom si zachovalo odpovídající bezpečnost.

Zabezpečte dobře okna

Velké nebezpečí pro děti znamenají špatně zajištěná okna. Tomu můžete předejít spomocí bezpečnostního kování vpodobě dětské kliky spojistkou, uzamykatelné kličky nebo samostatné dětské pojistky vrámu okna. „Výhodou dětské kliky spojistkou je její jednoduchá manipulace, kdy můžete s kličkou otočit po zacvaknutí tlačítka na kličce a při jejím nastavení do poloh zavřeno, otevřeno a sklopeno tlačítko automaticky vyskočí. Pojistka je tak aktivována. Nicméně toto řešení je výhodnější spíše pro menší děti, protože ty větší velice brzy přijdou na to, jak pojistku zmáčknout a okno si sami otevřou,“ uvádí Ing. Pavel Kašpar ze společnosti Vekra. Naproti tomu uzamykatelná klička má vyšší ochranu, neboť uzamčení zámku vokenní klice brání plnému otevření okna. Odblokování zamknuté kliky se provádí otočením klíčku se samovolným povyjetím zámku.

Samostatná dětská pojistka

Okna vdětských pokojících mohou mít i samostatnou dětskou pojistku, což je samostatný díl umístěný dole na okenním rámu, který bez odemčení okna umožní jen jeho sklopení, ale nikoliv celé jeho otevření.

Lepené bezpečnostní sklo

Další možností, jak zvýšit bezpečnost okna vdětských pokojích, je použití lepeného bezpečnostního skla. Toto řešení je výhodné hlavně u velkých prosklených ploch, které mohou děti při svých divokých hrách rozbít. Lepené sklo vsobě nese bezpečnostní fólii, která, pokud se sklo rozbije na neostré úlomky, je udrží na sobě a nenechá je volně vysypat do místnosti.

O dětských pokojích by vás taky mohla zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: klikasklozámekoknonábytekmateriálzásuvkabezpečný dětský pokojnanolaminátkalené skloclonkyzdravý pokoj pro dětidětsklé bezpečnosti pojistkybezpečnostní okenní klikyjak vymalovat dětský pokojPavel KašparJAP FUTURE s.r.o.
reklama