Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak vybrat správný psací stůl pro školáka

Září se nebezpečně blíží a my se musíme smířit s tím, že prázdniny končí a děti půjdou co nevidět opět do školy. Nejen nás čekají velké povinnosti, ale především naše děti by měly vstoupit do nového školního roku řádně připravené a vybavené.
Vydáno: 09.08.2017
Září se blíží a naše ratolesti půjdou brzy do školy.
Autor: istock.com Září se blíží a naše ratolesti půjdou brzy do školy.

Vhodný psací stůl je základem již od zahájení školní docházky. Důležitá je pro školáka odpovídající výška stolu, kvalitní židle i dostatečné osvětlení pracovní plochy.  Stůl by měl být přizpůsobený i na intenzitu jeho používání. Dnes si můžeme vybrat z obrovské škály všech různých typů stolů. Tradiční stoly jsou nahrazeny počítačovými, dají se také různě upravit podle růstu dítěte.

Zásadní pravidla při výběru psacího stolu

Hlavním pravidlem je, že žádný jiný typ stolu nenahradí pracovní (resp. školní) stůl. Nepoužívejme tedy kuchyňské stoly ani jiné alternativy. Ten, kdo bude u stolu nejčastěji, by si měl vyzkoušet, jak se za vybraným stolem sedí a zda mu vše vyhovuje tak, jak má. Takto předejdeme mnoha zdravotním problémům.

Hlavním pravidlem je, že žádný jiný typ stolu nenahradí pracovní (resp. školní) stůl. Foto: Hlavním pravidlem je, že žádný jiný typ stolu nenahradí pracovní (resp. školní) stůl. Foto: profimedia.cz

To samé platí o pracovní židli. Dnes jsou skoro všechny pracovní židle polohovatelné a dá se měnit výška. Nebojme se tedy do kvalitní židle investovat. Nehrozí nám, že budeme každý rok muset kupovat vyšší. Je vhodné kupovat stůl i židli zároveň, protože takto můžeme sladit komfort nejlépe.

Je vhodné kupovat stůl i židli zároveň. Foto: Je vhodné kupovat stůl i židli zároveň. Foto: profimedia.cz

Dávejte si pozor na nákup přes internet. Na fotografii může stůl vypadat jako ideální zrovna pro vaše dítě, ale opak může být pravdou. Pracovní plocha může být malá, nemusí být stabilní a podobně. Nic se proto nevyrovná osobní zkoušce. Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco trochu jiného.

Velmi důležité je i kvalitní osvětlení pracovní plochy. Můžeme si pomoci denním světlem. Je tedy nezbytné dobře umístit psací stůl v místnosti. Dávejme především pozor na to, aby si dítě nezastínilo pracovní plochu vlastní rukou. Lampička by měla být opět umístěna tak, aby ve světle nevznikal nežádoucí stín od jiného předmětu na stole. Investujme do kvalitní lampy. Dítě stráví podstatnou část času u psacího stolu. Oči bude mít unavené a mohou se kazit.

Jak správně sedět

Při sezení bychom my nebo naše dítě měli mít chodidla volně položené na zemi celou plochou nohy. Naše noha by měla tvořit pravý úhel. Tedy holenní kost zůstává v kolmé pozici. Stehno je rovnoběžné s podlahou.

Vhodný psací stůl je základem již od zahájení školní docházky. Foto: Vhodný psací stůl je základem již od zahájení školní docházky. Foto: profimedia.cz

Záda musí být narovnaná. Předloktí je přirozeně položené na pracovní desce. Lokty by neměly být níž ani výš, než je nám přirozené.

Pokud vybereme psací stůl s polohovací deskou, můžeme ji různě naklánět podle pracovní činnosti. Ideální je změnit sklon například při výtvarných činnostech.

Nezouváte se doma? To je chyba!

Nezouváte se? Je to nejvíc nechutná věc, jakou doma můžete udělat. Proč?

Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami.

7 osvědčených triků, jak opticky zvětšit malý byt

Nebojte se šedivé barvy i na stěnu v obýváku.

50 odstínů šedi u vás doma. Kde všude bude vypadat stylově?

Článek je zařazen v: stůl , škola , psací stůl , školní docházka , školní stůl
Speciály: Zpátky do školy

reklama