Bydlení

20. srpna 2023 12:00

redakce Prima Living

Jak vybrat správný psací stůl pro školáka. Nejvyšší čas, myslet na návrat do školy

Září se nebezpečně blíží a my se musíme smířit s tím, že prázdniny končí a děti půjdou co nevidět opět do školy. Nejen nás čekají velké povinnosti, ale především naše děti by měly vstoupit do nového školního roku řádně připravené a vybavené. Tušíte, co by měl splňovat správný psací stůl pro děti?

Vhodný psací stůl je základem již od zahájení školní docházky. Důležitá je pro školáka odpovídající výška stolu, kvalitní židle i dostatečné osvětlení pracovní plochy. Stůl by měl být přizpůsobený i na intenzitu jeho používání. Dnes si můžeme vybrat z obrovské škály všech různých typů stolů. Tradiční stoly jsou nahrazeny počítačovými, dají se také různě upravit podle růstu dítěte.

Zásadní pravidla při výběru psacího stolu

Hlavním pravidlem je, že žádný jiný typ stolu nenahradí pracovní (resp. školní) stůl. Nepoužívejme tedy kuchyňské stoly ani jiné alternativy. Ten, kdo bude u stolu nejčastěji, by si měl vyzkoušet, jak se za vybraným stolem sedí a zda mu vše vyhovuje tak, jak má. Takto předejdeme mnoha zdravotním problémům.

To samé platí pro pracovní židli. Dnes jsou skoro všechny pracovní židle polohovatelné a dá se měnit výška. Nebojme se tedy do kvalitní židle investovat. Nehrozí nám, že budeme každý rok muset kupovat vyšší. Je vhodné kupovat stůl i židli zároveň, protože takto můžeme sladit komfort nejlépe.

Dávejte si pozor na nákup přes internet. Na fotografii může stůl vypadat jako ideální zrovna pro vaše dítě, ale opak může být pravdou. Pracovní plocha může být malá, nemusí být stabilní a podobně. Nic se proto nevyrovná osobní zkoušce. Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco trochu jiného.

Velmi důležité je i kvalitní osvětlení pracovní plochy. Můžeme si pomoci denním světlem. Je tedy nezbytné dobře umístit psací stůl v místnosti. Dávejme především pozor na to, aby si dítě nezastínilo pracovní plochu vlastní rukou. Lampička by měla být opět umístěna tak, aby ve světle nevznikal nežádoucí stín od jiného předmětu na stole. Investujme do kvalitní lampy. Dítě stráví podstatnou část času u psacího stolu. Oči bude mít unavené a mohou se kazit.

Jak správně sedět

  • Při sezení bychom my nebo naše dítě měli mít chodidla volně položená na zemi celou plochou nohy.
  • Naše noha by měla tvořit pravý úhel. Tedy holenní kost zůstává v kolmé pozici.
  • Stehno je rovnoběžné spodlahou.
  • Záda musí být narovnaná.
  • Předloktí je přirozeně položené na pracovní desce.
  • Lokty by neměly být níž ani výš, než je nám přirozené.

Pokud vybereme psací stůl s polohovací deskou, můžeme ji různě naklánět podle pracovní činnosti. Ideální je změnit sklon například při výtvarných činnostech.

Zdroj: bydleni.cz; marianne.cz; pokojik.cz


Přečtěte si také