Do industriálních Dolních Vítkovic nemusíte jen na Colours of Ostrava, stojí za výlet i jindy

Už jste někdy byli v někdejším těžním a hutním areálu Dolní Vítkovice? Pokud ne, napravte to, je tu spousta atrakcí pro děti i dospělé a to ve dne i během večerů. Střídají se tu připomínky historie s vědou a uměním.

Mnozí z nás o vítkovickém areálu možná v posledních dnech zase slyšeli v souvislosti s právě probíhajícím hudebním festivalem Colours of Ostrava. Ale byla by škoda ho brát jen jako místo, kde se jednou za rok konají koncerty. Sem totiž můžete vyrazit prakticky kdykoli.

Svým pojetím jsou Dolní Vítkovice světově unikátní - na jednom místě se tu mezi lety 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. Právě v roce 1828 vydal olomoucký arcibiskup Rudolf Habsburský přípis o založení železárenského závodu ve Vítkovicích.

Kousek od centra Ostravy tak vznikl tak ojedinělý, jinde v Evropě neexistující komplex těžké průmyslové výroby od těžby uhlí přes úpravnu a výrobu koksu až po produkci surového železa. Zachovaly se tu jak technické památky, tak unikátní industriální architektura. Poslední roky se tento industriální komplex, který je národní kulturní památkou, proměnil v jedinečné vzdělávací, kulturní a společenské centrum.

Okno pro Ostravu

Nedávno například oslavila desetileté výročí multifunkční hala Gong. Bývalý plynojem uchovávající v historii vysokopecní plyn pro výrobu surového železa je jedním z unikátů české architektury. Po té, co byl zvon plynojemu vyzdvižen o 1492 cm, vložil architekt Josef Pleskot do vnitřního prostoru sály, galerii, dvoranu, vzdělávací posluchárny i místa pro občerstvení.

Za jevištěm proti hledišti o více než tisícovce míst k sezení nechal vyříznout obří okno, které před deseti lety symbolicky otevřelo průhled směrem k životu v Ostravě. Gong získal mnoho architektonických cen.

Další výraznou dominantou se před několika lety stala Bolt Tower, nástavba na vysoké peci číslo 1, kterou rovněž navrhl architekt Josef Pleskot. Celkově má věž  - která se stala nejvyšším geografickým bodem ve městě - skoro 80 metrů, samotná nástavba pětadvacet. Slouží jako rozhledna, kavárna a její prostory jsou multifunkční. Jméno nese na počest jamajského běžce Usaina Bolta, který Ostravu navštěvuje pravidelně, bolt se zároveň dá z angličtiny přeložit také jako šroub či záblesk.

S dětmi určitě nevynechávejte populárně naučné centrum Velký svět techniky, jehož tvůrcem je známý architekt Josef Pleskot, které funguje už osmým rokem. Za charakteristickou nepřehlédnutelnou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Vývoji vědy a techniky se věnuje výstava v Malém světě techniky U6 - autoři ji umístili do industriálního objektu VI. energetické ústředny v Dolních Vítkovicích.

V areálu nechybí ani Hornické muzeum a další možnosti vyžití, přičemž zážitkem už je samotná procházka mezi industriálními stavbami.

Zdroj: Profimedia, tiskové podklady areálu Dolní Vítkovice, autorský text

Sdílejte článek
Štítky Evropa výroba Ostrava Colours of Ostrava Vítkovice Dolní oblast Vítkovice Jan Světlík Rudolf Habsburský PROFIMEDIA s.r.o. Josef Pleskot

Přečtěte si také