Design a architektura

29. června 2022 07:10

redakce Prima Living

Nejslavnější křeslo světa stojí statisíce korun a najdete ho i ve vile Tugendhat

Ikona jménem křeslo Barcelona se zrodila v roce 1929. Design tohoto kousku nábytku je nicméně tak nadčasový a sofistikovaný, že i dnes, téměř po sto letech, vypadá moderně. Každopádně se těší neutuchající popularitě.

Tohle světově proslulé křeslo s sebou nese příběh o luxusu, výjimečnosti a jedinečném vkusu, který se částečně odvíjel a odvíjí i v Česku. Konkrétně v proslavené brněnské vile Tugendhat, která byla jednou z prvních budov, kde se slavný nábytek objevil.

Architekt Mies van der Rohe společně s Lilly Reich ho původně navrhli pro svůj slavný německý pavilon na Světovou výstavu, která se konala v Barceloně v roce 1929. Mimochodem, pavilon je tam k vidění dodnes a dostat se do něj je mnohem snazší než navštívit vilu Tugendhat, kde si musíte koupit lístek celé měsíce dopředu.

Přestože pro německý pavilon byly vyrobeny pouze dvě židle Barcelona, ​​návrh byl uveden do výroby a stal se natolik oblíbeným, že se s výjimkou jednoho šestnáctiletého období vyrábí již od roku 1929. Mimochodem, v padesátých letech se jeho konstrukce musela trochu změnit, protože zákazníci byli stále větší a těžší.

Římská inspirace

Autor křesla Barcelona se inspiroval sezením pravdě noblesním – zaujala ho původní podoba římských křesel, která se nacházela v prominentních patricijských palácích, a navázal na jejich tvarosloví.

Zároveň nábytek odpovídá zásadám německé designérské i architektonické školy Bauhaus, je tudíž jednoduché a elegantní. Snoubí se v něm elegance ohýbané oceli a přírodní kůže.

Filmaři ho milují

Křeslo mimo jiné můžete vidět i ve filmu Skleněný pokoj. Ale to není zdaleka jediný počin filmové kariéry tohoto nábytku. Je natolik ikonické a elegantní, že si ho filmaři velice rádi půjčují do všemožných interiérů! Pokud se zadíváte, dokážete ho jistě najít i ve slavné bondovce Casino Royale, v sérii o Iron Manovi nebo v upířím hitu Twilight sága.

Podívejte se, jak se vila Tugendhat proměnila v kulisu filmu Skleněný pokoj:

Královské posezení

Pokud jde o světovou výstavu, křeslo posloužilo coby královské sezení během zahajovacího ceremoniálu. Na křeslech tedy v roce 1929 v Barceloně opravdu poseděla španělská královská rodina, čímž na sebe křesla strhla zaslouženou pozornost a získala aristokratický pel.

Vždyť kdo by nechtěl mít doma na posezení stejné křeslo jako vládnoucí rodina? Punc vytříbeného vkusu a jedinečnosti těmto skvělým křeslům zůstal a ta se stala skutečnými celebritami mezi nábytkem.

Od vepřovice ke květinám

V průběhu let se začalo křeslo vyrábět ve více designech. Původní světlou vepřovou kůži nahradila praktičtější hovězina, později dokonce látkové povrchy s květinovými vzory.

V roce 1953 prodal autor patent na své slavné křeslo americké značce Knoll a nutno přiznat, že se ho snažil okopírovat kdekdo. Existuje jen šest původních kusů, které s sebou Ludwig Mies odvezl do USA.

Nicméně pokud po Barceloně toužíte, poohlédněte se na internetu, můžete nalézt kousky z dalších sérií. Křeslo je cenným sběratelským artiklem, do kterého můžete investovat i malé jmění. Původní originál poznáte podle podpisu autora na stojné nožce, křesla jsou také ručně vyráběná a vysoce kvalitní.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Barcelona_chair;

https://www.moma.org/collection/works/4369

Sdílejte článek

Přečtěte si také