4. listopadu 2018 06:00
Tereza JavorováJak kompostovat doma v bytě? Jde to i bez zápachu
Kompostování v uzavřených prostorách městského bytu se sice na první pohled může jevit jako nehygienické, ale opak je pravdou! Pokud do vaší bedýnky budete házet ty správné ingredience a pořídíte dostačující množství žížal, zápachu ani červíků běhajících po pokoji se rozhodně bát nemusíte! Jak tedy začít?
Proč kompostovat
Ještě než se pustíte do díla, měli byste vědět, co založením kompostu můžete získat. V první řadě je to nezištný pocit zadostiučinění. Velkou část komunálního odpadu totiž tvoří právě organický odpad, především zbytky ovoce a zeleniny, které nám vždy zůstanou na lince po vaření. Ty pak putují na skládky, kde při svém rozkladu produkují značné množství skleníkových plynů, konkrétněmetanu. Zřejmě pádnějším důvodem je ale zisk velmi úrodné půdy, kterou budete přihnojovat svoje bylinky, balkonová rajčata, květiny nebo máte-li zahradu, i celé záhony!
Kompostér
Můžete samozřejmě investovat a pořídit si plastové originální kompostéry, pokud si ale nejste jistí, zda vás tahle aktivita skutečně osloví, vyrobte si pro začátek vlastní! Potřebovat budete plastovou krabici s víkem, jakých se v obchodech zaměřených na bydlení nebo zahradu prodávají desítky. K tomu navíc dokupte jedno další víko, nebo jakoukoli nádobu, která bude schopna zachytit tekutinu unikající z kopostéru, nazývanou někdy „žížalí čaj“. Velikost záleží jen na vás, jen pamatujte, že čím větší krabice, tím více žížal budete potřebovat a tím více potravy (respektive odpadu) budou vyžadovat. Dalším krokem bude do spodku nádoby a do horního víka provrtat dostatečné množství dírek o průměru obyčejné tužky. Pokud kompost nepřevodníte, žížalám se v něm bude dařit dobře a nebudou se nikam snažit utéct.
Substrát
Jako podklad skvěle poslouží proužky papíru o šířce asi dvou centimetrů. Můžete použít staré noviny nebo listiny, které byste jinak skartovali. Ty namočte do vody a následně nechte okapat nebo vyždímejte tak, aby papírky zůstaly mokré, ale nekapalo z nich. Polovinou následně vystelte dno krabice, a to do výšky asi jedné třetiny. Druhou polovinu schovejte na později.
Kompostování 2 Zdroj: istock.com
Žížaly
Můžete je sice zkusit po dešti nachytat na ulici nebo se povrtat u známých ve velkém zahradním kompostu, nejjednodušší ale bude pořídit si vlastní armádu červíků. Na internetu naleznete plno odkazů na prodejce těchto netradičních domácích mazlíčků, přitom cena je opravdu směšná – za asi 200 korun dostanete v závislosti na prodejci něco kolem 500 žížal. Přitom platí, že na 30litrovou nádobu jich budete potřebovat okolo půl kila. Ty pak jednoduše vysypete na papírový podklad a máte skoro vyhráno!
Kompostování 3 Zdroj: istock.com
Odpad
Teď už jen stačí přidat vrstvu organického odpadu. Ideální jsou nejrůznější odřezky zeleniny a ovoce, bramborové slupky, vaječné skořápky, čajové sáčky, papírové kapesníčky, suché listy a podobně. Naopak vyvarovat byste se měli masu, mléčným výrobkům, kostem, chemikáliím, plastu ale i kyselým citrusům a jejich slupkám. Poté už jen kuchyňský odpad zakryjte zbylými papírky a přiklopte víko. Váš kompostér je oficiálně hotový!
Co dál?
Krabici postavte ideálně do kuchyně nebo do špajzu, aby vám byla po ruce při vaření a nemuseli jste lítat s odpadky přes půl bytu. Důležité je žížaly držet v pokojové teplotě, na balkónu by v zimě zmrzly a přes léto by se upekly. Pak už jen pravidelně přihazujte menší kousky bioodpadu nebo útržky kartonu. Takto pokračujte, dokud nebudete mít v nádobě více půdy než odřezků. V takové chvíli už jen počkejte, až se i zbytek odpadu promění na kompost, vyškrábněte ho ven (bez žížal!) a můžete začít od znova! Stejně tak můžete průběžně přihnojovat vaše výpěstky zmiňovanou tekutinou, která bude unikat do spodního víka. Celý proces může trvat až 12 týdnů, odměnou vám ale budou ještě voňavější bylinky nebo rajčata sladší, než kdykoli předtím.
(AZ)