Bydlení

21. dubna 2016 05:00

Markéta Zídková

Bydelní budoucnosti: Architekt navrhl prosklený dům okolo stromu

Unikátní bydlení se stromem.

Najít soulad mezi přírodou a potřebami člověka je občas náročné. Existují ale nápaditá řešení, která prošlapávají cestu ke stále harmoničtějšímu soužití člověka a přírody. Jedním takovým je dům, kvůli němuž se nemusí kácet již vzrostlý strom. Ba naopak, strom roste dál a stává se unikátním stěžejním doplňkem celé domácnosti.

Hlavní myšlenka, která vedla kazašského architekta Aibeka Amasowa k tomu, aby se pokusil navrhnout unikátní, k přírodě ohleduplný dům, byla konstrukce domu, který nepoškodí vzrostlý strom a zároveň nabídne obyvatelům kvalitní stavbu.

Dům je navržen tak, že by kolem stromu měla vzniknout prosklená budova v podobě průsvitného válce. V každém patře je jedna místnost a spojuje je na kraji budovy vinoucí se schodiště. Budova stojí na pilotech a přízemí je situováno mírně nad povrchem země. To vše proto, aby byly co nejméně narušeny kořeny stromu. Materiál stěn je zřejmý – sklo. Umožňuje obyvatelům nebývale rozlehlý pohled na okolní přírodu. Materiál pro sloupy a jednotlivá patra lze řešit betonem.

Kazašský architekt, jehož nápady otiskují magazíny po celém světě, se do návrhu pustil na základě pobídky jednoho investora. Ten však nakonec z realizace ustoupil. Hledají se tak další ekologičtí zájemci o nový dům. Nechtěli byste si ho pořídit třeba vy?

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také