2. června 2014 22:53
Iva KropáčkováBříza bělokorá / Betula pendula
Bříza bělokorá, také bříza bradavičnatá nebo bříza bílá je listnatá dřevina z čeledi břízovitých.
Bříza bělokorá (Betula pendula) je zdaleka nejhojnější druh břízy v Evropě. Důvod jejího rozšíření od jižní Evropy až na sever, případně do odpovídajících výškových poloh alpských pohoří Evropy, spočívá v její nenáročnosti a odolnosti vůči nepříznivému klimatu. Pravděpodobně přitom hraje důležitou úlohu její nápadně bílá kůra, která odráží podstatnou část dopadajícího záření. Jak se zdá, jedná se o velice účinný znak přizpůsobivosti.
Bříza 3 Zdroj: iStock
Popis
Bříza představuje nenáročný rychle rostoucí strom, dorůstající výšky až 25 metrů, který je často používán a vysazován při rekultivacích krajiny či osazování exhalacemi odlesněného území. V hospodářských lesích ale bývá často vnímána jako plevel.
Využití břízy
- Dříve semladá březová kůra používala ik výrobě oděvů aobuvi. Dřevo břízy je lehké anepropouští vodu, vyráběly sez něj například i střešní krytiny. Dřevo břízy dobře hoří, kůra hoří i mokrá.
- Bříza je ideálním stromem pro vysušování příliš vlhkých míst, odpradávna seproto vysazovala např. vblízkosti domů, jejichž zdi trpěly přílišnou vlhkostí.
- Bříza je výzmanou léčivkou v tradičnímlidovém léčitelství. Využívají semladé jarní březové listy a pupeny, kůra či míza (šťáva). Močopudná léčivka bývá součástíčajových urologických směsí,je vhodná pro detoxikaci aodvodňování organismu, při onemocněních ledvin azánětech močových cest. Pomáhá proti řídnutí kostí, bolestem kloubů, poporuje zdraví vlasů a pokožky.