reklama

Bříza bělokorá / Betula pendula

iva.kropackova
2. června 2014
Bříza bělokorá, také bříza bradavičnatá nebo bříza bílá je listnatá dřevina z čeledi břízovitých.
reklama

Bříza bělokorá (Betula pendula) je zdaleka nejhojnější druh břízy v Evropě. Důvod jejího rozšíření od jižní Evropy až na sever, případně do odpovídajících výškových poloh alpských pohoří Evropy, spočívá v její nenáročnosti a odolnosti vůči nepříznivému klimatu. Pravděpodobně přitom hraje důležitou úlohu její nápadně bílá kůra, která odráží podstatnou část dopadajícího záření. Jak se zdá, jedná se o velice účinný znak přizpůsobivosti.

Popis

Bříza představuje nenáročný rychle rostoucí strom, dorůstající výšky až 25 metrů, který je často používán a vysazován při rekultivacích krajiny či osazování exhalacemi odlesněného území. V hospodářských lesích ale bývá často vnímána jako plevel.

Využití břízy

  • Dříve semladá březová kůra používala ik výrobě oděvů aobuvi. Dřevo břízy je lehké anepropouští vodu, vyráběly sez něj například i střešní krytiny. Dřevo břízy dobře hoří, kůra hoří i mokrá.
  • Bříza je ideálním stromem pro vysušování příliš vlhkých míst, odpradávna seproto vysazovala např. vblízkosti domů, jejichž zdi trpěly přílišnou vlhkostí.
  • Bříza je výzmanou léčivkou v tradičnímlidovém léčitelství. Využívají semladé jarní březové listy a pupeny, kůra či míza (šťáva). Močopudná léčivka bývá součástíčajových urologických směsí,je vhodná pro detoxikaci aodvodňování organismu, při onemocněních ledvin azánětech močových cest. Pomáhá proti řídnutí kostí, bolestem kloubů, poporuje zdraví vlasů a pokožky.
Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: EvropabřízaBříza bělokorá (Betula pendula)bříza bělokorá
reklama