Cínie neboli ostálky vypěstujete snadno. Vyniknou na zahradě, na balkoně i ve váze.
Cínie neboli ostálky jsou jedny z nejpopulárnějších letniček u nás. A není divu, vždyť celé léto neúnavně pestrobarevně kvetou, vyniknou na zahradě i v truhlíku a na pěstování nejsou moc náročné. A taky jsou ideální k řezu. Jsou velké milovnic žhavých slunečních paprsků. Poradíme, jak cínie neboli ostálky úspěšně pěstovat, jaké si vybrat na záhon a jaké do nádob i jak na to, aby vydržely dlouho krásné.
Cínie (Zinnia) neboli ostálky pocházejí z oblasti Mexika, ovšem ty krásné velkokvěté, barevné, jaké známe dnes, ty jsou výsledkem několika set let usilovného šlechtění. Původní ostálky jsou nenápadné, nízké a s jednoduchými květy. Latinský název Zinnia dostaly po profesoru botaniky Johannu Gottfriedu Zinnovi. Do Evropy byla cínie přivezena koncem 18. století a od té doby se pevně usídlila na zdejších zahradách. Český název ostálka dostala podle toho, že „dlouho krásná ostává“. Ovšem mnohem víc se ujal zlidovělý název cínie.
NENECHTE SI UJÍT: Zářivé květy gazánie rozsvítí zahradu i balkon. Teď je správný čas na výsev krásné letničky
Když se řekne cínie
„Když se řekne cínie, přestavíme si pravděpodobně nejznámější ostálku lepou nebo taky sličnou (Zinnia elegans). Je to zhruba 70 cm vysoká vzpřímená letnička s velkými, až deseticentimetrovými květy, které jsou základně dvoubarevné – okvětní lístky hýří všemi odstíny bílé, žluté, oranžové, růžové, červené, až téměř hnědé, střed bývá žlutý nebo bílý. Květy mohou být různě barevné, pruhované nebo žíhané, jednoduché, poloplné i plné, jehlicovité, pomponkovité či kaktusovité. Škála barev zahrnuje téměř všechny odstíny, pouze modrá zůstává pro cínie, podobně jako třeba pro růže a tulipány, prozatím nedostupná,“ uvádí pěstitel Jan Prášil. Obrovským plusem cínií je jednoduché pěstování a taky obrovská přitažlivost pro motýly, čmeláky a včely.
Obrovským plusem cínií je jednoduché pěstování i přitažlivost pro motýly, čmeláky a včely. Zdroj: Jan Prášil
Jak cínie neboli ostálky pěstovat
- Cínie pěstujeme ideálně v dobře propustné humózní zemině, rostou ale prakticky v každé půdě kromě těžkých a přemokřených.
- Ostálky milují slunce a teplo, vyžadují světlé, plně osluněné, vzdušné a chráněné místo. Zvláště vyšší kultivary musíme chránit před větrem, například je můžeme vysadit na záhon u domu či pergoly, který je chráněný střechou a kam se opírá slunce.
- Cínie můžeme zkusit předpěstovat ze semínek, jednodušší ale je koupit v květnu po ledových mužích již vzrostlé sazenice a zasadit je přímo na záhon ve vzdálenosti 25 až 45 cm podle kultivaru. Cínie jsou poměrně mohutné do šířky, nevysazujeme je proto příliš hustě.
- Přímý výsev ostálek na záhon sice není u nás obvyklý, může ale přinést úspěch. Vyséváme v květnu do řádků nebo hnízd a po vytvoření prvních pravých listů vyjednotíme na obvyklou vzdálenost.
- Během léta potřebují pravidelnou zálivku, ale spíše snesou občasné vyschnutí než mokro. V deštivém počasí sice rostou, ale květů je méně a menších, navíc nevydrží tak dlouho.
- Cínie nejsou příliš náročné na živiny, ale přihnojení plným hnojivem jednou až dvakrát za vegetaci jim prospěje.
- Hlavně velkokvětým ostálkám pomáháme odstraňováním odkvetlých uvadlých květů. Zabráníme tak tvorbě semen, podpoříme další kvetení a ve vlhkém počasí odstraníme zdroj šíření houbových chorob.
PŘEČTĚTE SI: Jak se zbavit padlí na rostlinách: Zkuste postřiky z česneku, pelyňku nebo přesličky
Pozor na padlí a slimáky
Cínie jsou citlivé na houbové choroby. Nejčastěji se jedná o padlí, které způsobuje známé bílé povlaky na listech i květech. Nejjednodušší ochranou je prevence – dostatek prostoru mezi rostlinami a slunečné a teplé stanoviště. Padlí se také může objevit kvůli deštivému a chladnému počasí či špatnému zalévání, kdy kropíme i vrchní část květin a jejich listů a ty pak zůstávají vlhké. Napadené květy nebo výhony odstraníme a spálíme, snížíme tím rychlost šíření nemocí.
Na cíniích si rád pochutná plzák španělský, ten dokáže ostálky během několika dní úplně zdecimovat. Tady najdete spoustu rad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady.
Oblíbené kultivary cínií
Ostálka lepá
Ostálka lepá nebo taky sličná (Zinnia elegans), rychle rostoucí vysoká vzpřímená letnička s drsnými stonky a oválnými listy a velkými květy. Hodí se do květinových záhonů a k řezu. Životnost květů ve váze je 8 až 10 dní. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme.
Spektrum kultivarů a hybridů ostálky lepé je skutečně široké. Krásné jsou například:
- Oriole s jasně oranžovými květy.
- Cherry Queen s květy zářivě červenými.
- Luminosa má květy romanticky růžové.
- Canary Bird má květy jasně žluté.
- Nina se pyšní sněhobílými květy.
- Envy dává svou zelenobílou barvou květů ostálkám další rozměr.
- Pepermint Stics má květy s netradičním žíháním v pastelových barvách.
- Caroussel má květy dvoubarevné, i když pouze poloplné.
Ostálka Haageova
Ostálka Haageova (Zinnia haageana) je rychle rostoucí nízká keříčkovitá letnička s úzkými listy. Bohatě kvete poloplnými až plnými žlutooranžovými menšími květy s oranžovým terčem. Je ideální pro záhonové výsadby.
Ostálka marylandská
Zinnia marylandica neboli ostálka marylandská vznikla mezidruhovou hybridizací Zinna violacea (Z. elegans) x Zinnia angustifolia. Vyniká kompaktním keříčkovitým typem růstu a krásnými jednoduchými a poloplnými květy. Kvete od července do prvních mrazů. Je ideální květinou pro záhony, díky dlouhé době kvetení a kompaktnímu růstu ji můžeme použít i do nádob. Odstraňováním odkvetlých květů zintenzivníme kvetení. Zinnia marylandica je odolná proti padlí.
K oblíbeným kultivarům také patří:
- Zahara má květy s jednou až dvěma řadami jazykovitých květů v barvě bílé, žluté, červené či růžové, které jsou o pětinu větší než dosud pěstované ostálky tohoto druhu.
- Zahara Stralight Rose je dvoubarevná ostálka s bílým základem a růžovým žíháním.
- Zahara Cherry Double má dvě až tři řady okvětních lístků a květy jsou plnější, jasně zářivé červené.
- Zahara Sunburst s červenožlutými květy se hodí do nádob.
INSPIRUJTE SE: Vše, co potřebujete vědět o letničkách. Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…
Cínie ve váze
Cínie je skvělá květina k řezu, ve váze při každodenní výměně vody vydrží svěží více než týden. A řezat květy do váz se vůbec nemusíme bát, spíše naopak, protože tak podpoříme větvení rostliny a další růst. Květy střiháme tehdy, když se začíná tvořit pyl a raději brzy po ránu. Ihned po uříznutí je ponoříme do vody. Komerční výživa pro řezané květiny prodlouží jejich životnost až na dvojnásobek.
Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, Encyklopedie záhonových rostlin (Hanneke van Dijková), gardendesign.com/flowers, morflora.com