reklama

Cínie vyniknou na zahradě, na balkoně i ve váze. Vypěstujete je snadno

Lenka Valjentová
14. května 2020
Cínie neboli ostálky jsou jedny z nejpopulárnějších letniček u nás. A není divu, vždyť celé léto dlouho a neúnavně pestrobarevně kvetou, vyniknou na zahradě i v truhlíku a na pěstování nejsou moc náročné. A taky jsou ideální k řezu, protože ve váze vydrží krásné až deset dnů. Jsou velké milovnice tepla a žhavých slunečních paprsků. Poradíme, jak cínie neboli ostálky úspěšně pěstovat, jaké si vybrat na záhon a jaké do nádob i jak na to, aby vydržely dlouh
reklama

Cínie (Zinnia) pocházejí z Mexika, ovšem ty krásné velkokvěté, barevné, jaké známe dnes, ty jsou výsledkem několika set let usilovného šlechtění. Původní ostálky jsou nenápadné, nízké a s jednoduchými květy. Latinský názevZinniadostalycíniepo profesoru botanikyJohannu Gottfriedu Zinnovi. Do Evropy bylacíniepřivezena koncem 18. století a od té doby se pevně usídlila na zdejších zahradách. Český název ostálka dostala podle toho, že „dlouho krásná ostává“. Ovšem mnohem víc se ujal zlidovělý názevcínie.

Když se řekne cínie

Když se řekne cínie, přestavíme si pravděpodobně nejznámější ostálku lepou nebo taky sličnou(Zinnia elegans). Je to zhruba 70 cm vysoká vzpřímená letnička s velkými až 10cm květy, které jsou základně dvoubarevné – okvětní lístky hýří všemi odstíny bílé, žluté, oranžové, růžové, červené až téměř hnědé, střed bývá žlutý nebo bílý. Květy mohou být různě barevné, pruhované nebo žíhané, jednoduché, poloplné i plné, jehlicovité, pomponkovité či kaktusovité. Škála barev zahrnuje téměř všechny odstíny, pouze modrá zůstává pro cínie, podobně jako třeba pro růže a tulipány, prozatím nedostupná. Obrovským plusem cínií je jednoduché pěstování i přitažlivost pro motýly, čmeláky a včely.

7 pravidel pěstování cínií

  1. Cínie pěstujeme ideálně v dobře propustné humózní zemině,rostou ale prakticky v každé půdě kromě těžkých a přemokřených.
  2. Ostálky milují slunce a teplo, vyžadují světlé, plně osluněné, vzdušné a chráněné místo. Zvláště vyšší kultivary musíme chránit před větrem, například je můžeme vysadit na záhon udomu či pergoly, který je chráněnýstřechou a kam se opírá slunce.
  3. Cíniemůžeme zkusit předpěstovat ze semínek, jednodušší ale je koupit vkvětnu po ledových mužích již vzrostlé sazenice a zasadit je přímo na záhonve vzdálenosti 25 až 45 cm podle kultivaru. Cínie jsou poměrně mohutné do šířky, nevysazujeme je proto příliš hustě.
  4. Přímý výsev ostálek na záhon sice není u nás obvyklý, může ale přinést úspěch. Vyséváme v květnu do řádků nebo hnízd a po vytvoření prvních pravých listů vyjednotíme na obvyklou vzdálenost.
  5. Během léta potřebují pravidelnou zálivku, ale spíše snesou občasné vyschnutí než mokro. Vdeštivém počasí sice rostou, ale květů je méně amenších, navíc nevydrží tak dlouho.
  6. Cínie nejsou příliš náročné na živiny, ale přihnojení plným hnojivem jednou až dvakrát za vegetaci jim prospěje.
  7. Hlavně velkokvětým ostálkám pomáháme odstraňováním odkvetlých uvadlých květů. Zabráníme tam tvorbě semen, podpoříme další kvetení a ve vlhkém počasí odstraníme zdroj šíření houbových chorob.

Pozor na houbové choroby a slimáky

Cínie jsou citlivé na houbové choroby. Padlí způsobuje známé bílé povlaky na listech v druhé půlce vegetace. Alternariová skvrnitost listů se projevuje hnědými skvrnami na listech, stoncích a květech. Botrytida je další nepříjemnou chorobou tvořící šedé povlaky na listech a květech. Obzvlášť plnokvěté odrůdy jsou citlivé na hniloby květů. Voda, která se v květech udrží po dešti nebo rose, je ideálním prostředím pro klíčící spory hub. Nejjednodušší ochranou je prevence – dostatek prostoru mezi rostlinami a slunečné a teplé místo. Napadené květy nebo výhony odstraníme a spálíme, snížíme tím rychlost šíření nemocí. Na cíniích si rádi pochutnávají slimáci a plzáci, ti dokážouostálkyběhem několika dní úplně zdecimovat. Tady najdete spousturad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady.

U nás se nejvíce pěstují tři kultivary cínií

Ostálka lepá

Ostálka lepá nebo taky sličná (Zinnia elegans), rychle rostoucí vysoká vzpřímená letnička sdrsnými stonky a oválnými listy a velkými květy. Hodí se do květinových záhonů a křezu. Životnost květů ve váze je 8 až 10dní. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme.

Spektrum kultivarů a hybridů je je skutečně široké. Například Oriole s jasně oranžovými květy, Cherry Queen s květy zářivě červenými, Luminosa je romanticky růžová, Canary Bird má květy jasně žluté, Nina sněhobílé. Kultivar Envy přidal svou zelenobílou barvou ostálkám další rozměr, stejně jako Pepermint Stics s netradičním žíháním vpastelových barvách, kultivar Caroussel má květy dvoubarevné, i když pouze poloplné květy.

Ostálka Haageova

Ostálka Haageova (Zinnia haageana) je rychle rostoucí nízká keříčkovitá letnička s úzkými listy. Bohatě kvete poloplnými až plnými žlutooranžovými menšími květy s oranžovým terčem. Je ideální pro záhonové výsadby.

Ostálka Zinnia marylandica

Zinnia marylandica vznikla mezidruhovou hybridizací Zinna violacea (Z. elegans) x Zinnia angustifolia. Vyniká kompaktním, keříčkovitým typem růstu a krásnými jednoduchými a poloplnými květy. Kvete od července do prvních mrazů. Je ideální květinou pro záhony, díky dlouhé době kvetení a kompaktnímu růstu ji můžeme použít i do nádob. Odstraňováním odkvetlých květů zintenzivníme kvetení. Zinnia marylandica je odolná klistovým chorobám ostálek ikpadlí.

Kultivar Zahara má květy s jednou až dvěma řadami jazykovitých květů v barvě bílé, žluté, červené či růžové, které jsou o pětinu větší než všechny dosud pěstované ostálky tohoto druhu. Ostálka Zahara Stralight Rose je dvoubarevná ostálka s bílým základem a růžovým žíháním, Zahara Cherry Doublemá dvě až tři řady okvětních lístků akvěty jsou plnější, jasně zářivé červené,Zahara Sunburst s květy červeno žluté barvyse hodí i do nádob.

Cínie ve váze

Cínie je skvělá květina křezu, ve váze při každodenní výměně vody vydrží svěží více než týden. A řezat květy do váz se vůbec nemusíme bát, spíše naopak, protože tak podpoříme větvení rostliny a další růst. Květy střiháme tehdy, když se začíná tvořit pyl a raději brzy po ránu. Ihned po uříznutí je ponořímedo vody. Komerční výživa pro řezané květiny prodlouží jejich životnost až na dvojnásobek.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama