návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nevadlec je exotická letnička, která miluje slunce, teplo a sucho

Zuzana Schneidewind, Lenka Odstrčilová , Vydáno: 10.05.2020
Jak pěstovat atraktivní celosii neboli nevadlec, letničku milující slunce a teplo
Autor: istock.com Jak pěstovat atraktivní celosii neboli nevadlec, letničku milující slunce a teplo
Celosie, česky nevadlec je mimořádně atraktivní letnička s nevšedními květy, které celé léto září barvami od krémové přes žlutou k oranžové, červené a purpurové. Je to květina milující slunce a teplo, vynikne jak na květinové zahradě, tak v nádobách na balkoně, terase i okenním parapetu. Nejvíc parády udělá, když vysadíte několik rostlin různých barev vedle sebe. Jak celosii neboli nevadlec správně pěstovat, poradí zkušený zahradník Jakub Urner, podívejte se na naše video v článku.

reklama

Celosie (Celosia), česky nevadlec je rostlina vysoká 30–50 cm, která je doma v tropických oblastech Afriky, Ameriky a Asie. Nevadlec tvoří kompaktní bizarně tvarovaná květenství od tvaru kohoutího hřebenu až po bohaté pyramidální klasy, nejčastěji v různých odstínech červené a žluté. Nově vyšlechtěné kultivary mají sytější a zářivější barvy. Nevadlec se u nás pěstuje jako typická letnička, která po vysemenění odumírá. Bohatě kvete od července do září.

Celosie (Celosia), česky nevadlec bohatě kvete od začátku července do září
Autor: istock.com Celosie (Celosia), česky nevadlec bohatě kvete od začátku července do září

7 pravidel pěstování celosie

  1. Nevadlec potřebuje teplé a slunné stanoviště chráněné před deštěm. Chladno a mokro nesnáší. Čím více tepla a slunce, tím lépe.
  2. Půdu potřebuje lehčí, dobře propustnou a bohatou na živiny. Před výsadbou dejte na záhon nebo do nádoby silnější vrstvu kvalitního kompostu nebo slabou vrstvu mulče.
  3. Vzrostlé sazeničky celosie se dají v sezoně běžně koupit za rozumnou cenu v zahradnictvích a hobby prodejnách.
  4. Ven vysazujeme nevadlec až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Sazeničky vysazujte ve vzdálenosti zhruba 25 cm. Nejefektnější jsou, když vysadíte několik rostlin různých barev vedle sebe.
  5. Nevadlec si můžete i sami předpěstovat. Předpěstování mladých sazenic je ale poměrně náročné. Semena vysejte v březnu do pařeniště nebo skleníku, nezasypávejte zeminou, teplota by měla být okolo 20 °C, postřikováním udržujte vlhčí vzduch. Rostlinky musíte včas a nejméně jednou, ale lépe dvakrát přepíchat.
  6. Jakmile celosie začnou kvést, omezte zálivku, sucho jim nevadí, spíše naopak. Při přemokření zahnívají.
  7. Mírně je přihnojujte jednou za týden, použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Bez přihnojování nedosáhnou sytých barev květů a budou mít i zažloutlé listy.
Celosie (Celosia), česky nevadlec v létě na květinovém záhonu s dalšími letničkami
Autor: istock.com Celosie (Celosia), česky nevadlec v létě na květinovém záhonu s dalšími letničkami

Nevadlec jako dekorace

Nevadlec je velice vhodná letnička k sušení a jako dekorace, vynikne nejvíc v aranžmá s ostatními sušenými rostlinami. Dlouho si zachovává barvu i tvar. Pravděpodobně díky tomu má celosie český název nevadlec. Pro sušení je nutné celosii odříznout, když jsou květy plně vybarvené, ale ještě před dosažením zralosti. Nechte zavěšené květy dolů ve vzdušné místnosti vysušit, nikdy je nesušte na slunci!

Jak správně pěstovat celosii, česky nevadlec, radí zahradník Jakub Urner, podívejte se na naše video:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Exotická letnička Nevadlec

Mohlo by vás taky zajímat:

Letničky pro suchá a slunná místa

8 nejkrásnějších letniček pro suchá a slunná místa: Květiny, které si libují v horkém létě

10 letniček pro suché vazby

10 letniček pro suché vazby: Vypěstujte si květinový materiál na zimní dekorace

Co a jak dělat, abyste letos měli ty nejkrásnější muškáty

Chcete mít letos nejkrásnější muškáty? 21 tipů a rad, jak to udělat

Okrasný tabák: Jak pěstovat voňavou letničku, které kvete v noci

Jak pěstovat tabák? Netradiční letnička kvete a voní v noci

reklama

Článek je zařazen v: celosie (Celosia) , jak nevadlec pěstovat , Nevadlec (Celosia) , nevadlec sušení , letničky do sucha , letničky do truhlíků , letnička na záhon , vidoenávod na pěstování

reklama

Přečtěte si také