reklama

Nevadlec je exotická letnička, která miluje slunce, teplo a sucho

Lenka Valjentová
10. května 2020
Celosie, česky nevadlec je mimořádně atraktivní letnička s nevšedními květy, které celé léto září barvami od krémové přes žlutou k oranžové, červené a purpurové. Je to květina milující slunce a teplo, vynikne jak na květinové zahradě, tak v nádobách na balkoně, terase i okenním parapetu. Nejvíc parády udělá, když vysadíte několik rostlin různých barev vedle sebe. Jak celosii neboli nevadlec správně pěstovat, poradí zkušený zahradník Jakub Urner, podívejte
reklama

Celosie (Celosia), česky nevadlec jerostlina vysoká 30–50 cm, která je doma v tropických oblastech Afriky, Ameriky a Asie. Nevadlec tvoří kompaktní bizarně tvarovaná květenství od tvaru kohoutího hřebenu až po bohaté pyramidální klasy, nejčastěji vrůzných odstínech červené a žluté. Nově vyšlechtěné kultivary mají sytější a zářivější barvy. Nevadlec se u nás pěstuje jako typická letnička, která po vysemenění odumírá. Bohatě kvete od července do září.

7 pravidel pěstování celosie

  1. Nevadlec potřebuje teplé a slunné stanoviště chráněné před deštěm. Chladno a mokro nesnáší. Čím více tepla a slunce, tím lépe.
  2. Půdu potřebuje lehčí, dobře propustnou a bohatou na živiny. Před výsadbou dejte na záhon nebo do nádoby silnější vrstvu kvalitního kompostu nebo slabou vrstvu mulče.
  3. Vzrostlé sazeničky celosie se dají v sezoně běžně koupit za rozumnou cenu v zahradnictvích a hobby prodejnách.
  4. Ven vysazujeme nevadlec až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Sazeničky vysazujte ve vzdálenosti zhruba 25 cm. Nejefektnější jsou, když vysadíte několik rostlin různých barev vedle sebe.
  5. Nevadlec simůžete isami předpěstovat. Předpěstování mladých sazenic je ale poměrně náročné. Semena vysejte vbřeznu do pařeniště nebo skleníku, nezasypávejte zeminou, teplota by měla být okolo 20 °C, postřikováním udržujte vlhčí vzduch. Rostlinky musíte včas a nejméně jednou, ale lépe dvakrát přepíchat.
  6. Jakmile celosie začnou kvést, omezte zálivku, sucho jim nevadí, spíše naopak. Při přemokření zahnívají.
  7. Mírně je přihnojujte jednou za týden, použijte hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Bez přihnojování nedosáhnou sytých barev květů a budou mít i zažloutlé listy.

Nevadlec jako dekorace

Nevadlec je velice vhodná letnička k sušení ajakodekorace, vynikne nejvíc varanžmá sostatními sušenými rostlinami. Dlouho si zachovává barvu itvar. Pravděpodobně díky tomu má celosie český název nevadlec. Pro sušení je nutné celosii odříznout, když jsou květy plně vybarvené, ale ještě před dosažením zralosti. Nechtezavěšené květy dolůve vzdušné místnosti vysušit, nikdy je nesušte na slunci!

Jak správně pěstovat celosii, česky nevadlec, radí zahradník Jakub Urner, podívejte se na naše video:

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama