reklama

Jak pěstovat tabák? Netradiční letnička kvete a voní v noci

Lenka Valjentová
10. února 2020
Okrasný tabák se u nás pěstuje jako letnička. Vděčná, nenáročná a nádherně kvetoucí rostlina je ozdobou zahrady, terasy, balkonu i okenních truhlíků. Okrasné tabáky zaujmou výjimečnou schopností kvést v noci. Atraktivní jsou i jejich vůně a dlouhá doba kvetení, proto jsou skvělými společníky večerních letních posezení. Snad jedinou vadou na kráse tabáků je, že vše na nich je jedovaté! Prozradíme, jaké okrasné tabáky si můžete vybrat i jak o ně pečovat.
reklama

Rod Nicotiana má zhruba 60 známých druhů, pocházejících většinou z tropických oblastí. Tabák se do Evropydostal spolu s bramborami a rajčaty v 15. století a dlouho sloužil ryze k praktickým účelům, než se ho chopili šlechtitelé a vypěstovali tabáky okrasné.

Nálevkovité květy okrasného tabáku jsou nejčastěji růžové, červené, žluté, bílé až zelenkavé, rostliny mají kopinaté, řídce ochlupené listy i stonky. Podle druhu nasazují květy většinou od července až do prvních podzimních mrazíků. Letní horko jim rozhodně nevadí.

Okrasný tabák nejznámější

Z okrasných tabáků je nejznámější tabák křídlatý (Nicotiana alata). Podle kultivaru dorůstá do výšky 40 až 60 cm, některé i120 cm. Nízké druhy tohoto tabáku kvetou ipřes den, ty vyšší jen vnoci.

Okrasný tabák nejzajímavější

Asi nejzajímavějším druhem pěstovaným u násje kříženec Nicotiana x Sanderae, který je tabáku křídlatému velmi podobný. Dosahuje výšky 100 cm, rozrůstá se doširoka a hodí se kvýsadbě na zahradní květinové záhony. Vyniká velkými nápadnými květy, které se otevírají až pozdě večer a pronikavou vůní vábí noční motýly.

Okrasný tabák u nás nejvyšší

Nejvyšší u nás pěstovaný je tabák planý (Nicotiana Sylvestris) dosahujícíaž 1,5 metru. Má nápadně bílé podlouhlé květy a větší listy. Krásně voní. Vkvětináči ho můžete zkusit přezimovat a pěstovat jako trvalku.

Jak okrasný tabák správně pěstovat, radí zahradník Jakub Urner, podívejte se na naše video:

5tipů, jak se starat o tabák

 1. Okrasným tabákům dopřejte slunné místo chráněné před větrem.
 2. Ve stínu se jim nedaří, i když vykvétají vnoci.
 3. Tabák nejlépe prospívá vkypré humózní a do hloubky zryté půdě.
 4. I když jde o nenáročnou letničku, vyžaduje pravidelnou zálivku, zeminu nesmíte nechat vyschnout!
 5. Bohatost květů podpořte hnojením jednou týdně. Na záhonech si vystačíte s kompostem, pro pěstované v nádobách se hodí hnojiva pro kvetoucí balkonové rostliny s minimálním obsahem dusíku.

8 pravidel množení tabáku

 1. Okrasný tabák se většinou množí výsevem semínek od února do března při teplotě okolo 20 °C.
 2. Drobná semínka tabáku se vysévajído výsevního substrátu mělce nebo rozhozem na povrcha jen lehce přimáčknou. Vhodné je pak výsev navlhčit a event. překrýt perforovanou fólií.
 3. Substrát pouze roste rozprašovačem, abyste semínka nevyplavili. Během dvou týdnů semena vyklíčí.
 4. Když mají rostlinky nejméně dva pravé lístky, přepichujte je do menších květináčků, případně je vyjednoťte.
 5. Na venkovní stanoviště sazeničky vysazujte až vdruhé polovině května, nejlépe až najeho konci, když už definitivně nehrozí ranní mrazíky. Stejně dejte ven i rostliny v nádobách.
 6. Další možností je množení z odnoží – jednoduše odřízněte část stonku s květy, dejte do vázy svodou, kde většinou už po pár dnech pustí kořeny.
 7. Nebo si můžete už vzrostlé sazeničky koupit a zasadit.
 8. Podle velikosti druhu okrasného tabáku vysazujte sazenice na záhon nebo do nádob 30 až 50 cm od sebe.

O letničkách by vás taky mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama