Tabák je netradiční letnička. Kvete a voní v noci. Jak tuhle jedovatou krásku pěstovat

Okrasný tabák se u nás pěstuje jako letnička. Vděčná, nenáročná a nádherně kvetoucí rostlina je ozdobou zahrady, terasy, balkonu i okenních truhlíků. Okrasné tabáky zaujmou výjimečnou schopností kvést v noci. Atraktivní jsou i jejich vůně a dlouhá doba kvetení, proto jsou skvělými společníky letních večerních posezení. Jedinou vadou na kráse tabáků je, že vše na nich je jedovaté.

Rod Nicotiana z čeledi lilkovité má okolo šedesáti známých druhů, pocházejících většinou z tropických oblastí. Tabák se do Evropy dostal spolu s bramborami a rajčaty v 15. století a dlouho sloužil ryze k praktickým účelům, než se ho chopili šlechtitelé a vypěstovali tabáky okrasné.

Nálevkovité květy okrasného tabáku jsou nejčastěji růžové, červené, žluté, bílé až zelenkavé, rostliny mají kopinaté, řídce ochlupené listy i stonky. Podle druhu nasazují květy většinou od července až do prvních podzimních mrazíků. Letní horko jim rozhodně nevadí.

Jako užitkový tabák se pěstuje tabák obecný (Nicotiana tabacum) nebo tabák selský (Nicotiana rusticum). Z těchto druhů se sklízí, fermentují a sušší listy.

Tabák křídlatý je nejznámější

Z okrasných tabáků je nejznámější tabák křídlatý nebo taky jas   mínový (Nicotiana alata). Podle kultivaru dorůstá do výšky 40 až 60 cm, některé i 120 cm. Nízké druhy tohoto tabáku kvetou i přes den, ty vyšší jenom v noci.

Nejzajímavější tabák

Asi nejzajímavějším druhem pěstovaným u nás je kříženec Nicotiana x Sanderae, který je tabáku křídlatému velmi podobný. Dosahuje výšky 100 cm, rozrůstá se doširoka a hodí se k výsadbě na zahradní květinové záhony. Vyniká velkými nápadnými květy, které se otevírají až pozdě večer a pronikavou vůní vábí noční motýly.

Tabák planý je nejvyšší

Nejvyšší u nás pěstovaný je tabák planý (Nicotiana Sylvestris) dosahující až 1,5 metru. Má nápadně bílé podlouhlé květy a větší listy. Krásně voní. V květináči ho můžete zkusit přezimovat a pěstovat jako trvalku.

Jak pěstovat okrasný tabák

U rostlin okrasného tabáku jsou všechny části jedovaté, je třeba být tedy při jeho pěstováním opatrní, hlavně je nedávat do míst, kde jsou malé děti, psi a kočky!

 • Okrasným tabákům dopřejte slunné místo chráněné před větrem.
 • Ve stínu se jim nedaří, i když vykvétají v noci.
 • Tabák nejlépe prospívá v kypré humózní a do hloubky zryté půdě.
 • I když jde o nenáročnou letničku, vyžaduje pravidelnou zálivku, zeminu nesmíte nechat vyschnout!
 • Bohatost květů podpořte hnojením jednou týdně. Na záhonech si vystačíte s kompostem, pro pěstované v nádobách se hodí hnojiva pro kvetoucí balkonové rostliny s minimálním obsahem dusíku.

Množení okrasného tabáku

 • Okrasný tabák se většinou množí výsevem semínek od února do března při teplotě okolo 20 °C.
 • Drobná semínka tabáku se vysévají do výsevního substrátu mělce nebo rozhozem na povrch a jen lehce přimáčknou. Vhodné je pak výsev navlhčit a event. překrýt perforovanou fólií.
 • Substrát pouze roste rozprašovačem, abyste semínka nevyplavili. Během dvou týdnů semena vyklíčí.
 • Když mají rostlinky nejméně dva pravé lístky, přepichujte je do menších květináčků, případně je vyjednoťte.
 • Na venkovní stanoviště sazeničky vysazujte až v druhé polovině května, nejlépe až na jeho konci, když už definitivně nehrozí ranní mrazíky. Stejně dejte ven i rostliny v nádobách.
 • Další možností je množení z odnoží – jednoduše odřízněte část stonku s květy, dejte do vázy s vodou, kde většinou už po pár dnech pustí kořeny.
 • Nebo si můžete už vzrostlé sazeničky koupit a zasadit.
 • Podle velikosti druhu okrasného tabáku vysazujte sazenice na záhon nebo do nádob 30 až 50 cm od sebe.

Zdroje: ceskestavby.cz, en.wikipedia.org, Enycyklopedie záhonových rostlin (Hanneke van Dijková)


Přečtěte si také