Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Encyklopedie

Lilie / Lilium

Stále oblíbené lilie pocházející nejvíce z Asie, ale také ze severní Ameriky. Dnes pěstované zahradní kultivary jsou výsledkem křížení zejména amerických pěstitelů.
Vydáno: 14.05.2014
Lilie / Lilium
Autor: istockphoto.com Lilie / Lilium

Pěstování:

Liliím prospívá propustná, humózní půda s dostatkem vláhy. Nevyhovují jí kamenité, přemokřené, nebo naopak příliš suché. Lidově se říká, že lilie mají mít „nohy“ ve stínu a „hlavu“ na slunci.

Lilie / Lilium
Autor: istockphoto.com Lilie / Lilium

Cibule lilií sázejte v březnu, co nejdříve po zakoupení. Nemají ochrannou slupku jako tulipány, i proto se prodávají ve vrstvě rašeliny, aby nevyschly.

Lilie si lidé často pletou s nenáročnou trvalkou, denivkou. Mají velmi podobný květ.

Použití:

Lilie se dobře vyjímají ve skupinách po několika rostlinách, pěkné jsou i ve smíšených záhonech. Liliová partie by měla mít klidné popředí, například trávník a tmavší pozadí, které mohou tvořit například okrasné keře. Tak nejlépe vynikne krása liliových květů.

Lilie / Lilium
Autor: istockphoto.com Lilie / Lilium

Lilie jsou také oblíbenou květinou k řezu. Vázané kytice se dělají často pouze z lilií nebo v kombinaci s dalšími květinami a nezbytnou doplňkovou zelení, jako je například ruskus, asparagus či rumora.

Lilie / Lilium
Autor: istockphoto.com Lilie / Lilium

Lilium longiflorum

Oblíbenosti této bílé lilie svědčí mimo jiné i to, že se pěstuje jak na záhonech, tak i v nádobách, ale hlavně se používá k řezu. Její květ dosahuje délky až 16cm!

Lilii vyhovuje venku na záhoně mírný stín a lehce vápenitá půda. Během růstu potřebuje stejnoměrnou zálivku.

Rostlina kvete v červnu až červenci a květní stvol dosahuje výšky 100 centimetrů.

Text: Jindřich Votýpka

Článek je zařazen v: Lilie (Lilium L.) , cibuloviny

reklama