Encyklopedie

14. května 2014 22:37

Iva Kropáčková

Lilie / Lilium

Stále oblíbené lilie pocházející nejvíce z Asie, ale také ze severní Ameriky. Dnes pěstované zahradní kultivary jsou výsledkem křížení zejména amerických pěstitelů.

Pěstování:

Liliím prospívá propustná, humózní půda sdostatkem vláhy. Nevyhovují jí kamenité, přemokřené, nebo naopak příliš suché. Lidově se říká, že lilie mají mít „nohy“ ve stínu a „hlavu“ na slunci.

Cibule lilií sázejte vbřeznu, co nejdříve po zakoupení. Nemají ochrannou slupku jako tulipány, i proto se prodávají ve vrstvě rašeliny, aby nevyschly.

Lilie si lidé často pletou s nenáročnou trvalkou, denivkou. Mají velmi podobný květ.

Použití:

Lilie se dobře vyjímají ve skupinách po několika rostlinách, pěkné jsou i ve smíšených záhonech. Liliová partie by měla mít klidné popředí, například trávník a tmavší pozadí, které mohou tvořit například okrasné keře. Tak nejlépe vynikne krása liliových květů.

Lilie jsou také oblíbenou květinou křezu. Vázané kytice se dělají často pouze zlilií nebo vkombinaci sdalšími květinami a nezbytnou doplňkovou zelení, jako je například ruskus, asparagus či rumora.

Lilium longiflorum

Oblíbenosti této bílé lilie svědčí mimo jiné i to, že se pěstuje jak na záhonech, tak i v nádobách, ale hlavně se používá k řezu. Její květ dosahuje délky až 16cm!

Lilii vyhovuje venku na záhoně mírný stín a lehce vápenitá půda. Během růstu potřebuje stejnoměrnou zálivku.

Rostlina kvete v červnu až červenci a květní stvol dosahuje výšky 100 centimetrů.

Text: Jindřich Votýpka


Přečtěte si také