Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Lilie jsou ušlechtilé zahradní rostliny mnoha tváří

Lilie jsou zajímavé nejen svým vzhledem, pestrými barvami květů, různorodostí vzrůstu, ale především opojnou vůní. Zrovna v tuto dobu se vysazují a pak okouzlují po celé léto.
Vydáno: 05.05.2015
Nejvíce zazáří ve smíšených záhonech.
Nejvíce zazáří ve smíšených záhonech. Autor: thinkstockphotos.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lilie se stávají stále populárnější zahradní květinou. Vybrat si dnes můžete asi ze sta druhů a přibližně tisíce odrůd. Pro nás je důležité, že v našich klimatických podmínkách se jim daří. Alfou a omegou jejich úspěšného pěstování je drenáž pod liliovou cibulí, dobrý kompost nad ní a dodržování zásad „nohy ve studenu, hlava na slunci“.

Jak je pěstovat

Většině lilií vyhovuje dobrá zahradní půda s neutrální reakcí. Na zlepšení můžete přidat dobře vyzrálý kompost nebo písek, nikdy ne hnůj!

V růstovém období lilie potřebují dostatek vody a živin. Po odkvětu se cibule nemusí vybírat, lilie vydrží na jednom místě až 4 roky, pak je vhodné je přesadit.

Lilie hnojte na jaře každých 14 dní nejlépe hnojivy typu Cererit, později už jen občas půdu „pocukrujte“.

Nairobi – jedna z posledních novinek v orientálních hybridech. Má skvostně zvlněné květy, sametově bílé a nádherně tvarované.
Nairobi – jedna z posledních novinek v orientálních hybridech. Má skvostně zvlněné květy, sametově bílé a nádherně tvarované.
Radko Voleman

Při suchém počasí rostliny důkladně zalévejte a v případě potřeby opatřete vyšší druhy opěrnou konstrukcí. Po odkvětu odstraňte semeníky, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen, a po odumření stonků seřízněte v úrovni půdy.

Výsadba

Baví vás zahradničení? Podívejte se do naší Encyklopedie na další krásné trvalky.

Cibule můžete sázet na jaře, i když je to možné i na podzim do příchodu mrazů. Pokud už lilie pěstujete, po určité době je rozsaďte. Tady platí zásada, že cibule jde „ze země do země“, tedy že na nové stanoviště je zasaďte hned, jak je vyndáte. Cibule nesmějí vyschnout.

Sázejte je do hloubky, která je asi 2,5 až 3násobkem výšky cibule. Po výsadbě zalijte a dáváte-li je do půdy na podzim, ještě přikryjte chvojím nebo posečenou trávou, aby je nezničil mráz..

Indian Diamond – se vyznačuje sytými zlatě žlutými miskovitými květy s lehkým bronzovým nádechem. Výška lodyhy je asi 110 cm.
Indian Diamond – se vyznačuje sytými zlatě žlutými miskovitými květy s lehkým bronzovým nádechem. Výška lodyhy je asi 110 cm.
Radko Voleman

Lilie můžete pěstovat i v květináčích. V tomto případě je potřeba dbát, aby se nádoby na jižním slunci nepřehřívaly. Pravidelně také sledujte potřebu vody, protože v květináči je mnohem méně prostoru a tudíž potřeba vláhy vysoká.

Netradiční kombinace

Aby krása lilií vynikla co nejvíce, vysazujte je ve velkých skupinách. Nejvíce však zazáří ve smíšených záhonech. Pozor, v tomto případě musíte brát v úvahu barevnost dalších květů!

Lilie existují však ve všech barevných mutacích, snad kromě modré a fialové. Chcete-li mít právě tyto barvy na záhonu, doporučujeme kombinovat lilie s ostrožkou, kakostou nebo sporýšem. Zajímavou kombinací je spojení lilií s jehličnany. Sytě zelená barva keřů dává vyniknout sytě zabarveným květům lilií. Pokud lilie vysadíte k vyšším trvalkám, budou pro ně zároveň oporou.

Lilie pro zahrádky

Sortiment dostupných lilií je dostatečně široký. Existuje mnoho hybridních skupin, které se rozdělují podle druhu květů, jejich velikosti nebo barev. Velice populární jsou například asijské s miskovitými květy, s turbánkovými květy či plnokvěté. Pro pěstování v domácích podmínkách vybírejte vždy nižší, dorůstající maximálně jednoho metru, které bohatě kvetou. Na jedné rostlině lze napočítat až 50 květů! Chcete-li mít více odrůd, volte je tak, aby kvetly postupně, tedy po celé léto.

Víte, že lilie…

… vyžadují dobře osvětlené stanoviště, ale nesnášejí celodenní úpal?

… mají rády častější zálivku a to hlavně v období růstu?

… nikdy neokopáváme, jen na ně nahrneme rašelinu nebo kompost?

… hnojíme Cereritem nebo plným hnojivem typu NPK?

… po odkvětu ihned odstraňujeme zvadlé okvětí?

… přesazujeme jednou za 3 až 5 let, protože cibule by soutěžily o prostor a živiny na úkor kvality květů?

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Zahrada v květu

Perný květen na zahradě

Sedmikrásky na talíři

Božské recepty: zkuste použít květiny jako ingredience!

Chryzantéma má ráda hodně vody (Chrysanthemum hortorum) – vhodné na východní okna

Květiny, které na oknech vítají slunce


Článek je zařazen v: zahrada , lilie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama