Bydlení

23. března 2024 10:55

Josef Šťastna

Topení dřevem čeká složitá budoucnost. EU bude tlačit na filtry a modernizaci krbů a kamen

Pokud doma či na chalupě topíte dřevem a máte rádi pohled do krbu či na rozpálená kamna, tak zbystřete pozornost. Není pravda, že by Evropská unie zakázala topení dřevem. Pravidla ale budou zpřísňovat. Otevřené krby čeká problematická budoucnost.

Ve veřejném prostoru se objevují spekulace, že Evropská unie kvůli tzv. green dealu chystá zákaz dřeva. To je ale mylná informace. Úředníci v Bruselu zatím chápou, že dřevo je obnovitelný zdroj a neřadí ho na stejnou úroveň jako například uhlí.

Zároveň ale platí, že pravidla se budou zpřísňovat a budoucnost kamen a krbů je nejistá. Pro Brusel také bude složité sjednotit pravidla pro všechny členské státy EU - nějaká zapadlá vesnice v Rumunsku prostě není na stejné úrovni jako německé maloměsto.

Otevřené ohniště? Spíše ne

Krby s otevřeným ohništěm a staré typy kamen zřejmě čeká zánik. Nejdál jsou zatím v Německu. Deník Bild upozornil na to, že od 1. ledna 2025 budou muset všechny spalovací systémy splňovat nároky na nižší emise. Už letos totiž v Německu vstoupí v platnost další etapa zákona o kontrole emisí. Zákon stanoví, že starší kamna na dřevo nebo krby musí být modernizovány nebo vyměněny. Další možností je instalace moderních filtrů. Podle webu Echo24.cz jde o drahou položku, majitelé krbů a kamen za aktivní separátory částic zaplatí zhruba 1000 eur.

Nařízení se týká malých a středních spalovacích systémů, jako jsou krby, kamna na pelety, kachlová kamna či výtopny na koks, které byly uvedeny do provozu v období od roku 1995 do března 2010 a nesplňují nově požadované emisní hodnoty.

Jak se ke topení postaví naše vláda?

Je otázkou, jak se k problematice postaví další členské státy. Vytápění se zcela jistě stává také politickou otázkou a nikdo dnes neví, zda kabinet Petra Fialy bude vládnout i další roky, nebo ho nahradí po dalších volbách hnutí ANO. Otázkou také je, do jaké míry bude Evropu ovlivňovat válka na Ukrajině. Je dost možné, že EU bude mít tak velké starosti s Ruskem, že otázku spalování dřeva odsune na vedlejší kolej.

Jak to bude s plynem?

Informace, že plyn spadne do třídy mezi fosilní paliva, je též zavádějící. Plynové kotle bude možné pro vytápění dál využívat, a to jak v nových, tak ve starších budovách. „Zákaz používání fosilních paliv ve vytápění budov nejpozději od roku 2040 byl ve finální verzi směrnice ze strany členských států odmítnut a v textu schválené směrnice takový zákaz není uveden,“ uvedl Josef Kotrba, ředitel Českého plynárenského svazu. Jeho slova přinesl web iustecko.cz.

Rok 2040 je brán jako orientační. EU si uvědomuje, že v členských státech nebude situace na stejné úrovni.

„Přesná podoba realizace těchto opatření bude vždy záležet na konkrétních podmínkách jednotlivých členských států. V podmínkách České republiky se bez plynu neobejdeme. Nutný výkon pro vytápění v Česku představuje ročně 25 GW. Bez stabilního zdroje ve formě plynu, který se dá dobře skladovat a je k dispozici po celý rok, to zkrátka u nás nepůjde,“ doplnil Josef Kotrba.

Domácnosti spalují špatně proschlé dřevo, podívejte se na reportáž:

Zdroje: Bilde.de, Echo24.cz, iustecko.cz

Sdílejte článek
Štítky dřevo krb Evropská unie Brusel topení kamna Zelená dohoda pro Evropu veřejné prostranství ESG topení dřevem zákaz dřeva

Přečtěte si také