Bydlení

25. března 2015 13:23

Markéta Zídková

Mladá rodina z Prahy chtěla dětský pokoj. Architekt jim vykouzlil další místnost

Pokud potřebujete jinak funkčně uspořádat byt, nemusíte se hned stěhovat. Stačí jen znovu promyslet využití prostoru. K tomu je nejlepší najmout si odborníka.

Mladá rodina žila v bytě 2+1, ale jak už to bývá, časem bylo potřeba vybudovat dětský pokoj pro jedno a třeba i dvě děti. U starších bytů v činžovní zástavbě se tak často z kuchyně musí stát obytná místnost, která bude plnit i funkci obývacího pokoje. Rodina oslovila architekta a designéra Josefa Dastycha, který byt proměnil v 3+kk.

Cílem jeho návrhu tak bylo upravení stávající koncepce bytu, aby splňovala požadavky manželského páru s jedním až dvěma malými dětmi. Z toho důvodu bylo třeba vytvořit samostatný dětský pokoj a doplnit úložné prostory v bytě. Z výtvarného hlediska bylo třeba vytvořit stylově jednotný prostor, který bude jak materiály, tak strukturami i barevností vytvářet jeden celek. Pojďme na návštěvu:

Obývací pokoj

Z původní kuchyně se přesunula kuchyňská linka do obýváku, kde bylo třeba vyřešit propojení se sousední nábytkovou TV sestavou. Architekt přišel se zajímavým řešením, kdy linka v sestavu plynule přechází. Vzhledem k relativně malé velikosti místnosti je hlavním zdrojem světla závěsné svítidlo nad jídelním stolem (proto svítí oběma směry, dolů i na strop). U sedačky je volně stojící lampa (pro další stropní svítidlo je místnost malá). Zajímavé je tím, že je do zásuvky na vypínač, takže s ní lze zacházet jako s jakýmkoli jiným plnohodnotným svítidlem. Krom toho jsou v pokoji také dvě dekorativní svítidla – nástěnné a LED pásky nad linkou přecházející nad TV.

Jídelní stůl je skleněný, aby v malé místnosti vizuálně nepřekážel. "Barevně jsme vycházeli ze stávajících závěsů, které chtěla klientka zachovat. Jsou červené a lehce barokně dekorativní. Pro sjednocení jsme zvolili podobný motiv tapety i nad linkou. Mimochodem, nad linkou je na tapetě skleněná deska," říká architekt Josef Dastych.

Ložnice

Velkoformátová tapeta na stěně s motivem není klasická a repetitivní jako tradiční tapety. Za tapetou je prostor pro šatnu. Ta vznikla díky zrušení vchodu z předsíně, ten je nově z obývacího pokoje. V předsíni díky tomu vznikl prostor pro botník. Nábytek v ložnici zůstal na přání klientky původní – není nutné měnit vše, pokud to slouží a je to pohledné.

Předsíň

Opět zde najdeme velkoformátovou tapetu, botník je osvětlený LED pásky.

Koupelna

Zajímavostí je především "skříň", kterou se do koupelny chodí. V malém bytě je třeba šetřit s prostorem. Je ale elegantně realizovaná a dveře do koupelny jsou v její ploše až na kliku téměř neviditelné. V koupelně je dlouhé zrcadlo na míru, opět s LED podsvícením (zrcadlo koupelnu zvětšuje a současně skrývá úložný prostor).

Koupelna byla původně malinká, ta dnešní zabrala i místo původního WC a komory a WC je teď její součástí. V koupelně zůstalo masivní komínové těleso, se kterým nešlo hýbat, ale to architekt proměnil ve výhodu. Na něm je opět dekorativní obklad, který z něj dělá takový designový "pilíř". Pračka se sušičkou jsou za rohem a na první pohled nejsou vidět.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také