14. května 2015 04:53
Markéta ZídkováNávod: Jak si doma vyrobit mozaiku z kamínků
Mozaika na umyvadle
Stačí jednoduchý trik a zvládnete i komplikovanější obrazec.
Mít originální interiér je sen téměř každého. Mozaiky jsou jednou z cest, jak si ho jednoduše a hravě vyzdobit. Výhodou mozaiky je, že se dá aplikovat téměř na cokoliv. Stylově se hodí především do útulného, zabydleného zařízení, nebo naopak do prázdného interiéru, kde jsou čisté linie, které má opticky rozbít. Ať se jedná o hrnky, nádobí, květináče, umyvadlo, stoly či zeď. Stačí si jen vybrat, na co si poprvé troufnete.
Tento způsob dekorace není nic nového. Podle archeologů spatřily mozaiky světlo světa už 2000 až 3000 let před naším letopočtem. Typickým příkladem je výzdoba podlah v Pompejích, kde byla použita kamenná mozaika. Větší uplatnění ale našly i ve středověku.
Pak je důležité připravit si na papír návrh. Tím si uděláte přípravu na samotné obkládání. Pokud nemáte představu, jak by mozaika mohla vypadat, zkuste prohledat internet, jaké jsou trendy a možnosti. „Já například miluju květiny, konkrétně lilie, takže moje návrhy jsou velmi často právě s tímto motivem. Většinou se snažím najít i nějakou fotografii, aby podoba byla co nejvěrnější,“ říká Ivana Bondareva Dubnová, která postup představila v pořadu Gondíci s. r. o.
Dále nastává fáze vybírání vhodných kamínků. Dobře se pracuje se skleněnými mozaikovými kameny, které lze koupit v obchodech pro tvořivé nebo v e-shopech. Dobře se dají využít i korálky, mušličky, kamínky či vše, co je odolné a vydrží dlouhé roky usazené na místě. Kupované mozaikové kameny se mohou ještě ručně tvarovat speciálními kleštěmi, dají se nalámat i na pouhou třetinovou velikost. Bez těchto kleští nikdy nedáte dohromady přesný tvar požadovaného obrázku nebo vzoru.
Podívejte se na video v úvodu článku.
Gondíci s. r. o. - Výroba umyvadla - Obrázek 2
Zdroj:
FTV Prima
„Na papír s návrhem si nalepíme školním lepidlem zrcadlově otočené dílky mozaiky. Vše pak přeneseme na místo, kde má mozaika být. Toto místo nejprve natřeme profesionálním lepidlem na koupelnové obklady, následně přiložíme kousky mozaiky, tak aby byl papír nahoře. Minimálně jeden den počkáme, až se skládanka přilepí a potom pomocí mokré houbičky odstraníme papír. Nakonec se můžeme pustit do spárování,“ popisuje Ivana Bondareva Dubnová.
Více o pořadu najdete na stránce Gondíci s. r. o.
Gondíci s. r. o. - Výroba umyvadla - Obrázek 3 Zdroj: FTV Prima
Pokud mozaiku dáváme na zaoblené místo, jako má například umyvadlo, je nutné předem počítat s ohýbáním papíru. Nebo si nakreslit návrh po částech. Například jen jeden motiv – květ, ten uzpůsobit tvaru umyvadla, a pak tvořit dál. Pro různé ohyby a složitější plochy je nutné upravit velikost mozaikových kamenů speciálními kleštěmi tak, aby se neporušila linie.
A jak o mozaiku pečovat?
To je asi nejčastější otázka, která každého napadne. „Mé zkušenosti jsou vynikající, například denně používané umyvadlo vypadá i po dvou letech jako nové,“ říká Ivana Bondareva Dubnová a dodává: „Vše, co k čištění mozaiky potřebujete, je běžný čisticí prostředek s abrazivními částečkami nebo čisticí pasta na spáry. Jednou měsíčně umyvadlo postříkejte sprejem proti plísním, chvíli nechte působit a poté opláchněte.“ Umyvadlo navíc díky barevnosti a strukturovanému povrchu nemusí vypadat tak špinavě jako keramické jednobarevné umyvadlo.
Podobné prima nápady najdete v pořadu Gondíci s. r. o. vždy v sobotu v 16.25 na Primě.
(web)
Mohlo by vás zajímat: