Bydlení

13. května 2025 14:00

Lenka Valjentová

Jak dlouho ještě budeme topit zemním plynem? Podle EU do roku 2040

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov zakazuje vytápění fosilními palivy, tedy i zemním plynem, od roku 2040. Je tento termín závazný? Nestane se podobným symbolem odporu proti EU jako zákaz spalovacích motorů?

Není to dávno, co si lidé pořizovali nové kotle na zemní plyn a stát jim na to poskytoval státní dotace,  aniž by kdo tušil, že tento zdroj unijní státy nakonec zakážou. V Česku podle Českého statistického úřadu využívá zemní plyn skoro tři miliony domácností, asi dva miliony bytů a jeden milion rodinných domů.

Zákaz topení plynem v EU už za 15 let?

Před rokem byla definitivně přijata Evropská směrnice o energetické náročnosti budov. Cílí mimo jiné na to, aby se topení či chlazení jakýmikoli fosilními zdroji omezilo na minimum. Dokument zakazující vytápění uhlím či zemním plynem je součástí Zelené dohody pro Evropu.

Web Euractiv loni uvedl, že nyní je na jednotlivých státech, aby do roku 2026 představily své plány na implementaci. Platí ovšem, že od roku 2025 není možné čerpat dotace na kotle na fosilní paliva. Výjimku mají hybridní systémy s využitím obnovitelné energie. Česko má ještě rok na zapracování dokumentu do svých zákonů.

Seznam neekologických kotlů:  Od 1. září 2024 v nich nesmíte topit v domech i chatách

Úředníci uklidňují, že kotel nemusíte vyhodit

V textu směrnice EU se píše, že by členské země měly přijímat opatření s cílem vyřadit kotle na fosilní paliva, tedy i ty na zemní plyn, aby od roku 2040 mohly fungovat bez nich. Na webu Aktuálně.cz vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla uklidňuje, že termín 2040 není závazný.

„Je tam dán termín 2040, ale není tam striktní zákaz. Ta směrnice to nezakazuje," ujišťuje. Podle něj bude směrnice motivovat lidi například prostřednictvím dotačních programů, takže budou sami přecházet k jiným zdrojům vytápění. „Nebude to tak a ani to není v té směrnici, že zítra nesmíte mít plynový kotel, že ho musíte odmontovat," tvrdí Neděla.

Symbol odporu jako spalovací motory?

Europoslanec Ondřej Krutílek je však k takovým uklidňujícím prohlášením skeptický, neboť směrnice je pro členské státy závazná. Tvrdí, že Česko bude muset vyvinout maximální úsilí, aby se tento termín změnil. "A aby se ze zákazu kotlů na zemní plyn nestal stejný symbol odporu proti EU, jako se to stalo v případě zákazu spalovacích motorů," varuje.

  • V případě spalovacích motorů nejprve Evropský parlament schválil v roce 2022 normu, která znamenala zákaz prodeje nových vozidel se spalovacími motory od roku 2035. Proti legislativě se zvedla vlna odporu. A politici veřejně slibovali, že se zákaz pokusí zvrátit. Což už se částečně povedlo, další revize této legislativy by měla odstartovat ještě letos.

Bude vás zajímatPlynové kotle v EU do pár let skončí. Domy se stanou neprodejnými, obávají se experti

Zemní plyn jako klíčové palivo pro Česko

Český plynárenský svaz (ČPS) nedávno odhadl, že spotřeba zemního plynu v Česku vzroste do roku 2040 o čtvrtinu a v příštích dvou dekádách půjde v důsledku dekarbonizace, tedy snahy o postupné snižování uhlíkových emisí, o hlavní palivo české energetiky. „Je možné nastavit výjimky nebo prodloužit přechodné období, zejména tam, kde by nahrazení fosilních paliv bylo technicky neproveditelné, obtížné nebo ekonomicky a sociálně neschůdné," tvrdí  Martin Slabý, předseda Rady ČPS.

„Zemní plyn se na následujících 20 let stane pro ČR základním palivem. Světové zásoby jsou dostačující a nevidím problém k nám plyn v potřebném množství dopravovat, a to ani s ohledem na očekávaný nárůst poptávky,“  uvedl Josef Kotrba, generální ředitel Českého plynárenského svazu, s tím, že výrazně poroste i podíl zkapalněného zemního plynu neboli LNG.

Podle řady odborníků je zcela vyloučené, aby se po roce 2040 v Česku netopilo zemním plynem. „Představa, že by domácnosti netopily po roce 2040 zemním plynem, je naprosto absurdní. A to není jen případ Česka, taková situace je i v jiných zemích," uvedl Michal Macenauer z poradenské společnosti EGÚ. Domácnostem se i nadále vyplatí investice do plynového kotle, protože vytápění plynem pro ně bude cenově výhodné minimálně do konce jeho předpokládané životnosti.

„Domácnosti nemají ekonomický důvod urychlovat odchod od vytápění zemním plynem. Kotel na plyn je výhodný zejména mimo lokality s centrálním zásobováním teplem. Ani doplnění o fotovoltaické panely ekonomickou bilanci nezmění, protože v zimě se hodně topí a málo svítí,“ připomněl.

  • Konec zemního plynu v roce 2040 je tak pro Česko podle mnohých odborníků nereálný. K zemnímu plynu totiž nemáme alternativu.

Zdroje: zpravy.aktualne.czeuroparl.europa.eu, euractiv.com, cgoa.cz

Sdílejte článek
Štítky zemní plyn životní prostředí politika palivo spalovací motor Evropská unie Česko topení plynový kotel René Neděla fosilní palivo Český plynárenský svaz produkty a služby ekonomika, obchod a finance vládní politika energie a zdroje

Přečtěte si také