Jarní dekorace z provazů: Vyrobte si koberec, květináč i prostírání. Stačí tavná pistole

Někdy není nad to něco vyrobit vlastníma rukama. A když navíc uděláte ze starého nové a originální, můžete mít i dobrý pocit z „udržitelné” a levné dekorace. Na kouzlení vám stačí provaz a tavná pistole.

Provaz nebo provázek je oblíbeným materiálem, když chcete navodit iluzi rustikálního nebo námořnického stylu. Skvěle se hodí i k moderním interiérům, které svou syrovou strukturou zajímavě vyvažuje.

Odkoukejte kouzlení s provazy od šikovných kutilů, kteří si dokážou ze starých odepsaných krámů vytvořit nové svěží kousky, které přímo idylicky připomínají jaro. Pojďte se inspirovat snámi.

Jarní květináče

Na tuto jednoduchou dekoraci vám bude stačit starý květináč nebo velká nádoba. A provázek. Klidně se pro něj vydejte do hobby marketu nebo přímo do provaznictví, kterých stále ještě pár najdete. Vyberte si i vícero barev a pusťte se do díla. Nádobu vyberte tak, aby se do ní vešel vybraný květináč s rostlinou a pomocí tavné pistole vrstvěte provázek, kam až to půjde. Nebojte se toho a vymyslete klidně opakující se vzor.

Stylové prostírání

Ze silnějšího provazu si můžete vyrobit naprosto dokonalé prostírání na stůl. Jak na to? Silný provaz nebo lano nejprve smotáte do pevného šneka, tak aby jedna vrstva perfektně seděla na druhou. Mějte po ruce patřičně silnou tavnou pistoli, kterou můžete jednotlivé vrstvy neviditelně přichytit, aby se nerozjížděly. Když máte šneka pohromadě, pistolí vyznačte z jedné strany paprsky a podlepte šneka silnou pevnou látkou stejného tvaru a velikosti. Nechte pořádně zaschnout a je to. Dávejte pozor, aby kusy prostírání byly stejně velké – to zajistí předem vytvořená šablona.

Koš na papír

S provazem můžete kouzlit i v případě „nového” koše na papír. Může to být ten starý kancelářský, kovový, o kterém byste stěží řekli, že je hezký. S provazem, trochou odhodlání a starou dobrou tavnou pistolí z něj uděláte stylovou záležitost v námořnickém duchu. Do studentského pokoje přímo ideální a levná vychytávka.

Kouzelné zrcadlo

Tahle záležitost bude bavit skutečné kreativce a na jejím konci čeká dokonalá designová odměna. Jde o vytvoření zrcadlového rámu zprovazu. Všichni vám takové zrcadlo budou závidět. Potřebujete zrcadlové sklo v kulatém nebo oválném tvaru, provaz, kobercovou lepenku a opět tavnou pistoli. Začnete zrcadlo obtáčet provazem po jeho okraji nebo kolem rámu, pokud ho už má. Vše přichytávejte tavnou pistolí a na pomoc si vezměte i kobercovou lepenku, která pomůže vše udržet pohromadě, než začnou pojivé síly působit.

Úchyty na záclony

Někdy stačí drobný detail a z obyčejného se stane úchvatné. I to dokáže kus hrubého provazu, zvlášť když ho zkombinujete se závěsy z přírodních materiálů. Provaz použijte na garnýže místo plastových kroužků nebo jako stahovadlo zavěšené na zdi. Pokoj dostane nový šmrnc.

Koberec pro náročné

Jestli ve vás dříme nezmar a potřebujete pořádnou výzvu, pusťte se do koberce. Není to úplně začátnečnická liga, ale princip pořád stejný. Máte provaz, tavnou pistoli a točíte dokola… Můžete udělat velký bombastický kus z jednoho dlouhého provazu nebo pospojovat šneky různých velikostí do pestré mozaiky. Pokud seženete barvené provazy, může to být ještě zajímavější! Koberec můžete z jedné strany zajišťovat také svorkovačem, aby byla struktura pevnější. Pozor ale, aby byly svorky pevně nastřelené a nikde netrčely. Tato strana půjde samozřejmě dospod.

Základní princip tvoření šneků z provázku vypadá asi takto:

ku

Sdílejte článek

Přečtěte si také