26. března 2019 09:00
maku-la@seznam.czVelikonoční dekorace doslova za hubičku: Zvládnete je sami a zapojíte i děti
Vychytaný velikonoční zajíc Ládi Hrušky: Zvládnete ho za chvilku, děti budou nadšené
Nechcete utrácet za velikonoční dekorace nevalné kvality a krásy? Vyrobte si vlastní výzdobu a to jen za pár korun. Určitě vám s nimi rády pomůžou i vaše ratolesti.
Velikonoční výzdoba našich předků byla prostá, leč vkusná. O současné záplavě plastových vajec, zajíců a kuřat s komiksovýma očima se to moc tvrdit nedá. Navíc je vše zbytečně drahé.
Nechte plastový kýč jeho osudu a vyrobte si vlastní velikonoční dekorace, které vás navíc nebudou stát téměř nic.
Vaječné svíčky
Zbyly vám doma staré svíčky z Vánoc? Výborně! Pak už vám stačí jen plato vajec v přírodním papírovém obalu. Vajíčkům odklepněte vršek a obsah vyjměte (poslouží k vaření a jídlu) tak, aby vám zbyla jen celá skořápka. Bude sloužit jako miska pro svíčku. Skořápku pořádně vymyjte a nechte ji sedět v papírovém platu. Starý vosk rozehřejte v misce a když bude tekutý, vetkněte do skořápkové misky knot a zalijte ho horkým voskem. Vznikne malá velikonoční svíčka. Plato i s “vaječnými svíčkami” dozdobte kvítky, větvičkami nebo peříčky.
Skořápkové vázičky
Umění dekupáže se na vyfouknutá vejce geniálně hodí a budou vypadat jako od designéra. Zdroj: istock.com
Velice obdobný bude postup na vázičky z vaječných skořápek. Opět je necháme posazené v platu, vyjmeme žloutek i bílek a pořádně vymyjeme. Tentokrát nám budou skořápky sloužit jako malé vázičky na jarní květiny. Vypadá to velice efektně, vše je přírodní a navíc opravdu levné.
Do prázdných skořápek nalijeme vodu a vetkneme květiny z jarní nabídky.
Rozkvetlý hrnek
Potřebovat budete starý hrnek nebo misku. Čím veselejší a rustikálnější keramiku najdete, tím lépe, co na tom, že třeba chybí ouško nebo je prasklá stěna. Poslouží nám totiž jako květináč! Dovnitř dejte zeminu a zasaďte jarní květiny. Zkuste třeba směs cibulovin– modřenců, krokusků nebo narcisek – s maceškami, prvosenkami nebo sedmikráskami. Kolem ještě zapíchejte pár větviček z keřů a proložte velikonočními vejci.
Vaječná dekupáž
Na dekupáž potřebujte ubrousky s krásnými jarními vzory, štětec a dekupážní lepidlo, což bude asi nejvyšší položka. A vejce! Z ubrousků vystříhejte vzory a stáhněte pouze tu tenkou potištěnou vrstvu, kterou pomocí dekupážního lepidla a štětce budeme nanášet na vyfouknutá vajíčka.
Velikonoční stromek
Když zdobíme vánoční, proč by nemohl být velikonoční stromek? Nebo alespoň pořádné větve ve velké váze: pěkně je do ní naaranžujte, pokud je dáte od vázy pár dní předem, vyraší pěkné zelené lístky. Pak už jen nabarvěte vyfouknutá vajíčka, připevněte je na provázek a větvě jimi bohatě ozdobte.
Jarní vazby
Nezapomínejte na šlahouny vrby nebo větve zlatého deště, i ty budou ve vázách vypadat skvostně. Zdroj: istock.com
Pokud máte zahradu nebo bydlíte poblíž zeleně, máte napůl vyhráno. Nač utrácet v květinářstvích za drahé jarní vazby, když stačí obejít se zahradními nůžkami pozemek a zapojit fantazii? Kočičky a buxus nebo jalovec, že to nejde dohromady? Naopak, bude to vypadat skvěle. Stejně tak můžete nastříhat do vázy snítky ovocných stromů, které vám krásně rozkvetou v teple bytu.
Vajíčka na míru
Velikonoční vejce si také můžete ušít ze zbytků netkané látky. Ta jde samozřejmě i dobře slepit, pokud se neradi oháníte jehlou. Do vyrábění zapojte i děti, bude je to bavit. Na vejce udělejte papírovou šablonu, aby měla jednotný tvar a pak nechte děti zapojit fantazii a šikovné ruce!
Velikonoční zahrádka
Jestli se vám v komoře nebo ve sklepě válí veliká zavařovačka, můžete ji využít k výrobě velikonočního “terária”. Naplňte ji pískem, kamínky a zeminou, udělejte kontrastní vrstvy, ať je na co se dívat. Poslední vrstvu udělejte z mechu a nechte vyniknout jeho členitou strukturu. Až bude skleněná zahrádka hotová, zasaďte do scenerie velikonoční zvířátka a vytvořte jejich malý domov.
(KU)