Jak na to

25. listopadu 2019 08:00

Markéta Kašková

Vyrobte si věnec ze slupek pistácií. Stačí hodně oříšků a lepidlo

Každý, kdo čas od času neodolá a i přes nemalou cenu si pořídí pytlík skvělých pistáciových oříšků, může nadělat po konzumaci spoustu parády s jejich slupkami. Pokud se tedy chystáte tvrdé skořápky vyhodit, zadržte. Nasbírejte jich co nejvíce a vyrobte si z nich originální věnec na dveře nebo na stůl. Poradíme vám, jak na to.

Pokud se chystáte koupit pytlík oblíbených pistácií nebo máte zásobu oříšků doma, jejich skořápky tentokrát nevyhazujte, ukážeme vám, jakým způsobem znich vytvořit originální věnec, který se na stole či dveřích bude vymykat svou krásou. Stačí je poskládat do libovolného tvaru a přetřít zvolenou barvou.

Budete potřebovat:

  1. 1–2 balíčky pistáciových oříšků
  2. lepidlo vtubě nebo tavnou pistoli
  3. korpus na věnec (lze vyrobit i zkartonu)
  4. barvu (lak, sprej, akryl)

Dostatek slupek zpistácií je základ

Na začátek nás čeká asi nejtěžší fáze tvoření – oloupat všechny oříšky. Sice se jedná o opravdu otrockou práci, ale odměnou vám bude celá miska pistácií, které si budete mocvychutnat například na svačinu při víkendovém odpočinku.

Připravte si korpus na věnec

Postačí vám koupený korpus pěnový, slaměný, ale i kus kartonu. Vpřípadě, že se rozhodnete pro kartonový vnitřek věnce, vezměte sidva různě velké talíře nebo něco jiného, co má kulatý obvod. Obkreslete první větší talíř na karton a vyznačte si prostředek kruhu. Do prvního většího kruhu pak obkreslete i menší talíř a vzniklý pruh vystřihněte či vyřízněte.

Vymyslete tvar a směr zdobení

Začít svrstvením slupek můžete hned několika způsoby. Velmi oblíbené jsou tvary kytiček, nebo pruhů. Jednotlivé slupky ksobě lepíte lepidlem. Vždy by měly být slupky otočeny na stejnou stranu. Pak se lepí a lepí, až vznikne kytička.

Slupky přilepte na korpus

Hotové květiny přilepte na korpus, pak tam, kde ho stále uvidíteprosvítat,dolepte zbylé jednotlivé slupky. Poté celý věnec nechejte pořádně zaschnout. Do věnce můžete přidat i další přírodní materiály. Ke slupkámpřidejteještě například sušený pomeranč, hřebíček, badyán,skořici, šípky nebo šišky.

Slupky nabarvěte podle vlastního uvážení

Skořápky vypadají skvěle i vpřírodním duchu.Natřít pak doporučujeme například zelenou, ta bude připomínat krásnésukulenty.Nebopřestříkejte věnec například zlatou. Uvidíte, že váš vánoční domov nový výtvor rozzáří jako hvězda.

Další nápady na věnce:


Přečtěte si také