Zahrada

6. listopadu 2021 07:00

Simona Sedláčková

Zima už klepe na dveře: Postarejte se o trvalky, keře i zeleninu na zahradě

Celé léto zdobily zahradu svou zelenou krásou, teď nastává čas uložit je k zimnímu spánku. Řeč je o trvalkách, keřích i stromech. A nezapomeňte ani na zeleninu, kterou hodláte sklízet až v průběhu zimy.

S postupujícím podzimem a prvními přízemními mrazíky nastává nejvyšší čas, zakrýt a zabalit všechny choulostivější rostliny, aby v pořádku přečkaly zimu. Ani rostliny, které platí za mrazuvzdorné, nevydrží všechno a alespoň lehká zimní přikrývka jim jedině prospěje. Ale jakou zvolit?

Keře a stromy

Nově vysazené, ale i mladé stromky a keře, v prvních letech po vysazení ocení přikrývku z bílé netkané textilie. Starší odolné rostliny už ochranu nepotřebují, ale citlivější druhy ji budou vyžadovat po celý život.

Stromům obalte alespoň kmeny, keře můžete zakrýt celé. Ve dnech s teplejším a slunečným počasím kryty odstraňujte nebo alespoň větrejte. Naopak při silných mrazech přidejte další vrstvu. Použít můžete i jutové pytle.

Chránit můžete také kořeny, nejlépe vrstvou kompostu nebo mulčem z listí, slámy nebo chvojí.

Choulostivější trvalky

Většina zahrádkářů stříhá zaschlé stonky trvalek hned na podzim, jakmile zaschnou. Mnohem lepší je naopak rostliny nestříhat a nechat tuhle práci až na jaro. Zaschlé stonky totiž chrání střed rostlin před mrazem. Do zastřižených dutých stonků také lehce vnikne voda, která zmrzne a opět poškodí živý střed rostliny.

Choulostivější trvalky před příchodem mrazíků zakryjte chvojím, listím, slámou nebo štěpkou. Celé rostliny můžete také obalit bílou netkanou textilií.

Přezimující zelenina

Růžičkovou kapustu nebo kadeřávek, které budete sklízet až v průběhu zimy, můžete také pro jistotu připravit na příchod mrazů. Kořeny chraňte vrstvou mulče ze slámy nebo listí a při silných mrazech přidejte i pokrývku z bílé netkané textilie.

Sdílejte článek

Přečtěte si také