reklama

Mulčování záhonů podle zásad permakultury omezí pletí a ochrání rostliny

Simona Sedláčková
14. května 2021
Podle konvenčních zásad péče o zahradu a záhony přerýváme půdu na záhonech a udržujeme ji stále čistou a holou. Permakulturní zásady zahradničení zase říkají, že půda by měla být chráněna vrstvou mulče. Pokud máte blíže k druhému způsobu péče o zahradu, máme pro vás několik tipů, jak a čím prostor mezi rostlinami na záhonech zakrýt.
reklama

Vrstva vhodného mulče na záhonech má několik nesporných výhod jak pro vás, tak pro samotný záhon.

  • Mulč vám ušetří namáhavou práci srytím záhonů.
  • Mulč zabrání růstu plevele a občasnou nežádoucí rostlinku snadno vytrhnete.
  • Mulč zabraňuje odpařování vody ze záhonů a půda tak rychle nevysychá.
  • Mulč brání také erozi půdy při prudkých deštích.
  • Mulč pomáhá udržovat konstantní teplotu půdy kolem rostlin.

Jak a kdy začít mulčovat

Nově oseté záhony potřebují zůstat bez mulče, aby mohly rostlinky vklidu vyrůst, a teprve když dorostou do výšky asi 10–15 cm, můžete kolem nich opatrně začít smulčováním. Při prvním mulčování rostlinky chraňte před poškozením ohrádkou zprken nebo jen obráceným květináčem podle druhu výsadby. Prkny chraňte celé řádky a květináčem jednotlivé rostliny.

Čím nejlépe mulčovat záhony

Záhony můžete mulčovat různými materiály, nejen tradiční kůrou, prodávanou vplastových pytlích. Kůra je vhodná především na mulčování rostlin, které vyžadují kyselejší půdu, jako jsou zahradní borůvky, rododendrony nebo azalky. Pro rostliny, které upřednostňují kyselejší půdu můžete využít i vdrtiči rozmělněné ořezané větve ze stromů a keřů.

Zeleninové záhony můžete mulčovat obyčejnou trávou. Posekanou trávu nechte zavadnout, a pak ji vtenké vrstvě rozložte na záhony. Dbejte na to, aby tráva byla posekána včas, dokud bude bez zralých semen. Stejně tak můžete na záhonech rovnou nechat ležet vytrhaný plevel, opět pouze bez semen.

Výborný mulčovací materiál představuje i sláma. Hodí se nejlépe i jako podkladový materiál pod jahody a cukety, které pak zůstávají čisté a sláma zabraňuje i tvorbě a šíření plísní a hniloby.

Jak si ulehčit práci na zahradě? Pořiďte si vyvýšené záhony i bylinkovou spirálu:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama