Jak se staví sen

14. března 2015 19:20

Markéta Zídková

Líbily se vám zvětšené dětské obrázky na stěně? Zde návod, jak je vyrobit

Této technologii se říká řezaná grafika, která se přenese na samolepku.

Také vás zaujal nápad designérů, kteří v dětském pokoji u Štěpánkových ozdobili skříň a stěnu zvětšenými dětskými obrázky? Na skříň přišla panenka a autíčko, dvě postavičky pak dekorují zeď.

Bezva nápad, chtěli byste to také využít? Pokud nejste grafici, sami doma to nezvládnete, ale není problém si najít specializované studio. Jedná se o tzv. řezanou grafiku na samolepku. Designér Marek Povolný nám vysvětlil, jak to celé funguje:

– vybraný obrázek se naskenuje– převede se pomocí grafického programu do vektorů – musí vzniknout čárový model obrázku– zvolí se barva samolepící fólie– fólie se umístí do „řezacího“ plotru a vyřeže se do ní zvolený motiv– následně se z fólie odstraní vše přebytečné (co nepatří do grafiky)– na fólie se nalepí tzv. přenoska, průhledná fólie, která umožní přenesení motivu na zeď– motiv na přenosce se nalepí na zeď, přenoska se strhne a je hotovo

Tato metoda je vhodná na jednodušší motivy, nejlépe jednobarevné.Pokud se zvolí více barev, musí se řezat jednotlivé barvy zvlášť a zvlášť lepit... To může být problematické, aby se člověk trefil tam, kam má.

Dále je nutno dbát, aby byla grafika správně připravena pro plotr. Musí se velmi zjednodušit a nedělat příliš tenké čáry, které se při aplikaci mohou potrhat.

Je nutno navštívit specializované studio, které má správnou technologii k dispozici. My jsme vše řešili ve firmě Xcopy www.xcopy.cz

Výhodou této metody je, že můžeme řezanou grafiku za použití jiného typu fólie přenést třeba i na textil a vytvářet neomezené množství nápadů.

Pokud byste se nechali inspirovat dalším nápadem – a to jsou žlutě nasprejované láhve v obývacím pokoji, tak zde je použitý lak a postup:

Použitý spray – autolak.

Láhve jsme umyli, osušili, pokud možno zbavili mastnoty. A následně už aplikovali sprej.

Nenanášet velké vrstvy, potom to stéká a vytvářejí se kapky.

Inspirovali jsme vás? Zvažujete, že půjdete taky do rekonstrukce nebo koupě nového bytu? Spočítejte si, kolik by vás to stálo.

Vše o pořadu Jak se staví sen najdete ZDE.

Pořad můžete sledovat vždy v sobotu v 17.35 na Primě. Po odvysílání ho najdete na Prima Play.

(web)

Moho by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také