Užitková zahrada

31. května 2015 06:00

Markéta Zídková

Oslava Dne dětí je nejlepší na zahradě! 7 báječných tipů, jak ji připravit

Pěnová párty, bubliny nebo obyčejná stopovačka. Uspořádat dětskou párty je skvělý způsob, jak společně s vlastními dětmi oslavit Den dětí.

V pondělí 1. června slavíme Mezinárodní den dětí, který se na českém území slaví přes 60. let. Už od svého počátku nejde o den luxusu, ale spíš o den, který by měla strávit celá rodina pohromadě. Děti vítají jakoukouliv činnost s rodiči, protože v moderní době s nimi netráví už tolik času. Jak by také mohly, když jsou celý den ve školkách a školách a rodiče zase v zaměstnání. Je skoro jedno, co budete dělat, hlavně věnujte dítěti plnou pozornost tak, aby bylo středem veškeré zábavy.

Pokud máte pocit, že jen rodina na oslavu nestačí. Uspořádejte tematický večírek na zahradě. I když jsou vaše děti starší, nebojte se vsadit na pohádkový motiv. Jen přizpůsobte pohádky věku dítěte. Mladším se bude líbit třeba párty ovečky Shaun, starším naopak upíří či pirátská. Vyzdobte zahradu balonky, sežeňte pár tematických dekorací a pozvěte děti z okolí, které mohou přijít v maskách.

1. Stopovačka znamená za málo peněz hodně muziky

Všechny děti rády soutěží, zejména když vědí, že je čeká odměna. Připravte jim jednoduchý sled úkolů, který je dovede do cíle. Rozdělte děti na skupinky, úkoly mohou být třeba, že pro tři skupinky vezmete tři obrázky, každý roztříháte, dáte do samostatné obálky, a tak vznikne jednoduché puzzle. Když je skupinka složí, dostane další úkol, například natrhat na zahradě 10 sedmikrásek, pak nakreslit křídou obrázek atd. a vůbec nevadí, že děti třeba ještě neumí číst. A cíl je v mrazáku, kde na všechny čeká nanuk.

2. Malování na obličej

Zábavu zaručíte i obyčejným malováním na obličej. Sadu několika barev seženete už zhruba od čtyř stovek. Namalovat dětem fousky a zvířecí tvářičky zvládne jistě každý rodič, nevěříte-li ale svému malířskému umění, můžete si zaplatit i profesionály. Ti ale budou stát i několik tisíc.

3. Když chcete utrácet, půjčte jim skákací hrad

Jistotou, která nezklame, je skákací hrad. Pokud si teď klepete na čelo a říkáte si, že si přece takovou věc nebudete kupovat, věřte, že jsou půjčovny, které vám skákací hrad zapůjčí. A to v různých velikostech i tvarech – na skladě jsou obyčejné hrady, ale i skákadlo ve tvaru džungle, kovboje, muchomůrky či nějakého zvířete. Malý skákací hrad půjčíte za několik stokorun, ty větší už stojí tisíce. Ale pozor, skákací hrad je velmi oblíbená zábava a před dnem dětí možná budete mít problém nějaký sehnat. Moc to tedy neodkládejte.

Kromě hradů lze půjčit i další atrakce – nafukovací horolezeckou stěnu, nafukovací bludiště, obří šipky nebo nafukovací překážkovou dráhu.

4. Bubliny a zase bubliny

Skvělou zábavu si děti užijí s bublinami. Vždyť si vzpomeňte, jak vaše dítě milovalo obyčejný bublifuk, když bylo malé. Větší děti už na bublifuky neužije, ale bubliny milují úplně stejně. Proto si půjčte stroj na výrobu bublin. Nalejete do něj náplň, zastrčíte do zásuvky a stroj chrlí stovky bubliny za minutu. Za den půjčovného zaplatíte zhruba 200 korun, náplň se platí zvlášť.

5. Pěnová párty

Pěnová párty spočívá v chrlení velkého množství pěny podobné koupelové pěně pomocí speciálního přístroje. V pěně se dá dýchat, nelze se v ní utopit. Podobá se obrovské hromadě sněhu, ale nestudí. Je bez chuti a neštípe. Roztok pro výrobu pěny je vyroben z plně atestovaného koncentrátu, neničí oblečení ani neškodí dětskému organismu. Nutností přípravy pěnové párty je napouštění sudů vodou, právě pro zmiňovaný koncentrát. Proto je nutné zajistit přívod vody.

6. Technika pomůže bezradným

Starší děti milují techniku, a tak se jistě pobaví, když ji společně využijete k zábavě. Můžete si s pomocí konzole uspořádat taneční soutěž nebo karaoke párty. Lze udělat i turnaj například v tenise nebo v ping-pongu. Vše záleží na tom, pro jaký typ zábavy se rozhodnete a jakou hru zakoupíte. A že nemáte doma konzoli? I ta se dá vypůjčit, stojí to několik stovek na den.

7. A co klasika?

Možná se budete divit, ale skvělou zábavu můžete připravit dětem i obyčejnými hrami, které si pamatujete ze svého dětství. Stačí uspořádat soutěž a připravit lákavou odměnu pro vítěze a malé odměny pro všechny zúčastněné. A co vyzkoušet? Fantazii se meze nekladou, ale léty ověřená zábava je například chůze na chůdách, lovení rybiček, házení kroužků, skákání v pytli. Uspořádat můžete i závody na odrážedlech, koloběžkách či kolech, stejně jako obyčejnou překážkovou dráhu.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také