Jarní druhy kosatců odolávají chladnému počasí i suchu. Pěstujte jedny z prvních květů

Vzrůstem sice drobní trpaslíci, ale krásou květů se směle vyrovnávají svým mnohem větším letním kolegům. Kosatce vykvétají brzy na jaře a později se ze záhonů na oko vytrácejí, aby nás další rok potěšily ještě větším množstvím květů.

Pod názvem kosatec si nejčastěji vybavíme na začátku léta kvetoucí statné rostliny s mimořádně velkými a nápadnými květy, které dorůstají do výšky okolo 70–100 cm a hrají všemi odstíny barev od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou až k fialové či vínové, a dokonce až k téměř černé barvě. Jedná se o velkokvěté kosatce, vyšlechtěné do obrovské palety barev.

Pak jsou tu i vlhkomilné sibiřské kosatce, kterým to nejvíce sluší kolem jezírek a rybníčků.

Mezi kosatci však objevíme i mnohem skromnější rostlinky, které vykvétají brzy na jaře, některé dokonce už koncem února, další pak v březnu i dubnu.

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)

Vykvétá od února do března

Kosatec síťkovaný patří mezi velmi oblíbené jarní kosatce, které se často vysazují na skalky i na okraje záhonů. Pochází z Kavkazu a Turecka.

Maličká cibulovina dorůstá do výšky jen asi 15 cm, ale vykvétá nápadně barevnými květy v různých odstínech fialové barvy od světle nafialovělé, téměř bílé až po temně fialovou. Listy má jemné, čárkovité, nejprve jen krátké, po odkvětu rostliny se nápadně prodlouží.

Kosatci síťkovanému se dobře daří na slunci i v polostínu, a dokonce na suchých i vlhkých místech. Je tedy téměř jedno, kam tento přizpůsobivý kosatec vysadíte, pěstovat ho můžete i v květináči na balkoně.

Kosatec Danfordové (Iris danfordiae)

Vykvétá od února do dubna

Drobný kosatec, který dorůstá do výšky jen 10 cm a vykvétá nápadně ostře žlutými květy, zdobenými drobnými hnědými skvrnkami. Po odkvětu se původně jen krátké listy prodlouží až na 30 cm. Rostlina pochází z Turecka, kde roste vysoko v horách na skalnatých a suchých stráních. V našich zahradách je občas k vidění mezi skalničkami. Dá se velmi dobře pěstovat i na balkoně v květináči.

Kosatec Danfordové má rád v době květu středně vlhkou, později přes léto až sušší půdu, dobře odvodněnou a propustnou, a umístění na slunci nebo v mírném polostínu.

Kosatec nízký pravý (Iris pumila)

Vykvétá od března do května

Vytrvalá bylina, která dorůstá do výšky asi 15 cm s přízemními listy dlouhými jen 5–8 cm. Vykvétá v barvách od bílé přes krémovou a žlutou nebo v různých odstínech fialové. Pochází z jihovýchodní a jižní části střední Evropy, najdete ho i v naší přírodě, nejhojněji na jižní Moravě. Botanický druh patří mezi silně ohrožené druhy naší květeny, je zákonem chráněný.

Preferuje umístění na slunci a v kamenité půdě. Nejčastěji se vysazuje na skalky. Je velmi skromný, postačí mu jen suchá půda.

Kosatec bucharský (Iris bucharica)

Vykvétá od dubna do května

Kosatec bucharský se v našich zahradách objevuje jen zřídka, ale jakmile ho potkáte, určitě si hned zamilujete jeho kouzelné bílé květy se žlutou čepelí, které krásně voní a včelám nabízejí velké množství nektaru.

Jedná se o cibulovinu, pocházející z Afghánistánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, kde roste na kamenitých a travnatých svazích hor. Dorůstá do výšky asi 40 cm.

Kosatec bucharský vyžaduje dobře propustnou písčitou půdu s dostatkem vláhy a umístění na přímém slunci nebo v polostínu. Je mrazuvzdorný do -18 °C a nevyžaduje zimní ochranu.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-flos.cz/iris-bucharica-kosatec-bucharsky.html; https://botany.cz/cs/iris-pumila/; https://www.perenniculum.cz/trvalky/iris-danfordiae/

Sdílejte článek

Přečtěte si také