Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Nejkrásnější první jarní cibuloviny musí do země už na podzim: Ladoňka, sasanka, kosatec a spol.

Velmi brzy zjara poutají pozornost půvabné drobné květy nejranějších jarních cibulovin. Ladoňky, ladoničky, puškínie, sasanky nebo kosatce jsou sice méně známé, ale o nic méně krásné. Tyhle něžné květiny většinou rozkvétají začátkem března, mnohdy nesměle vykukují ještě ze sněhu, a tak se v květu potkávají se známějšími sněženkami, bledulemi či krokusy. Drobné jarní cibuloviny dobře rostou na skalce, mezi trvalkami a keři, mnohým se výborně daří v trávníku i pod stromy. Díky tomu je můžeme na podzim do zahrady vysadit, aniž bychom museli provádět nějaké dramatické změny. Nejlepší období k sázení jarních cibulovin je od září do listopadu, ale rozhodně je musíme vysadit před zamrznutím půdy. Tak pojďme na to!
Vydáno: 07.10.2019
Nejkrásnější první květy jara: Ladoňka, ladonička, puškínie, sasanka, kosatec
Autor: ibulb.com Nejkrásnější první květy jara: Ladoňka, ladonička, puškínie, sasanka, kosatec

Nenáročná ladoňka

Ladoňka sibiřská  (Scilla siberica) kvete počátkem března a spolu s nejranějšími cibulovinami (sněženky, bledule, krokusy) se často objevuje pod tajícím sněhem. Je nenáročná a velmi přizpůsobivá, daří se jí na slunci nebo v polostínu. Nejlépe ladoňkám vyhovuje půda propustná, lehčí, humózní, spíše písčitá. Hodí se do skalek, dají se velmi snadno pěstovat v nádobách na zahradě nebo na balkoně či terase. Dobře prospívá i pod listnatými stromy nebo keři, protože než ty se olistí, jsou ladoňky už po odkvětu a zatahují se. Báječně se hodí také do trávníků – vyraší dříve, než se zazelená, a při sekání už jsou listy ladoňky žluté. Ladoňky rychle zplaňují, což znamená, že se množí samovýsevem a dceřinými cibulemi, které se v půdě rozrůstají. Pokud chceme ladoňku sami rozmnožit, začátkem podzimu oddělíme dceřiné cibule a vysadíme je na nová místa do hloubky asi 10 cm. Potřebuje vydatnou zálivku. Vzdálenost mezi cibulemi by měla být 6 až 8 cm. Samozřejmě si cibule můžeme koupit ve specializovaných obchodech a zasadit je od září do listopadu. Nebo na konci jara můžete semena vysít, což ale trvá i roky, než z nich vyroste dospělá kvetoucí rostlina. 

Nejkrásnější první jarní cibuloviny: ladoňka sibiřská  (Scilla siberica)
Autor: ibulb.com Nejkrásnější první jarní cibuloviny: ladoňka sibiřská  (Scilla siberica)

Půvabná puškínie

Už koncem zimy v únoru až březnu vykvétají půvabné trsy zvonečků puškinie ladoňkovité (Puschkinia scilloides). Není tak známá jako třeba sněženka nebo modřenec, ale cibulky jsou běžně k dostání. I když si ji můžeme klidně splést s ladoňkou, spíše připomíná hyacint. Světlá modř květů je zdobena tmavšími proužky na okvětních plátcích. Puškínie je vhodná i pro skupinovou výsadbu mezi ostatní jarní cibuloviny. Výška rostlin je zhruba 10 cm. Cibulky vysazujeme během října na slunce nebo v polostínu do lehčí humózní půdy do hloubky 5–6 cm. Příliš suchá stanoviště jsou nevhodná, na jaře vyžadují dostatek vláhy.

Nejkrásnější první jarní cibuloviny: puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides)
Autor: ibulb.com Nejkrásnější první jarní cibuloviny: puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides)

Něžná ladonička

Vemi podobné ladoňce je ladonička bělomodrá (Chionodoxa luciliae). Z podzemní cibulky vyrůstají dva listy a v březnu až dubnu 10 až 15 cm vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy, které mají bílý střed. Nejlépe se ladoničce daří na mírně zastíněném stanovišti, půdu vyžaduje lehkou a humózní. Je vhodná do skalek i do trávníku. Vysazujeme ji v období září a října do hloubky 5 až 8 cm. Vzdálenost výsadby je 7 až 10 cm. Cibulky sázíme do hloubky 5–8 cm, nejlépe do skupin.  Pokud odkvetlé květy neotrháme, snadno se rozšiřuje semeny – roznášejí je mravenci. Existuje i v růžových a světle fialových odrůdách.

Nejkrásnější první jarní cibuloviny: ladonička bělomodrá (Chionodoxa luciliae)
Autor: ibulb.com Nejkrásnější první jarní cibuloviny: ladonička bělomodrá (Chionodoxa luciliae)

Rozkošná sasanka

Sasanka vábná nebo něžná (Anemone blanda) dosahuje výšky do 15 cm, hodí se do předzahrádek a skalek v polostínu i do podrostů pod opadavé listnaté stomy a keře, kde může zplaňovat. Rychle se rozrůstá. Sasanka se dá pěstovat také v nádobách. Kvete brzy na jaře od února do dubna, barva květů se pohybuje od jasně bílé přes různé odstíny růžové a fialové po jasně modrou, s níž kontrastují žluté tyčinky uprostřed. Okvětní lístky jsou uspořádány ve tvaru hvězdy. Nejlépe prospívá na slunném místě v lehkých, dobře propustných humózních půdách s vysokým obsahem organických látek. Při holomrazech může vymrzat, proto se na podzim, hlavně po podzimní výsadbě doporučuje zakrýt chvojím nebo listím. Protože hlízky sasanek rychle vysychají, před výsadbou je dáme na noc do vody. Při výsadbě dáváme pozor, aby se nepolámaly křehké kořínky. Sasanky vábné tvoří semena a množí se samovýsevem. Nejlepší čas na výsev semen je v říjnu. Vyhloubíme asi 5 cm hluboké jamky asi 5 cm od sebe a do nich dáme semena. Sasanky lze i snadno množit dělením koncem jara.

Nejkrásnější první jarní cibuloviny: sasanka vábná nebo něžná (Anemone blanda) 
Autor: ibulb.com Nejkrásnější první jarní cibuloviny: sasanka vábná nebo něžná (Anemone blanda) 

Romantický kosatec

Kosatec nebo taky kosateček síťkovaný (Iris reticulata) dorůstá do výšky od 15 do 20 cm, barva květů je nejčastěji modrá, fialová a purpurová se žlutou skvrnou uvnitř každého okvětního plátku; kvete od konce února do dubna. Cibulky zůstávají v zemi po několik let, proto je důležité vybrat správné místo. Miluje teplé a výhřevné půdy, hodí se na slunečné i polostinné stanoviště do skalek, k cestičkám a k domům, daří se mu také v nádobách. Kvete mezi prvními na jaře a tudíž by měl být dobře vidět! Kosatec síťkovaný je mrazuvzdorný, ale doporučuje se ochrana před nadměrným zimním vlhkem, nesnáší přemokření. Cibule vytváří mnoho dceřiných cibulek, takže na vhodném místě není třeba ji vyjímat ze země, sama se rozmnoží do pěkného bohatě kvetoucího trsu. Pokud jsme si kosatec síťkovaný koupili v květináči, po odkvětu ho vysadíme na záhon na zahradě, kde příští rok vykvete.

Nejkrásnější první jarní cibuloviny: kosatec nebo taky kosateček síťkovaný (Iris reticulata) 
Autor: ibulb.com Nejkrásnější první jarní cibuloviny: kosatec nebo taky kosateček síťkovaný (Iris reticulata) 
Článek je zařazen v: jarní cibuloviny , jarní cibuloviny pěstování , podzimní výsadba jarních cibulovin , ladoňka (Scilla) , ladonička (Chinodoxa) , Puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides) , Sasanka vábná (Anemone blanda) , Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)
Speciály: Receptář pro milenialy

reklama