Tradiční velikonoční osení: Fígle, díky kterým vyroste včas každému
Komu se nelení, ten má na Velikonoce osení! Víte, jak ho vypěstovat, aby zdobilo váš byt na svátky jara? Na tradiční velikonoční osení budete potřebovat asi hrst ječmene nebo jiného obilí, ale zelenou jarní dekoraci vypěstujete i z řeřichy nebo čočky.
Zelené osení nadělá hodně parády na okenním parapetu i jako svěží velikonoční dekorace. Pokud máte doma morče nebo králíka, bude se po Velikonocích z této dekorace radovat také. Děti setí osení milují, vždyť je málo tak skvělých věcí, jako když vyrostou rostlinky vyseté vlastní rukou.
Proč se seje velikonoční osení vlastně
Možná jste uhodli, že to není žádná obyčejná tráva. A máte pravdu. Osení je ve skutečnosti mladý ječmen nebo jiné obilí, které má krásně pevné a jásavě zelené oddenky. Setí osení ovšem není žádný moderní velikonoční vynález, jedná se o hlubokou tradici našich předků.
NENECHTE SI UJÍT: Jak slavit Velikonoce podle starých tradic a zvyků. Co dělat od Květné neděle po Velikonoční pondělí
Jakmile se přiblížilo jaro, začalo se s novou nadějí myslet na úrodu, která nasytí. Proto se o Velikonocích tradičně vysévalo trochu obilí, aby si lidé připomněli počátek zemědělských prací. Vzrostlé osení bylo také často jedinou zelenou dekorací na konci zimy, která osvěžila šeď domácností. Stejně jako dnes i tehdy byla zelená barva příjemná na oči i psychiku.
Význam osení - zelené poselství
Zelená barva má pro Velikonoce opravdu velký význam. Jeden z velikonočních dní se jmenuje Zelený čtvrtek a podle tradic se v ten den jedla jenom zelená strava, aby byl člověk zdravý po celý rok. Tímto dnem umlkly také zvony a ke slovu přicházely řehtačky.
PŘEČTĚTE SI: Je tu Zelený čtvrtek. Víte, proč se mu tak říká a jaké se k němu vážou tradice?
Zelená barva uklidňuje a posiluje sebevědomí
Zelená barva zkrátka k Velikonocům neodmyslitelně patří. Je to barva, která má velmi pozitivní vliv na lidskou psychiku. Symbolizuje rovnováhu, harmonii a klid, dodává sebevědomí. Má prokazatelně uklidňující účinek na tu část mozku, která kontroluje a koordinuje pohybové funkce, normalizuje krevní a oční tlak a zvyšuje bystrost zraku. Zelená posiluje vyčerpané nervy, zklidňuje a dodává novou energii.
Kde koupit obilí, a kdy i jak osení vysít
Vysít osení není žádná věda, je opravdu nenáročné a vděčné, klidně do procesu zasvěťte i děti. Přesto je třeba znát několik fíglů, které dopomohou ke kýženému výsledku. Zkuste to s námi krok za krokem.
- Připravte si osení. Budou ho mít v hobby marketu nebo třeba v květinářství. Máte-li v dohledu chovatelské potřeby, seženete ho určitě i tam! Kupte nejlépe pšenici, ječmen nebo žito.
- Kdy zasít osení? Sledujte čas! Osení je třeba zasít nejlépe 14 dní před Velikonocemi!
- Potřebujte misku nebo květináč a zeminu. Co se zeminy týče, nemusíte shánět nic speciálního, stačí trocha ze zahrady. Dobře se hodí zahradní zemina, kompost, zbytek substrátu, výborně poslouží i pěkně nakypřená zemina z krtince.
- Květináč nebo miska mohou být i bez odtokové dírky, při takové krátkodobé záležitosti to nevadí. Naopak se dá použít jakákoliv miska, košík vystlaný kusem igelitu nebo třeba keramický hrnek.
- Pokud chcete, vložte na dno vrstvu drenáže z drobných kamínků, štěrku nebo písku, která bude bránit přemokření.
- Substrát trochu urovnejte a vysejte obilí. Jednotlivé obilky by měly být těsně vedle sebe, aby bylo osení pěkně husté.
- Když máte zaseto, zasypejte obilky zhruba 2 cm vysokou vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a směřovalo co nejdéle vzhůru.
- Dejte osení na okno nebo na světlé místo. Čím více světla bude mít, tím lépe a rychleji vám poroste. Občas zalijte, ale nepřelévejte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 6 nápadů na originální přírodní zdobení velikonočních kraslic
Vytvořte si dekorace do zeleného osení
Zelené osení můžete na stole či na okně kombinovat i s jarními cibulovinami, protože nic člověka nepotěší po dlouhé zimě více než pohled na veselé barvy květů hyacintů, narcisek, modřenců nebo krokusů.
Nezapomeňte si také s dětmi vytvořit veselé jarní zápichy. Vystřihněte si slepičky z papíru nebo využijte kolíčky na prádlo. Fantazii se meze nekladou, ale spoustu inspirace najdete i v našem jarním speciálu.
Velikonoční osení můžete pěstovat i v punčoše
Především menší děti bude určitě bavit pěstování velikonočního osení v punčoše. Oblíbený je tvar lidské hlavy, ze které vyrostou zelené vlasy z osení. Nechcete veselou dekoraci vyzkoušet? Máme pro vás jednoduchý návod:
- Výsevní substrát smíchejte s pilinami (zakoupíte je ve zverimexu, pokud se u vás běžně neřeže dřevo) a trochu směsi nasypejte do silonové punčochy.
- Pak přisypte obilky ječmene nebo jiného obilí.
- Punčochu doplňte zbytkem substrátu s pilinami a zavažte provázkem jebo jenom zavažte na uzel.
- Naplněnou punčochu položte uzlem dolů na misku.
- Naplněnou punčochu ozdobte nalepením očí z plastových víček nebo oči jenom nakreslete fixou.
- Můžete také vytvarovat nos, a to tak, že tenkou nití podvážete kousek punčochy i s trochou substrátu.
- Osivo začněte opatrně rosit postřikovačem a asi za 10 dní budete mít na misce jarního zeleného skřítka.
INSPIRUJETE SE: Je nejvyšší čas zamyslet se na tím, komu pošleme velikonoční přání! Kdo neví, co napsat, inspiraci najde tady.
Tradiční osení nahradí moderní microgreens
Tradiční obilné osení může nahradit i mladá řeřicha nebo čočka. Obě rostliny rychle klíčí i rostou.
Velmi oblíbené se v posledních letech stalo i tzv. microgreens. Kouzlo je v tom, že mladé rostlinky některých druhů výborně rostou jak v substrátech, tak na různých klíčicích tkaninách. Tyto rostlinky většinou nepotřebují ani žádné hnojivo. Mezi microgreens, které vám vždy skvěle vyrostou, patří ředkev, hořčice, hrách, brokolice, slunečnice, jetel, řeřicha. Microgreens se samozřejmě pěstují hlavně jako chutný a zdravý doplněk naší stravy, ale můžete je využít i jako velikonoční dekoraci a později i sníst.
Jarnímu osení to bude slušet i ve skořápce a krabičce od vajec
Patříte mezi hravé jedince, kteří si s radostí vyrábějí netradiční dekorace? Zelené osení můžete vysít i do papírových krabiček od vajíček, ale stejně dobře do nich můžete, alespoň na chvilku, vysadit drobné jarní květiny, například fialky. Nebo do papírových kalíšků usaďte skořápky, které využijete jako malé vázičky.
Zdroj: autorský článek Simona Sedláčková