Velikonoce

15. března 2023 10:10

redakce Prima Living

Velikonoce jsou více než vajíčka a pomlázky. Vyzdobte si velikonočně interiér a přilákejte domů jaro

Velikonoce jsou zejména křesťanským svátkem, ale u nás je spojujeme spíše s příchodem jara. Podtrhněte jejich svěží atmosféru, zahalte domácnost do zelené barvy a nechejte ji provonět čerstvými květinami. Podaří-li se vám do toho všeho navíc vkusně zakomponovat i kraslice, máte téměř vyhráno!

Jen zelená to může být

Během velikonočních svátků by ve vaší domácnosti měla dominovat zelená barva. Můžete samozřejmě dokoupit zelené talíře nebo ubrus, nejlepší je ale sáhnout po přírodní zeleni. Krásně vypadá například květináč s mladým obilím, do kterého můžete opět zapíchat vyfouknutá vajíčka nebo postavit figurku velikonočního králíčka.

Pokud vám pak na zahradě roste bříza nebo vrba jíva známá jako kočičky, natrhejte do vázy několik větviček. Uvidíte, jak se jim v teple vašeho bytu bude dařit a brzy se rozvinou i mladé zelené lístky. Nebojte se je nazdobit například pestrobarevnými pentlemi!

Při řezání kočiček do vázy však postupujte velmi opatrně. Jedná se o první jarní pastvu pro včely, proto byste měli uříznout jen opravdu dvě tři větvičky ze vzrostlého keře, který zůstane i nadále kočičkami obsypaný.

Pomlázka trochu jinak

Pokud vám po pletení pomlázky doma zbudou nevyužité proutky, rozhodně je nevyhazujte! Stočte je do kruhu, omotejte postupně jeden přes druhý a vytvořte tak jednoduchý proutěný věnec. Ten pak nazdobte dle svého gusta. Můžete na něj přilepit vyfouknuté kraslice, zaplést do něj rašící březové větvičky, krásně vypadají i pestrobarevné stuhy nebo kousky mechu. Pak už je jen na vás, jestli věnec pověsíte na dveře nebo ho, podobně jako ten adventní, položíte na stůl.

Vůně jara

Ačkoli si to často ani neuvědomujeme, vůně jsou jedním z nejsilnějších vjemů. A jak lépe navodit vůni jara než čerstvými květinami? Můžete samozřejmě sáhnout po řezaných tulipánech, krásně ale vypadají i živé rostlinky v malých květináčích, které se vám hravě vejdou na stůl. Nejčastěji jsou k dostání narcisky a modré, růžové nebo bílé hyacinty, které zaručeně odvedou lepší práci než kdejaký osvěžovač vzduchu. Překvapivě půvabné pak bývají modřence, které na stole i v teplém bytě vydrží ještě mnohem déle. Samozřejmě je pak můžete přemístit na zahradu, kde pokvetou opakovaně každý rok a ještě se krásně namnoží.

Jídlo jako dekorace?

Může se to zdát trochu absurdní, ale žijeme v době, kdy statisíce lidí denně sdílejí fotografie svého jídla na sociálních sítích, jako by šlo o výtvarné umění. A když se nad tím zamyslíme – není zlatavý mazanec nebo perfektní beránek svým způsobem umělecké dílo? Když navíc pro servírování zvolíte tácy s jarní tematikou a okraje posypete například okvětními lístky tulipánů, nemůžete šlápnout vedle. Největší jídelní dekorací jsou samozřejmě ale nazdobená vajíčka. Pokud moderně razíte názor, že stačí koupit ta čokoládová, protože ta od slepičky stejně nikdo nejí, vězte, že na slavnostní tabuli budou vypadat určitě dobře, ale není nad tradiční, doma dekorované kraslice.

Mláďátka

Neodmyslitelnou součástí jarních oslav jsou mláďata, především pak zajíčci a kuřátka. Neměla by proto chybět ani ve vaší domácnosti! Nemusíte si ale hned z domu udělat kurník, stačí do ošatky s mechem elegantně mezi vajíčka postavit figurku kuřete, nakoupit ubrousky se zajícem nebo na polici posadit plyšového králíčka vašich dětí. V krajním případě ale postačí i na poslední chvíli zaběhnout do supermarketu a koupit čokoládové figurky. Koneckonců vaše ratolesti to jistě ocení více, než když se jim přes noc oblíbený plyšák odstěhuje na výstavku.

Zdroj: redakce Prima Living

Sdílejte článek

Přečtěte si také