návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řepa, kurkuma, borůvky i káva: Jak přírodně obarvit velikonoční vajíčka?

skrivaa , Vydáno: 01.04.2018
Využijte přírodu!
Autor: istock.com Využijte přírodu!
Vždy raději dáte přednost přírodě před chemií? Nedivíme se vám. Nejenže je v poslední době vše bio v módě, ale přírodními materiály a produkty chráníme jak naše zdraví, tak životní prostředí. Zkuste letos obarvit i velikonoční vajíčka pomocí přírody! Tato barviva najdete přímo ve své spíži.

reklama

Nejtypičtějším přírodním barvivem stále zůstávají cibulové slupky, ve kterých stačí vajíčka jen uvařit. Pokud ale zatoužíte po pestřejší paletě barev, zkuste následující suroviny! Při troše trpělivosti vajíčka obarví stejně dobře jako ta umělá. Vajíčka v přírodních barvách pak budou vypadat dokonce daleko lépe! 

Borůvky

Určitě jste již zažili po sbírání borůvek v lese to úporné umývání modré barvy, která ne a ne pustit z vašich rukou. Proč tuto vlastnost tohoto výborného lesního ovoce nezkusit také při barvení vajec? Pro obarvení postavte hrnec s vodou, který naplňte borůvkami. Mezitím dejte vařit také vejce natvrdo. Jakmile voda s borůvkami vaří, snižte teplotu a vařte ještě 10 minut. Následně přelijte tekutinu do sklenice a přidejte trochu octa. Teď už stačí pouze vejce uvařená natvrdo a vychladlá ponořit do takto vytvořené tekutiny. Pro vytvoření bílých skvrn, které vejcím dodávají ještě větší přírodní vzhled, smíchejte trochu kukuřičného škrobu s vodou, vezměte do ruky suchý štětec a „postříkejte“ jím nabarvená vejce. Hotovo!

Obarvěte vajíčka borůvkami. Foto: Obarvěte vajíčka borůvkami. Foto: pinterest.com/The Crafted Life

Červená řepa

Díky červené řepě můžete získat krásnou růžovou barvu vajec. Opět jsou vhodnější vejce bílá pro lepší zbarvení vajec. Pro získání růžové barvy nakrájejte červenou řepu na plátky či menší kousky, vložte ji do hrnce a přidejte ocet, lžičku soli a zalijte litrem vody. Vařte po dobu třiceti minut bez přikrytí pokličkou. Po uvaření tekutiny řepu vyndejte a vložte do této tekutiny syrová vejce. Následně znovu přiveďte k varu a vařte vejce po dobu dvanácti minut. Po uvaření vypněte sporák a nechte vejce v obarvené tekutině ještě dalších dvacet minut. Čím déle je v tekutině necháte, tím více by barva měla na vejce „chytnout“.

Přírodní barviva fungují stejně dobře jako ta umělá. Foto: Přírodní barviva fungují stejně dobře jako ta umělá. Foto: istock.com

Kurkuma

Toto koření je známé především v indické kuchyni, ale často ho používáme i k přípravě jiných pokrmů. Díky ní získáte nádhernou žlutou barvu. Budete potřebovat čtyři větší lížce kurkumy, dvě lžíce octa, lžičku soli a litr vody. Tekutinu s kořením vařte opět po dobu třiceti minut. Následně nechte tekutinu vychladnout a poté do ní vložte již uvařená vejce natvrdo. Pokud vyžadujete tmavší barvu, nechte vejce v tekutině namočená přes noc v lednici.

Špenát

Špenát je vhodný pro získání zelené barvy. Postup je stejný jako v předchozích případech a opět platí čím více špenátu použijete, tím tmavší bude výsledná barva. Pro lepší výsledek můžete přidat také trochu kurkumy.

Řepa, borůvky, kurkuma, cibule... čím vším můžete nabarvit vajíčka? Foto: Řepa, borůvky, kurkuma, cibule... čím vším můžete nabarvit vajíčka? Foto: istock.com

Káva

Káva je dalším skvělým pomocníkem a pomůže vám získat hnědou barvu. Pro tuto barvu budete potřebovat litr velmi silné černé vychlazené kávy, 2 lžíce octa a lžičku soli. Vše smíchejte v hrnci, do kterého přidejte uvařená vejce. Po třiceti minutách by měla být vejce obarvená světlehnědou barvou. Pro získání tmavší hnědé můžete vejce nechat opět namočená v tekutině přes noc v lednici.

Červené zelí

Zelí obsahuje taktéž nádherné barevné pigmenty. Pomůže vám získat krásnou modrofialovou barvu. Smíchejte několik nahrubo nakrájených listů zelí spolu se dvěmi lžícemi octa a lžičkou soli v litru vody. Vařte opět po dobu třiceti minut a po vychladnutí namočte vejce do tekutiny.

Jaké barvicí techniky znáte? Foto: Jaké barvicí techniky znáte? Foto: istock.com

Tip Prima LIVING

Zkuste letos také vejce například v této mramorové zelené barvě. A jak takový mramorový vzhled vejcím dodat? Je to jednoduché! Použijte starý lak na nehty, který už nepoužíváte. Připravte si vyfouknutá vejce, nejlépe ta bílá, plastovou misku, gumové rukavice, dřevěnou tyčinku na míchání a vodu. Naplňte plastovou misku vodou ze tří čtvrtin. Následně přidejte do vody několik kapek vybraného laku na nehty. Pak vodu promíchejte. Poté už můžete jednotlivá vejce ponořit do této tekutuiny. A nezapomeňte na gumové rukavice, pokud nechcete mít kompletně barevné ruce.

Zužitkujte starý lak na nehty. Foto: Zužitkujte starý lak na nehty. Foto: instagram.com/fantastich

(aso)

Další články:

 

Jak prostřít stůl na Velikonoce?

INSPIRACE: Jak slavnostně prostřít stůl na Velikonoce? Tohle na jarní tabuli nesmí chybět!

Jak nabarvit vajíčka?

Jak a čím obarvit velikonoční vajíčka? Poradíme vám jednoduché a efektní nápady na dokonalé kraslice

reklama

Článek je zařazen v: květiny , jaro , Velikonoce , zvyky , pomlázka , tradice , příroda , velikonoční vajíčka , barvení , přírodní barvivo

reklama

Přečtěte si také