Každý užovník je originál. Jak pěstovat jedinečnou pokojovku s barevnými listy

Kaládium, česky užovník, andělská křídla či srdce Ježíšovo, je křehká rostlina z povodí Amazonky. U nás se pěstuje jako pokojová květina s nepřehlédnutelnými dekorativními listy, které mají zajímavou, až trojbarevnou kresbu. Říká, že každý užovník je originál, každý je trochu jiný. Poradíme, jak doma atraktivní kaládium pěstovat.

Kaládium (Caladium), česky užovník nebo taky andělská křídla či srdce Ježíšovo, je křehká rostlina pocházející z tropických jihoamerických lesů, hlavně z povodí Amazonky. Křížením několika druhů kaládií spatřilo světlo světa mnoho krásných kultivarů, kříženci užovníku dvoubarevného (Caladium bicolor) patří k nejstarším a u nás nejvíce pěstovaným pokojovkám.

Nejkrásnější listy má kaládium

Užovník je pokojová květina, kterou byste si kvůli kráse květů patrně nepořídili. Nenápadné palicovité květenství podobné lopatkovci není nijak zvlášť atraktivní, což ovšem bohatě vynahrazují dekorativní listy s jedinečnou až trojbarevnou kresbou. Nepřehlédnutelné listy jsou dlouze řapíkaté, pěkně tvarované, velmi tenké, výrazně žilkované a vždy nádherně zbarvené. Říká se, že každý užovník je naprostý originál, každý je svým zbarvením jiný. Barevné odstíny se pohybují mezi zelenou, krémově bílou, šedou, růžovou, červenou a fialovou.

Návod, jak doma pěstovat kaládium

  • Kaládium potřebuje ke svému životu dostatek rozptýleného světla, aby listy získaly náležité vybarvení, ale nesnese přímé paprsky slunce, protože ty by tenké listy mohly spálit.
  • Užovník vyžaduje teplo, ale nikoli více než 25 °C. Nesnáší průvan a přemokření.
  • Užovníku musíte zajistit vysokou vzdušnou vlhkost! V bytě to bývá docela oříšek, protože jemné listy kaládií nesnášejí přímé rosení, jelikož by na nich vznikaly nevzhledné skvrny. Mlžíme pouze okolí rostliny. A i otíráním vlhkým hadříkem byste je mohli poškodit.
  • Dobrým řešením, jak zajistit vysokou vzdušnou vlhkost, je dát květináč s rostlinou do druhého většího květináče naplněného stále vlhkou rašelinou nebo ho postavit do misky s vodou a oblázky, přičemž spodek květináče nesmí stát ve vodě.
  • Zalévejte užovník odstátou nebo dešťovou vodou pokojové teploty. Studená voda přímo z kohoutku mu nesvědčí. Zalévat potřebuje zejména v létě, stejně tak zhruba jednou za dva tři týdny přihnojovat.

Užovník v zimě

Nelekněte se, jestliže koncem podzimu nádherné listy kaládia náhle začnou vadnout. Rostlina nehyne, jenom přechází do růstového klidu. Přestaňte ji zalévat a až listy zaschnou úplně, vyndejte rostlinu z květináče. Kořenovou hlízu uchovejte v suchu a aby příliš nevyschla, dejte ji třeba do vrstvy rašeliny. Hlíza přezimuje při teplotě asi 13 °C.

Užovník na jaře

Když se probudí očka hlízy, což bývá přibližně v březnu, zasaďte ji do kvalitního, na rašelinu bohatého substrátu pro pokojové rostliny. Po mírném zalití květináč uzavřete do fóliového sáčku a dejte na teplé a světlé místo, ale bez přímého slunce. Vlhký vzduch a teplo pod fólií urychlí vyrašení nových listů. Zjara můžete užovník množit dělením hlíz.

Není užovník jako užovník

Užovník se říká také neméně zajímavé hlíznaté rostlině Sauromatum. Z hlízy vyrůstá od pozdního jara do začátku léta neobvyklý žlutooranžový květ s červenofialovými či hnědočervenými skvrnami, který je až 50 cm vysoký. Květenství vydává intenzivní pach po shnilém mase, který láká mouchy a další brouky.  Často se u nás pěstuje jako kuriozita. Správné podmínky pro tenhle užovník jsou vysoké teploty a vysoká relativní vlhkost. Růst může všude, potřebuje jen mělkou misku a trochu vody.

  • Pokud se rozhodnete koupit užovník v obchodě, raději ho hledejte podle latinského názvu buď Caladium, nebo Sauromatum, aby nedošlo k záměně a nepřinesli jste si domů vetřelce.

Zdroje:ceskestavby.cz, kvetinovecibulky.info, Encyklopedie pokojových rostlin (Nico Vermeulen), Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.)


Přečtěte si také