Bydlení

19. srpna 2022 09:02

redakce Prima Living

Kdo hledá klid, může si koupit ostrov i s majákem na bydlení za cenu bytu v Praze

Je to sice místo poněkud odlehlé a rekonstrukce domu někdejšího strážce majáku si vyžádá čas i peníze, zato můžete počítat s božským klidem. A v zimě s drsnějším počasím. Ale pokud někdo snil o životě na skoro opuštěném ostrově, je pro něj tahle nabídka jako dělaná.

Ostrov Pladda u pobřeží západního Skotska je už dlouhé roky v soukromém vlastnictví a nyní je po dlouhých letech zase na prodej. A to za cenu 350 000 liber, což je jen něco málo přes deset milionů korun – to je poslední dobou běžná cena bytu v Praze či okolí.

Noví majitelé mohou počítat s tím, že ostrov, dlouhý zhruba kilometr, budou mít jen pro sebe, protože je neobývaný, ačkoli se na něm nachází hned několik staveb. Krom majáku a přilehlého obytného domu s pěti ložnicemi, obývacím pokojem, kuchyní a koupelnou je zde ještě ubytování pro hosty a několik menších hospodářských staveb.

Nechybí ani starší betonové molo pro lodě a dokonce heliport.

Maják slouží už od roku 1790, ale obsluhu už nepotřebuje, protože je jako ostatní tato zařízení automatizovaný. Obytné stavení u jeho paty je vcelku zachovalé a může se stát plnohodnotným bydlením, ale přece jen potřebuje zásadní rekonstrukci.

Noví obyvatelé si pak mohou užívat nejen obezděnou zahradu, ale také pastviny a skalnaté pobřeží, které by patřilo jen jim. Rušit by je mohli jen ptáci, kteří se na tomto ostrově někdy po tisících zastavují, protože je to pro ně oblíbené místo odpočinku při dlouhých tazích. Někteří, jako například racci nebo rybáci, zde hnízdí trvale.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/property/a40865775/scottish-island-pladda-for-sale/

Sdílejte článek

Přečtěte si také