Užitková zahrada

27. dubna 2020 14:00

Markéta Zídková

Kolik názvů pro černý bez znáte?

Černý bez je jedna z nejváženějších rostlin v lidovém léčitelství, a tak není divu, že naši předci pro něj měli bezpočet názvů.

Určitě je tady nevyjmenujeme všechny, ale došli jsme k číslu 21, pokud nepočítáme standardní název černý bez. Tady jsou: hulák, bezinky, psí bez, smradlavý bez, kozičky bzí, černá bzinka, habzina, jidášovy uši, kašička, kozíček, psounský bez, pukač, smradlavka, zebrový květ, hural, smradinky, kosmatice (bezový květ), smrdibez, chebzí, bzejna, hural.

Samozřejmě co kraj, to jiný název. Asi jste si povšimli, že mnohé názvy jsou vůči bezu, respektive jeho odéru velmi nelichotivé. Je to až zarážející, že na jednu stranu si naši předkové této rostliny tak vážili, o čemž svědčí přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni", na druhou stranu se nerozpakovali říkat mu smradlavka či smrdibez. Prostě byli upřímní. Ostatně bez dvakrát zrovna nevoní, díky čemuž je užitečné vysadit si ho kolem domu, protože dobře odpuzuje různý hmyz.

Zázračný černý bez

To je ovšem jeho až xtá funkce, protože jinak je bez téměř zázračná rostlina. Potřebujete zatočit s horečkou a vypotit se? Uvařte si čaj ze sušeného květu. Máte problémy se žílami, potřebujete vykašlávat, trpíte bolestmi (migrénou, zubů) a nemáte rádi prášky? Bojujete s vysokým tlakem, revmatismem? Zní to skoro jako klamavá reklama, ale černý bez je vskutku téměř všelék. A aby toho nebylo málo, má nadpřirozemné schopnosti: dokáže předpovídat budoucnost. Svědčí o tom zvyk, kdy dívky o Vánocích chodily k bezu a říkaly: „Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes.“

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také