Koupelny

2. března 2017 11:36

Jana Brass

Abyste se v koupelně cítili jako znovuzrození aneb Jak si zařídit koupelnu ve stylu Shabby Chic

V koupelně se člověk chce cítit jako znovuzrozený, vyžaduje tam čistotu a osvěžení. Koupelny ve stylu Shabby Chic to umějí splnit. Pojďte se podívat, jak svou koupelnu tomuto stylu přizpůsobit.

Když se zamyslíte nad dnes módním stylem Shabby Chic a Vintage, které v podstatě jedno jsou, zjistíte, že nic až tak nového pod sluncem to není. Dřív se uchovával nábytek a vybavení domova do poslední chvíle, kdy ještě mohl sloužit, a postupně k němu přibývaly další a další kousky. To vše dohromady nakonec vytvořilo útulný domov plný věcí, které se nám líbí a máme je rádi.

Nábytek do koupelny by měl být vždy dobře ošetřený proti vlhkosti, ať je jakkoli starý. Foto: iStock

Obklad

Tak trochu vždy záleží, do jakého období chcete prostor stylizovat. Podle toho byste měli koupelnu upravit. Berme to od obkladu. Můžete volit dlaždičky s patinou nebo obklad dobře ošetřeným dřevem anebo nechat stěny bez obkladu, ale přetřít je nesmývatelnou barvou s matným odleskem. Na podlahu myslete nějakým dlaždicemi, nemístná není ani dřevěná podlaha (či její nápodoba). Pozor, je nutné ji dobře chránit před vlhkostí.

Stěny a strop

Barva stěn je na vás. Nejlépe je alespoň trochu kontrastní k barvě obkladu, případně zařizovacích předmětů. Ty bývají většinou bílé, takže stěna by měla naopak získat lehký barevný odstín. Shabby chic koupelny však bývají dosti často také celé bílé, pak ale dobře volte nábytek a doplňky, aby vám pomohly dostat koupelnu z područí nemocničních představ. Strop nechejte bílý, ozdobit jej lze dolepovanými vlysy z polystyrenu.

Zařizovací předměty

Jestli chcete upravit koupelnu již zařízenou a na nějaké změny obkladů a třeba i vany je už pozdě, nezoufejte. Doplňky vám pomohou. Nejvíc byste vyhráli, kdybyste měli v koupelně obklad bílý, ten se dá pěkně dotvořit.

Vintage koupelna může do sebe vstřebat téměř jakýkoli starší styl. Tapety na stěně místo obkladu jsou opravdu hodně netradiční vybavení koupelny. Foto: iStock

Pokud ale teprve koupelnu zařizujete, pak se poohlédněte ve specializovaných obchodech po dostatečně pro váš záměr tvarované umyvadlo. Může být umístěno třeba na podsadě z kovových nebo dřevěných nohou. Vanu můžete volit vestavnou, ovšem víc šik bude jistě samostojná vana na nožičkách. Samozřejmě, že i kohoutky by vás už svým vzhledem měly vracet v čase zpět. V nabídce nejen koupelnových studií, ale i hobbymarketů jich mají bohatý výběr.

Nábytek

Nábytek do koupelny může být pochopitelně jak kovový, tak dřevěný. V obou případech myslete na ochranný nátěr. Vlhko může vaši investici nemile zaskočit rezivěním a odlupováním laku. Dnes se vyrábí velmi pěkný a funkční nábytek s umělou patinou. Můžete ale zapátrat také v bazarech nábytku nebo na starých půdách, poptat se po známých, zda něco po babičce, dědečkovi nevyhazují apod.

Dekorace

Doplňky udělají opravdu hodně! Z kovu nebo dřeva najdete spoustu různých poliček, držáků nejen na ručníky a pěkných krabiček a dóz, že můžete použít i ty novější z prodejen nábytku. Jen by měly odpovídat stylu, do kterého se chcete vejít. Patina jim ve vlhkém prostředí rychle zopravdoví. Využít lze i skleněné doplňky, buďte s nimi ale opatrní. Střepy jsou v koupelně velmi nebezpečné.

Stačí jen pár stylových prvků a máte zcela originální koupelnu. Obklad zde není žádný, jen omyvatelná barva na odkrytém cihlovém podkladu. Foto: iStock

Zrcadlo je kapitola sama o sobě. Může mít starý rám jako nějaký prastarý obraz nebo jen jednoduchý či zcela žádný. Rozpětí je široké, podumejte tedy včas nad tím, kterému historickému období nebo zeměpisné oblasti se chcete v interiéru přiblížit.

Co hned zabydlí koupelnu, jsou také všelijaké košíčky a proutěné doplňky. Hezky uspořádané ručníky a další potřeby pak mohou doplnit také svíčky ve vhodných svícnech a hodí-li se i obrázky v rámech spolu s nějakou květinou.

Osvětlení

Osvětleníje také velmi důležité. Při zařizování koupelny myslete na zvýšenou potřebu světla před zrcadlem či hned vedle zrcadla. Vhodná jsou ta ozdobnější na různých kovových držácích a nožkách. Zkrášlujete-li koupelnu již vybavenou a bez možnosti doplnění světla, pak stropní nebo nástěnné svítidlo by mělo být dostatečně silné. Výběr bude trochu menší, protože by mělo osvětlení splňovat ochranu před vlhkostí alespoň IP 44.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také