Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

V Telči postavili nádherný dům v korytě potoka přímo ve městě. Svépomocí a v pasivním standardu

Dřevostavba vznášející se na betonových sloupech nad vodou nabízí romantické, přírodní a nízkoenergetické bydlení v místě, kde by to nikdo nečekal.
Vydáno: 22.10.2016
Fasáda je obložena dřevem ze sibiřského modřínu...
Autor: E.ON Energy Globe Fasáda je obložena dřevem ze sibiřského modřínu...

Dům stojí na stísněném, léta opuštěném pozemku v centru města Telč. Dřevostavba stojí na hranici historického jádra zapsaného na seznam světového kulturního dědictví UUNESCO přímo pod hrází rybníka. Parta kamarádů v Telči si společně s rodinou dala odvážný úkol: vytvořit místo k bydlení na nevyužívané parcele pod hrází Ulického rybníka, těsně nad protékajícím potokem. Do dvou let se jim podařilo svépomocí postavit dřevostavbu v pasivním standardu. Kvůli nebezpečí záplav stojí celý dům na betonových sloupech. Prostor pod domem je volně průchozí, zelená plochá střecha se využívá jako zahrada. Budovu ve tvaru kvádru pokrývá dřevěná fasáda ze sibiřského modřínu bez povrchových úprav. Toto dřevo architekt vybral jako vzpomínku na původní dřevěné mlýnské domky, které v tomto místě stály v minulém století.

Přírodní materiály, oheň, obrazy, pohoda
Autor: E.ON Energy Globe Přírodní materiály, oheň, obrazy, pohoda

Minimalistický rodinný dům je postaven z přírodních i tradičních materiálů a díky střeše, kterou pokrývá zeleň, dokonale splývá s krajinou pod hrazeným přepadem rybníka. Dřevostavba, která souzní s geniem loci a zároveň respektuje historickou zástavbu města, je ukázkovým konceptem pro bydlení na zdánlivě nevyužitelném pozemku. Jako takový jej také ocenila porota osmého ročníku soutěže E.ON Energy Globe, která „Dům nad vodopádem v Telči“ označila za vítěze kategorie Stavba.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Jižní fasáda se otvírá do zahrady okny na celou výšku domu

Dům v Řevnicích zaujme různě vysokými stropy

Atrium s dubovou terasou skýtá i bazének

Normalizační dům přestavěli k nepoznání

Článek je zařazen v: kuchyně , dům , soukromí , novostavba , koupelny

reklama