7 pravidel, rad a tipů, jak vyfotit psa, kočku i další domácí mazlíčky
Život se psem, kočkou, králíčkem, morčetem, křečkem a dalšími domácími mazlíčky je plný krásných okamžiků, které stojí za to zaznamenat na fotografiích a v budoucnu si je potom připomínat. Profesionální fotografka zvířat Lucia Drietomská prozradí, jak němé tváře zvířat zachytit objektivem, aby byl výsledek co nejlepší a fotky co nejkrásnější. Tady je 7 základních pravidel, dobrých rad a praktických tipů, jak na to.
1. Klasický portrét psa
Portrét zvířete a člověka má mnoho společného. Základní zásadou je focení zúrovně očí, nebojte se proto pokleknout nebo si i lehnout. Obraz získá větší hloubku. „Pokud chcete, aby malý pes více vynikl, zaberte ho zmírného podhledu,“ vysvětluje profesionální fotografka Lucie Drietomská.
2. Pracujte shloubkou ostrosti
Při focení zvířecího portrétu sehrává kvalitní objektiv tu nejvýznamnější roli. Nejčastěji používanými a zároveň nejkvalitnějšími portrétními objektivy jsou pevná skla (od 50 mm až do 300 mm) svysokou světelností (f/1.4, f/1.8 nebo f/2.8). Díky světelnosti dosáhnete malé hloubky ostrosti, která dává obrazu pocit hloubky. Jednoduše řečeno – čím menší clonové číslo, tím rozostřenější pozadí.
Fotografka doporučuje: „Vlastníte-li jen málo světelné zoomy, posaďte psa co nejdále od pozadí, které by mohlo rušit. Nazoomujte na nejdelší ohnisko objektivu a vy se od pejska vzdalte jen tak daleko, abyste vyplnili fotku portrétem. Zvolte na daném ohnisku nejmenší clonové číslo a stiskněte spoušť. Další radou je, abyste vždy ostřili na oči zvířete, protože ty podtrhují jeho osobnost.“
3. Foťte od země skrz květy, trávu nebo listí
Když fotíte vnízké trávě nebo na nerovnoměrném pískovém či kamenitém terénu, materiál, který se před objektivem nachází, vytvoří zajímavý přechod mezi zemí a zvířátkem. Podobný efekt poskytnou květiny, jež snímek zjemní a přidáním další roviny mu dodají větší hloubku.
4. Krásné prostředí a správné načasování
Jestliže jdete fotit brzy ráno do mlhy nebo pozdě večer, můžete jednoduchou hrou obrysů a linií vprotisvětle vytvořit krásné portréty vašich mazlíčků. Protisvětlem vnesete do fotografie jemný, až snový nádech, který fotku zatraktivní. Při focení choďte sočima otevřenýma. Ať už vpřírodě, nebo ve městě, nezačněte hned fotit, ale nejprve se porozhlédněte. Nikdy nevíte, co vás napadne.
5. Zkuste focení vpohybu!
Zachycení pohybu psa je poměrně náročné a chvíli trvá, než získáte zručnost a cit, abyste měli snímky ostré. Pro začátek zvolte focení z boku, když pes běží anebo jen jde zjedné strany na druhou. Pokud si můžete vybrat, učte se nejprve na větších a klidnějších pejscích. Přímý běh kobjektivu je o dost náročnější disciplína pro fotografa i jeho techniku. Ideální je mít světelný zoom objektiv (běžná pevná skla nejsou pro pohyb nejvhodnější) a rychlý fotoaparát srychlou paměťovou kartou.
„Pokud vás zaujaly fotky psů skákajících přes překážky, doporučuji staticky nastavit záběr a zaostřit nejprve na překážku. Ve chvíli, kdy pes vyskočí, stiskněte spoušť, kterou máte nastavenou na sekvenční snímání. Pro jistotu začněte snímat o sekundu dříve a vydržte, dokud pejsek ze záběru nevyběhne. Vyberte nejlepší záběr,“ doručuje odbornice.
6. Zahalte své snímky rouškou tajemna
Posaďte psa například za skálu, postavte ho za strom či záhon květů a vyfoťte mu jen část hlavy, zbytek nechte ukrytý. Můžete tak vytvořit fascinující záběry. „Nenechávejte si své fotografie domácích mazlíčků je pro sebe, ale pochlubte se ostatním lidem, kteří mají stejného koníčka. Pod hashtagem #CreateYourLight fotografové po celém světě sdílejí na sociálních sítích své snímky, aby se vzájemně inspirovali, podpořili a diskutovali o svých zkušenostech s focením zvířat“, informuje fotografka Lucie Drietomská.
7. Vyfoťte odraz
Odrazy a zrcadlení mohou dodat vašemu záběru tu správnou šťávu! A nepotřebujete ktomu ani velkou plochu, stačí obyčejná kaluž po dešti. Pak už jen zvolte správný úhel pohledu a teleobjektiv, který vytvoří výřez zcelku a rozostří pozadí.