návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

7 pravidel, rad a tipů, jak vyfotit psa, kočku i další domácí mazlíčky

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 02.08.2020
Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa
Autor: archiv Nikon Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa
Život se psem, kočkou, králíčkem, morčetem, křečkem a dalšími domácími mazlíčky je plný krásných okamžiků, které stojí za to zaznamenat na fotografiích a v budoucnu si je potom připomínat. Profesionální fotografka zvířat Lucia Drietomská prozradí, jak němé tváře zvířat zachytit objektivem, aby byl výsledek co nejlepší a fotky co nejkrásnější. Tady je 7 základních pravidel, dobrých rad a praktických tipů, jak na to.

reklama

1. Klasický portrét psa 

Portrét zvířete a člověka má mnoho společného. Základní zásadou je focení z úrovně očí, nebojte se proto pokleknout nebo si i lehnout. Obraz získá větší hloubku. „Pokud chcete, aby malý pes více vynikl, zaberte ho z mírného podhledu,“ vysvětluje profesionální fotografka Lucie Drietomská.

Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa: portrét
Autor: archiv Nikon Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa: portrét

2. Pracujte s hloubkou ostrosti

Při focení zvířecího portrétu sehrává kvalitní objektiv tu nejvýznamnější roli. Nejčastěji používanými a zároveň nejkvalitnějšími portrétními objektivy jsou pevná skla (od 50 mm až do 300 mm) s vysokou světelností (f/1.4, f/1.8 nebo f/2.8). Díky světelnosti dosáhnete malé hloubky ostrosti, která dává obrazu pocit hloubky. Jednoduše řečeno – čím menší clonové číslo, tím rozostřenější pozadí.

Fotografka doporučuje: „Vlastníte-li jen málo světelné zoomy, posaďte psa co nejdále od pozadí, které by mohlo rušit. Nazoomujte na nejdelší ohnisko objektivu a vy se od pejska vzdalte jen tak daleko, abyste vyplnili fotku portrétem. Zvolte na daném ohnisku nejmenší clonové číslo a stiskněte spoušť. Další radou je, abyste vždy ostřili na oči zvířete, protože ty podtrhují jeho osobnost.“

Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa radí profesionální fotografka zvířat Lucia Drietomská
Autor: archiv Nikon Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa radí profesionální fotografka zvířat Lucia Drietomská

3. Foťte od země skrz květy, trávu nebo listí

Když fotíte v nízké trávě nebo na nerovnoměrném pískovém či kamenitém terénu, materiál, který se před objektivem nachází, vytvoří zajímavý přechod mezi zemí a zvířátkem. Podobný efekt poskytnou květiny, jež snímek zjemní a přidáním další roviny mu dodají větší hloubku.

Legendární kočky

15 slavných kočičích fotek převedených do vtipných obrázků

Oblíbená psí plemena

Test osobnosti: Co o vaší osobnosti řekne vaše oblíbené psí plemeno?

Srandovní výrazy psa Gena

21 fotek nejveselejšího psa na internetu

4. Krásné prostředí a správné načasování

Jestliže jdete fotit brzy ráno do mlhy nebo pozdě večer, můžete jednoduchou hrou obrysů a linií v protisvětle vytvořit krásné portréty vašich mazlíčků. Protisvětlem vnesete do fotografie jemný, až snový nádech, který fotku zatraktivní. Při focení choďte s očima otevřenýma. Ať už v přírodě, nebo ve městě, nezačněte hned fotit, ale nejprve se porozhlédněte. Nikdy nevíte, co vás napadne.

Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa ve městě
Autor: archiv Nikon Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa ve městě

5.  Zkuste focení v pohybu!

Zachycení pohybu psa je poměrně náročné a chvíli trvá, než získáte zručnost a cit, abyste měli snímky ostré. Pro začátek zvolte focení z boku, když pes běží anebo jen jde z jedné strany na druhou. Pokud si můžete vybrat, učte se nejprve na větších a klidnějších pejscích. Přímý běh k objektivu je o dost náročnější disciplína pro fotografa i jeho techniku. Ideální je mít světelný zoom objektiv (běžná pevná skla nejsou pro pohyb nejvhodnější) a rychlý fotoaparát s rychlou paměťovou kartou.

„Pokud vás zaujaly fotky psů skákajících přes překážky, doporučuji staticky nastavit záběr a zaostřit nejprve na překážku. Ve chvíli, kdy pes vyskočí, stiskněte spoušť, kterou máte nastavenou na sekvenční snímání. Pro jistotu začněte snímat o sekundu dříve a vydržte, dokud pejsek ze záběru nevyběhne. Vyberte nejlepší záběr,“ doručuje odbornice.

Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa: zvíře v pohybu
Autor: archiv Nikon Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa: zvíře v pohybu

6. Zahalte své snímky rouškou tajemna

Posaďte psa například za skálu, postavte ho za strom či záhon květů a vyfoťte mu jen část hlavy, zbytek nechte ukrytý. Můžete tak vytvořit fascinující záběry. „Nenechávejte si své fotografie domácích mazlíčků je pro sebe, ale pochlubte se ostatním lidem, kteří mají stejného koníčka. Pod hashtagem #CreateYourLight fotografové po celém světě sdílejí na sociálních sítích své snímky, aby se vzájemně inspirovali, podpořili a diskutovali o svých zkušenostech s focením zvířat“, informuje fotografka Lucie Drietomská.

Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa: využijte odraz a zrcadlení
Autor: archiv Nikon Pravidla, rady a tipy, jak fotit psa: využijte odraz a zrcadlení

7. Vyfoťte odraz

Odrazy a zrcadlení mohou dodat vašemu záběru tu správnou šťávu! A nepotřebujete k tomu ani velkou plochu, stačí obyčejná kaluž po dešti. Pak už jen zvolte správný úhel pohledu a teleobjektiv, který vytvoří výřez z celku a rozostří pozadí.

Mohlo by vás ještě zajímat:

mazlík 1

Domácí mazlíčci podle zvěrokruhu: Kdo si má pořídit kočku, psa, želvu nebo papouška?

Křeček je zvíře chytré a v noci plné života. Víte, jak se o něj správně starat?

Křeček je zvíře chytré a v noci plné života. Rady a tipy, jak se o něj správně starat

Modrooká kočičí krasavice

Kočky jsou mnohem sociálnější, než se zdálo. Rozeznají lidské hlasy i emoce

Jakého pejska si vybrat?

Jakého psa si vybrat podle horoskopu? Beran chce aktivní plemeno, Rak milujícího společníka

reklama

Článek je zařazen v: rady a tipy , pravidla fotografování , jak fotit psa , jak fotit psa v pohybu , domácí zvířata , pes , portrét psa

reklama

Přečtěte si také