návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Křeček je zvíře chytré a v noci plné života. Rady a tipy, jak se o něj správně starat

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 30.06.2021
Křeček je zvíře chytré a v noci plné života. Víte, jak se o něj správně starat?
Autor: istock.com Křeček je zvíře chytré a v noci plné života. Víte, jak se o něj správně starat?
Hledáte-li nenáročné domácí zvířátko, pak vás křeček a menší křečík rozhodně nezklamou. Takový malý chytrý, veselý a čiperný společník toho moc nepotřebuje. Stačí mu dobré jídlo, správný pitný režim, pohodlná klec či akvárium udržované v čistotě a respekt k jeho nočnímu životu. Křeček je zvědavé a hravé zvíře, takže mu musíte dopřát dostatek zábavy, ale to zvládnete. Připravili jsme pro vás pravidla, rady a tipy, jak se postarat o bydlení křečka, jak o něj správně pečovat, i přehled u nás nejoblíbenějších křečků a křečíků.

reklama

Jako křečky obecně vnímáme křečky i křečíky, i když se jedná o dva rody myšovitých hlodavců. Křečíci jsou menší než křečci, ale v ostatním se až tak zásadně neliší. Nejznámějším křečkem je křeček zlatý (Mesocricetus auratus), z křečíků je nejpopulárnější křečík džungarský (Phodopus sungorus), roztomilý je křečík čínský (Cricetulus griseus) i nejmenší ze všech křečík Roborovského (Phodopus roborovskii).

Jak se starat o křečka Jako křečky obecně vnímáme křečky i křečíky, i když se jedná o dva rody myšovitých hlodavců. Křečíci jsou menší než křečci, ale v ostatním se až tak zásadně neliší.
Autor: istock.com Jak se starat o křečka Jako křečky obecně vnímáme křečky i křečíky, i když se jedná o dva rody myšovitých hlodavců. Křečíci jsou menší než křečci, ale v ostatním se až tak zásadně neliší.

6 pravidel, jak zařídit bydlení pro křečka

 1. Křeček potřebuje důstojné bydlení, čím více prostoru mu poskytneme, tím lépe. Můžeme ho chovat v drátěné kleci s plastovou vanou, v akváriu či teráriu, minimálně 60 x 40 cm pro jednoho křečka. Vhodná klec pro křečky má dráty vodorovně, aby po nich mohl šplhat. Dejte pozor na rozteč mříží klece, aby se jimi křeček neprotáhl.
 2. Důležitá je také výbava, zejména domeček, napáječka a miska na krmivo. Křečci ve dne spí a ke spánku mají rádi chráněné tmavé místo. Na spaní je ideální domeček. Křečci si ho sami vystelou, aby jim v něm bylo pohodlně. Když nemají domek, hnízdečko si vytvoří sami. Potřebují k tomu v kleci mít dostatečné množství materiálu, jako je seno, dřevěné hobliny, dřevitá vlna a kousky čistého, nepotištěného papíru.
 3. Jako podestýlka do klece či akvária jsou nejvhodnější dřevěné hobliny. Křečci jsou velmi čistotná zvířata, která si pro toaletu vyberou jedno nebo maximálně dvě místečka. Do takového místa, které snadno vypozorujeme, můžeme dávat hrstičku kočkolitu.
 4. Křečci potřebují k životu hodně pohybu. Proto jim do klece umístíme především dostatečně velké běhací kolo neboli kolotoč. Většina křečků a křečíků ho bude velmi často využívat. Vhodnější je kolotoč kovový než plastový.
 5. Křečci jsou zvědavá a hravá zvířata, a tak všechno, co jim umístíme do klece či akvária, je pro ně zajímavé. Skvělé jsou různé tunely, prolézačky, labyrinty, závěsné hračky, šplhadla, I kousek větvičky ovocného stromu je zabaví. Také prázdné role po toaletním papíru nebo kuchyňských utěrkách dostatečně poslouží k hlodání a k ukrácení dlouhé chvíle.
 6. Pravidelné vypouštění křečka po bytě, aby se mohl proběhnout a objevovat nové a nové věci, je sice pro zvířátko prima zábava, ale stačí chvilka nepozornosti a svými ostrými zoubky napáchá křeček nemalé škody, nebo se dokonce může ztratit.
Křečci potřebují k životu hodně pohybu. Proto jim do klece umístíme především dostatečně velké běhací kolo neboli kolotoč
Autor: istock.com Křečci potřebují k životu hodně pohybu. Proto jim do klece umístíme především dostatečně velké běhací kolo neboli kolotoč

Jídelníček pro křečka

Křečci mají sklon k nadváze, dokážou si své lícní torby naplnit téměř k prasknutí a jídlo si schovávat na horší časy. Do směsí pro křečky lze použít buráky, kukuřici, ovesné vločky, krmení pro andulky, palice prosa, slunečnicová semínka, suchý hrách, suchý rozdrobený chléb a také živočišné bílkoviny, jako jsou mouční červi, kousíček libového masa, vajíčka nebo psí granule.

Jako zelené krmení se výborně hodí tráva, listy bylin a salátů, bílé zelí, brokolice, jablko, mrkev. Některé složky krmiva mohou vést k tloustnutí, takže to nepřeháníme se slunečnicí a s oříšky, protože obsahují hodně tuku. Čtyři až pět slunečnicových semen nebo jeden burský oříšek denně stačí!

Křečci mají sklon k nadváze, dokážou si své lícní torby naplnit téměř k prasknutí a jídlo si schovávat na horší časy
Autor: istock.com Křečci mají sklon k nadváze, dokážou si své lícní torby naplnit téměř k prasknutí a jídlo si schovávat na horší časy

Pitný režim křečka

Naprostou nezbytností je, aby měl křeček v kleci nebo akváriu stále k dispozici napáječku s čistou pitnou vodou. V přírodě sice křeček moc vody nevypije, ale taky nežere prakticky žádné suché krmení, ale jen zelené. Křeček jako domácí zvířátko má stravu z větší části suchou, takže vodu potřebuje.

Křeček potřebuje důstojné bydlení, čím více prostoru mu poskytneme, tím lépe
Autor: istock.com Křeček potřebuje důstojné bydlení, čím více prostoru mu poskytneme, tím lépe

10 zásad péče o křečka

 1. Každý den je nutné vyměnit znečištěnou podestýlku za novou, dát čistou pitnou vodu, odstranit zbytky potravy a dát krmení nové a ještě zkontrolovat domeček.
 2. Zhruba jednou za týden je pak nutné vyměnit veškerou podestýlku, důkladně vyčistit celou klec, vymýt misky a napáječku a vyměnit větve atd. na hlodání.
 3. Jednou měsíčně klec nebo akvárium důkladně vydezinfikujte.
 4. Křeček je hlodavec, takže potřebuje neustále něco okusovat, jinak by mu stále rostoucí hlodáky přerostly. Zajistit to lze jednoduše větvičkou z ovocného stromu nebo tvrdým chlebem.  
 5. Dlouhé drápky se u křečků objevují jen zřídkakdy, protože když hrabou, drápky si přitom sami přirozeným způsobem obrušují.
 6. O svou čistotu se křeček většinou postará sám, a to lépe, než bychom to mohli udělat my. Křečka nesmíme koupat, mohl by se napít mydlinkové vody, prochladnout anebo prostě odstonat odmaštění srsti. Původně totiž křeček pochází ze suchého prostředí a na koupání není zvyklý, takže ho ani nepotřebuje.
 7. Péče o srst je nutná pouze u dlouhosrstých křečků, kterým se do srsti zamotává podestýlka, potrava nebo trus. Tyto nečistoty musíme z kožíšku vybírat nejlépe každý den, aby srst nezplstnatěla. Pokud má křeček v srsti něco, co nejde rozčesat ani rukou odstranit, raději takový kousek odstřihněte, než byste za srst tahali.
 8. I křeček může u některých lidí vyvolat alergické potíže. Obvykle je to moč, která se po zaschnutí dostává do ovzduší a nabaluje se na prach. Alergeny se přenášejí i dotykem a mohou způsobit nepříjemné vyrážky.
 9. Při dobré péči se křečci a křečíci dožívají dvou až čtyř let. Křeček stejně jako ostatní domácí zvířata může onemocnět (nádory, zápal plic a dýchací potíže, trávicí problémy, vypadávání srsti) nebo přijít k úrazu (zlomeniny, naraženiny).
 10. Pokud se o křečka správně staráme, krmíme jej tak, jak máme, vyměňujeme podestýlku, nevystavujeme jej horku nebo chladu, vlhku, slunci a průvanu, většinou bývá zdravý. Jakmile ale onemocní, jeho chování se nám nezdá a máme podezření, že něco není v pořádku, měli bychom navštívit co nejrychleji veterináře.
I křeček může u některých lidí vyvolat alergické potíže
Autor: istock.com I křeček může u některých lidí vyvolat alergické potíže

Jakého křečka či křečíka si pořídit

Křeček zlatý

Křeček zlatý, někdy nazývaný křeček syrský nebo křeček medvědí, dorůstá v dospělosti až do 18 až 20 cm a váží okolo 200 g. Jeho základní zbarvení je zlaté až žlutohnědé, ale může být i šedý, s krátkou nebo delší srstí. Je samotář, od dvou měsíců života se s více křečky nesnese, dá se ale dobře ochočit, k lidem je velmi přátelský. Křečci zlatí jsou typicky soumraková a noční zvířata, ve dne se nám ukážou jen zřídka.

Jak se starat o křečka: křeček zlatý (Mesocricetus auratus)
Autor: istock.com Jak se starat o křečka: křeček zlatý (Mesocricetus auratus)

Křečík džungarský

Křečík džungarský dorůstá velikosti 7až 12 cm a váží mezi 20 a 40 g . Základní barva srsti je šedohnědá s tmavým pruhem na hřbetě  a černými oblouky nad pacičkami, v zimě má bílou srst. Patří ke skupině křečíků krátkoocasých. Je to tvor společenský, zvídavý, veselý a dá se chovat ve skupinkách, nejlépe stejného pohlaví z jednoho vrhu, abychom předešli šarvátkám a nežádoucímu množení. Většina křečků a křečíků je aktivních v noci, ale křečík džungarský bývá i přes den. Je klidný, milý a nijak obratně nešplhá ani příliš rychle neběhá.

Jak se starat o křečka: křečík džungarský (Phodopus sungorus)
Autor: istock.com Jak se starat o křečka: křečík džungarský (Phodopus sungorus)

Křečík Roborovského 

Křečík Roborovského je nejmenším křečíkem, patří do skupiny krátkoocasých. Dorůstá velikosti 5 až 8 cm, váží přibližně 30 g. Základní barva srsti je hnědožlutá s šedou, neochočí se moc snadno, takřka vůbec, je plachý a nedůvěřivý. Je velice rychlý a není snadné ho chytit do ruky. Dožívá jednoho a půl až dvou let.

Jak se starat o křečka: křečík Roborovského (Phodopus roborovskii)
Autor: istock.com Jak se starat o křečka: křečík Roborovského (Phodopus roborovskii)

Křečík čínský

Křečík čínský nebo taky křečík daurský či dauský patří ke křečíkům dlouhoocasým, v dospělostí dorůstá do 11 až 16 cm, váží okolo 45 g, dožívá se dvou až čtyř let. Podobá se spíše myšce, má krátkou a lesklou srst. Umí výborně šplhat a je hodně hbitý. Stejně jako křeček zlatý se musí chovat samostatně. Velmi snadno se dá ochočit.

Mohlo by vám taky zajímat:

mazlík 1

Domácí mazlíčci podle zvěrokruhu: Kdo si má pořídit kočku, psa, želvu nebo papouška?

Tohle není křeček, ale křečík. Nicméně stejně nenasytný

VIDEO: Neuvěřitelné prostory v lícních torbách křečka. Neuvěříte, co všechno se tam vejde

MRKEV: Jak vypěstovat hvězdu kořenové zeleniny a uvařit svíčkovou, královnu českých omáček

Jak vypěstovat mrkev a uvařit svíčkovou, královnu českých omáček?

BROKOLICE: Jak vypěstovat superpotravinu a připravit, aby chutnala každému

BROKOLICE: Jak vypěstovat superpotravinu a jak na to, aby chutnala každému

reklama

Článek je zařazen v: křeček , křečci a křečíci , křeček chov , křeček zlatý (Mesocricetus auratus) , křečík džungarský (Phodopus sungorus) , Křečík Roborovského (Phodopus roborovskii) , křečík čínský (Cricetulus griseus) , křeček péče

reklama

Přečtěte si také