Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

11 zaručených tipů, jak mít doma stále čisto. Stačí pár minut!

Buďme upřímní – nikdo z nás netouží mít další práci, kterou představuje domácí úklid. Na druhou stranu bychom měli rádi čisté a reprezentativní bydlení. Jak na to? Máme pro vás pár osvědčených fíglů, jak si udržet krásný a útulný byt, a přitom vás to bude denně stát jenom pár minut.
Vydáno: 22.01.2018
Efektivní úklid nemusí trvat několik hodin. Se správnými tipy vám postačí jenom pár minut.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

1)     Poctivě se přezouvejte

Boty vždycky nechávejte v chodbě nebo v zádveří. Pro nás, Čechy, to je většinou samozřejmé, ale v zahraničí chodí po bytě většinou v botách, na nichž jsou různé choroboplodné zárodky a nečistoty. Co si budeme povídat – chodníky nejsou úplně nejčistší, obzvlášť v zimě. Pořiďte si pohodlné papuče, díky kterým i ulevíte po celém dni unaveným nohám. 

Botám vstup zakázán, nechávejte je v chodbě nebo v zádveří. Foto: Botám vstup zakázán, nechávejte je v chodbě nebo v zádveří. Foto: istock.com

2)     Otírejte sprchu

Pokud máte u sprchy dvířka a ne závěs, poctivě je po každém sprchování otřete, aby se zabránilo vzniku vodních skvrn a špíně, která je na nich nemilosrdně vidět. Trvá to zhruba minutu a sklo je pak krásně čisté a jasné.

3)     Čistěte umyvadlo

Co upoutá v koupelně pozornost, je kromě sprchového koutu taky umyvadlo. K tomu mohou skvěle posloužit třeba dětské vlhčené ubrousky, které si uložíte právě pod umyvadlo. Výborně si poradí i se zubní pastou.

Sprchový kout a umyvadlo stačí jen rychle otřít a hned vypadají lépe. Foto: Sprchový kout a umyvadlo stačí jen rychle otřít a hned vypadají lépe. Foto: istock.com

4)     Omývejte kuchyňskou desku

Než půjdete spát, nastříkejte na kuchyňskou desku roztok z jednoho dílu octu (pomáhá odstraňovat mastnotu), tří dílů vody a případně i trochy tekutého mýdla. Směs dejte do rozprašovače. Můžete ji využít i na nerezové spotřebiče.

5)     Uklízejte, zatímco vaříte

Nechoďte si lehnout, pokud jste ještě nepoklidili kuchyň. Můžete ji přece čistit průběžně, třeba během vaření nebo pečení. Efektivně vyplníte čas, než se vám dodělá maso nebo dopeče bábovka. Po večeři už jen nandáte špinavé nádobí do myčky a máte vystaráno.

Kdy uklízet v kuchyni? Ideálně tehdy, když čekáte na pečínku. Foto: Kdy uklízet v kuchyni? Ideálně tehdy, když čekáte na pečínku. Foto: istock.com

6)     „Rychlovka“ s mopem

Máte mop Swiffer? Použijte ho ideálně každý den nebo alespoň obden, abyste jím během pěti minut vytřeli „trasu“, po níž nejčastěji chodíte vy a vaše rodina. Díky tomu předejdete roznášení špíny a chuchvalců prachu po bytě.

7)     Večerní úklidový rituál

Každý z nás potřebuje rituály, protože nám dávají určitou jistotu a pomáhají nám vytvářet náš systém. Jeden takový si můžete udělat s rodinou nebo partnerem, kdy si každý večer vymezíte např. pět minut na to, abyste něco poklidili. Někdo může uklidit poštu, další srovná boty v chodbě, jiný zase vyhodí zvadlé květiny apod. Ráno bude hned příjemnější, když se probudíte do uklizeného.

8)      Stelte si

Ano, rána bývají leckdy velmi hektická, každá minuta drahá. Ale z hlediska času a následného efektu se vyplatí postel ustlat. Přestože zbytek ložnice není dokonale uklizen, jejím středobodem bývá postel. A vypadá-li elegantně, máte vyhráno. V případě opravdové časové tísni přes ni alespoň přehoďte přehoz.

Díky ustlané posteli, což trvá zhruba 20 vteřin, působí ložnice uklizeným dojmem. Foto: Díky ustlané posteli, což trvá zhruba 20 vteřin, působí ložnice uklizeným dojmem. Foto: istock.com

9)     Ukliďte si oblečení

Téměř každá ložnice má jednu židli, která je v pondělí prázdná, ale v pátek doslova přetéká hadry. Zkuste se na to zaměřit a než půjdete do postele, odneste špinavé oblečení do koše na prádlo. Jestliže je ještě použitelné, dejte ho do skříně.

10)   Vyvětrejte

Tato činnost je téměř bez práce. Pokud je venku příjemně teplo, nechte přes den otevřenou ventilaci. V případě zimy vyvětrejte aspoň na pár minut. Pomáhá to v boji s těžkým a zatuchlým vzduchem, díky čemuž bude byt působit byt více svěžím a čistým dojmem.

Vyvětrejte, i když je venku zima. Čerstvý vzduch v bytě zaručí pocit svěžesti a čistoty. Foto: Vyvětrejte, i když je venku zima. Čerstvý vzduch v bytě zaručí pocit svěžesti a čistoty. Foto: istock.com

11)     Zavírejte dveře

Asi se shodneme, že většinou nemáme uklizeno úplně všude, zvláště pokud máme děti. Nelámejte to vždycky přes koleno a udělejte to nejjednodušší, co můžete – zavřete dveře do místností, které se zrovna neblýskají čistotou.

(šp)

Další články:

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

 

Začněte den otevřením oken.

Dýchejte zhluboka: Efektivní tipy, jak mít doma čistý vzduch

Článek je zařazen v: tipy, rady, domácnost, triky, úklid, domov, čistota, pořádek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama